Denník N

Po dlhej dobe

Moje meno je Filip Halečka a pre markušovské deti robím každý týždeň zábavno-vzdelávací program. Rád sa s Vami podelím o moje skúsenosti, naučím sa od vás nové veci a možno aj niektorých z vás motivujem k dobrovoľníctvu a pomáhaniu druhým.

Po dlhej dobe – stretnutie s rómami – 1.12.2018

Po dlhej prestávke sa nám stretnutia rozbiehajú znova. Uistil som sa v tom, že to môže mať zmysel, ak to budem robiť dobre.
Čakali ma piati chlapci. Traja chodili celý minulý rok. A k Juanovi, Jančikovi a Poštárovi sa pridal Fero s Krtkom.
Ráno bolo -15, teraz už bola trocha teplejšie. Program nemal trvať príliš dlho, ale na teplotné podmienky, myslím, tak akurát.
Jeden po druhom si vyťahovali papier z ruksaku. Bodky, pomlčky. Pustili sa do lúštenia. Šifra im robila problém. V snahe prejazdiť nerv z očí ďalej do mozgu som náročnosť trocha prestrelil. Z celej správy sa podarilo vylúštiť iba prvú vetu: „Som silný a statočný.“
Nasledovala podobne vystavaná hra. Pripravil som krátku melódiu s basom. Nech si trochu zaspievame. Po zaspievaní piesne mali deduktívnou metódou prísť na to, čo sa vlastne deje v notách. Čo znamená čo a prečo je to tak. Ale to je beh na dlhú trať. S chalanmi sme si teda aspoň zaspievali a zažili dvojhlas na vlastnej koži. Domou odchádzali so slovami: „Tumba, tumba, tumba, tumba, tumba, tumba, tum-ba,“ (menami nôt: c, c, c, c, G, G, c, c).

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie