Denník N

100matologické frustrace 3.. zbabelci držia spolu..

Ambulancia neveľká…

O chvíľu vchádza sestra…. „Ste objednaná na 12:30?“

Áno….

Nechápem celkom, že sestrička tu pracuje s doktorom v spoločnej miestnosti. Rádio hrá na môj vkus dosť hlasno… No tu sa takto pracuje!

Lekár si prehliadne môj chrup a hneď po pár sekundách dáva hlasný povzdych…

Hm, toto už poznám…..

Vedľa robia zuby ako na páse, do toho rádio a sestričkin hlas, priznám sa, trochu sa strácam………. som vnímavý človek  a takéto vnemy ma naozaj rušia. Rozprávam sa s lekárom, ale v pozadí počujem sestričku – ako nervózne dohaduje termíny na zajtra. Moja pozornosť skáče z bodu A do bodu B, medzitým je tu bod C (nie G, haha),.. v pozadí znie pieseň Mariky Gombitovej z rádia. Sestrička skladá telefón, navyše vedľa v ďalšej miestnosti počuť zvuk tej nechutnej „obľúbenej“ odsávačky.

„Stra     te      ná.. v pred    sta     vách,….“,… spieva Marika… Marika Gombitová je teraz takzvane v medzipriestore svojej piesne. As, g, f… môj absolútny sluch už vidí klavír a akordy…. Diagnóza!  Som s Marikou tiež „stratená v predstavách“,.. koľká irónia! Snažím sa vnímať. Moje druhé Ja ma povzbudzuje, zubár už vedie dlhý monológ a to súčasné Ja sa unavene rozpúšťa v okolitých vnemoch… Cŕŕŕn!  A zase ten telefón a sestrička…..

Haló! Toto má byť odborná konzultácia?

Kde sa stratila intimita klienta?

Zlatá Praha!!!……….

Áno, moja situácia nie je jednoduchá. Najskôr zápal. Potom posun niekoľkých zubov. Fyzika. Všetko by bolo ok, chýbajúce zuby sa dajú nahradiť implantátmi. Fyzika však zaúradovala oveľa skôr než predpokladal lekár a či veda, takže ďaľšia fáza mala byť  zubný strojček. A tu nastáva háčik!! .. cena zubného strojčeka je odhadnutá na viac ako 6000 eur. Počujete dobre. Nulu som nepridala. Táto cena bola stanovená bez skenov a odtlačiek…..

Slováci, nebuďte hlúpi… neplaťte majland za zuby… neplaťte za to, čo je často krát amatérska práca… overte si ceny inde a budete prekvapení.. Nie, neprídete o kvalitu.. Aj to je mýtus,.. – že to, čo je drahé – je kvalitné….

Choďte sa pozrieť do okolitých krajín – aká je zubná starostlivosť..

Ortodencia u nás spí, .. a spí v porovnaní s Čechmi fakt zúfalo…..

Starostlivosť o klienta a komunikácia, dať pacienta do pozornosti, stredu diania….. Môžte mať najkrajšie priestory a najluxusnejšie vybavenie ordinácie, ale nemusíte byť vôbec úspešní… Ak Vám chýba ľudskosť, komunikatívnosť, empatia, atď atď atď. ….

Táto hlučná konzultácia sa pomaly končí…………

„Vidíte tento čierny tieň..? Podľa mňa sa Vám tu niečo deje v tomto zubnom kanáliku…“,… povie tento rešpektovaný lekár a ukazuje na zubný snímok….

O chvíľu, keď sa na to konkrétne spýtam – už tento postreh neguje.

„Na druhej strane,.. kanáliky sú zaplnené… a dobre urobené..“,… dodáva,.. ako by si nebol istý……..

Ak odborník niečo raz takéto vysloví – mal by si za tým stáť. Ale vidíte ako točí na všetky strany. A zistíte, že vyjadrovať sa vlastne ani nechce. Čo ak by zhodil svojho kolegu, ktorého nebodaj pozná? Navyše rozrobenú a nedokončenú a či zle urobenú prácu často mnohí opravovať zo zásady nebudú……

Takže… potvrdilo sa to, čo si dlhšie myslím a čo cítim… V zubných kanálikoch sa čosi deje. Darmo Vám hovoria, že nie, keď Vás čosi na tom mieste šklbe, cítite zvláštny tlak…. Takýchto prípadov je tisíce…… Ľuďom to fakt zasahuje do života. Majú kolísanie nálad, citia zvláštne migrény, ale vraj je všetko ok… Až kým sa to neprevalí do absurdného zápalu. No a potom Vám povedia: „Mali ste prísť skôr..“ A je vystarané….

Som si istá, že z bolesti zubov sa dá zblázniť. Je to špecifický typ bolesti…. Zuby sú spojené s lebkou a pri zásahoch sa jednoducho nervy stávajú citlivejšími…. Môžete mať zrazu rôzne iné patálie, ktoré ste pred tým nemali. A nikoho tu na Slovensku ani len nenapadne – skúmať medzičeľustné vzťahy, ktoré úzko súvisia s napojením na krčnú chrbticu… Telo je jeden kus. Ale my starostlivosť o telo delíme na „kardio“, „stomatológiu“, „foniatriu“,… a tak naozaj zabúdame na to, že ide predsa o celok…..

Práve toto som pochopila na čeľustnej fyzioterapii v Prahe, kde toto vyšetrenie bolo súčasťou konzultácie… neskôr som to chápala pri cvičení s čeľusťou, pri masážach, .. fyzioterapii,… no a pri hlasových objavných technikách so speváčkou Ivou z Prahy, kde som pochopila, že moja čeľusť má vlastne všetky svaly na mieste a vôbec nie je ani po ťažkých chirurgických zákrokoch zablokovaná –  tam mi tzv. „prišlo more ahamomentov“….

Jednou z týchto vecí bolo, že nikdy nebudem chcieť práve preto zubný strojček.. Po tomto mojom „research“ si dovolím tvrdiť, že často mnoho operných speváčok nemá ani potuchy o anatómii tela, ako do zvuku zapadá celkové postavenie čeľuste,… ako na samotný zvuk vplýva skrížený skus či predkus alebo iné anomálie zle vyvinutej a veľmi špecifickej čeľuste …… Pravdepodobne by som to ani ja nepreskúmala, nebyť mojich patálií…… Často ideme proti sebe. Mnoho ľudí si myslí, že sa rozvíja správnym smerom, pritom smeruje svojim používaním hlasu – k sebadeštrukcii hlasiviek.  A tak to učí aj ostatných.. Aj v speve a pri práci s hlasom sa pácha veľmi veľa násilia a deštrukcie….. Ale o tom niekedy nabudúce……

Druhá vec je snímok OPG.  Jeden snímok a 5 rôznych teórií. Kým piati zubári nie sú schopní na snímku vidieť nič,..  je celkom zaujímavé, že lekár v Maďarsku tento problém rozpoznal od prvého pohľadu na snímky, .. rovnako to komentoval lekár v Prahe…  – kým lekári v Ba vyjadrili možnú hypotézu, ale nikto sa do toho nepustil….. zbabelci …..

Takže najrešpektovanejší lekár sa zrazu vzdal………. Na druhej strane,.. chápem.. nemá riešenie….. Neznamená, že neexistuje,.. len keď ide podľa šablóny – nenachádza jednoduchosť riešenia. Preto to radšej vzdá……

Pozerá sa na mňa ako na exota….. a povie iba: „Je mi ľúto, ale nemôžem pre Vás nič urobiť. Nevedel by som sa Vám po výkone pozrieť do očí…“

Úprimnosť sa cení………. za toto má 100 bodov. Tento človek aspoň nebol arogantný…

„Poriešte to k spokojnosti“,.. lúči sa…. No jo! K spokojnosti, ale nie u Vás…. Uffff…..

Zubári na Slovensku držia spolu. Takže Vám niekto povie, že máte zápal a je možné, že keď sa ho to spýtate o 2 minúty neskôr –  v zápätí to úplne zneguje. Dosť zvláštny fenomén….

What? Tak buď mám na to svoj názor, alebo nie…..? Buď si niečo myslím,.. poviem to a stojím si za tým, … alebo to nehovorím vôbec…… Nemôžte ísť predsa dvomi cestami súčasne. Musíte si vybrať jednu…

Som ufónka z inej galaxie. Som v alopatii exot. Hotová Majka z Gurunu! Som mimozemšťanka, ktorá sa nevie vtesnať do lekárskych tabuliek… Som E.T., ktorý akosi nepochopil túto šablónovitú disciplínu. Raz za 150 rokov potrebujem lekársky zásah, ale stretávam čoraz väčších lúzrov…..

Raz za 150 rokov čosi potrebujem od zdravotnej poisťovne, ale v súkromných klinikách môžem tak akurát zdravotnú kartičku zahodiť……..

Frustrace…….

A Vám ostatným radím – nezačínajte si s čistením zubných kanálikov. Pripadá mi to ako pokus…. Nakoniec,.. logicky to nemôže fungovať. Jeden z pohľadov na zubné kanáliky si môžete pozrieť tu:

Umelo zazátkovaný priestor v mŕtvom zube je skrátka ideálne miesto pre baktérie.. tie sa vraj po čase uvoľňujú do krvného obehu….  pri nedostatku obrany imunitného systému – môžu nastať rôzne patálie…

Nervy,… to Vám je svinská téma. Ruky preč od nej.. Vyberajte starostlivo človeka, ktorý za to bude aj zodpovedať……..

Nakoniec, ako sa píše v nižšie uvedenom odkaze:

Pokud lékař nepoužívá zvětšovací techniku, pracuje víceméně jen odhadem – po hmatu. Tak se často stává, že nejsou vyčištěna všechna zákoutí dřeňové dutiny, nejsou nalezeny vstupy do všech kořenových kanálků, není provedeno dostatečné rozšíření jejich vstupů. V neopracovaných místech přežívají bakterie, zánět v kosti kolem zubu se nevyhojí, nebo se časem ještě rozšíří. Bez operačního mikroskopu se také zvětšuje riziko zalomení kořenového nástroje.        
Více zde: http://m.dentamedika.cz/endodoncie/

K tomu zalomeniu „kořenového nástroje“ Vám fakt môžem povedať len to, že osobne som na jednej z kliník stretla ženu, ktorá doteraz tento nástroj má vo svojom tele….. presnejšie v ústach,…  a to, že ho tam má – zistila na konzultácii v druhej klinike, po snímku opg…. Absurdné a či brutálne? Bohužiaľ reálne….. )-:

Patálie so zubnými kanálikmi inšpirujú mnoho ľudí k videám… a tak príbeh o koreňových kanálikoch nájdete napr. aj tu:

Je na čase pozrieť sa na „biological dentistry“.. holistickú stomatológiu, ktorá v zahraničí už existuje…………

A pretože mi nikto na Slovensku neponúkol inú možnosť ako trhať zdravé zuby – moje bádanie pokračuje….

Ak je toto starostlivosť o zdravie, sme na míle ďaleko od toho….. toto nemôže byť zdravie…

Iba ak deštrukcia………..

Ľudia si myslia, že oklamú všetko vedou…. sme nenásitnými požieračmi konzumu……. a pre peniaze zničíme vsetko… 

Nemôžeme byť múdrejší ako Príroda……..

Ale človek je jediný druh na Zemi, ktorý si myslí, že dokáže vládnuť všetkému….. 

Až tak, že sám seba vlastne podvedome zlikviduje……….. 

Tieto články budú o zubných zákrokoch na Slovensku a v zahraničí….. o mojich potulkách….. omyloch.. poznaniach.. skrátka skúsenostiach…

V budúcom článku sa pozrieme na maďarské stomatologické služby……. Ako fungujú.. V čom dokážu maďari byť iní………….

Ale dovtedy… musím vyzdravieť………..  chytila som mierny zápal pľúc )-:

Našťastie ovládam kopu techník ako sa dať do kopy cez reflexnú terapiu, aromaterapiu a čínsku medicínu… éterické oleje.. občas využívam hypnózu,.. atď atd atď…. Za toto som fakt vďačná ľuďom, ktorí ma to naučili………… Ťažím z toho už roky…. a táto cesta je celoživotným vzdelávaním…

A som fakt zvedavá – kam ma toto bádanie dovedie…….

Však viete ako sa hovorí: „Všetko zlé je na niečo dobré“….

Opatrujte sa!

Hýčkajte sa..

Spomaľujte…

Viac relaxujte……

♧Mierne chorá, unavená,.. ale inšpirovaná ☆ufónica Kity☆

PS: Len aby sme nedopadli ako Mr. Bean,… ktorý si ošetrenie zubov ako inak – urobil nakoniec po svojom ….

A kto by si nepamätal toto:

♤See you later…… in Hungary…………………

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: