Denník N

Veľký prehľad kníh. Mojich TOP 19 kníh roka 2019

Spočítala som to. Výsledok je závislosť na knihách. Za rok 2019 mi v knižnici pribudlo 115 kníh. Stále častejšie sa ma ľudia pýtajú, čo aktuálne čítam, tak som pre vás vytvorila prehľad mojich knižných hviezd za uplynulý rok.

V tomto článku nájdete:

  • výber naj kníh, ktoré som čítala v roku 2019
  • odporúčania, komu by som ich dala ako vianočný darček
  • knižné poklady, ktoré sú na trhu roky a stoja za to
  • dobré myšlienky z kníh

Sandor Márai – poklad, ktorý stále objavujem

Knižného závisláka poznáte podľa toho, že má viacero vydaní tej istej knihy. Tento rok som si zadovážila vydanie Svíce dohořívají z roku 2009 len kvôli krásnemu obalu. O tejto knižke som písala viac v minulom rebríčku. Ale musím ju spomenúť znovu, pretože je to magická knižka. Od Máraia mám rozčítanú tiež knihu Judita (som fascinovaná, že muž sa tak môže vyznať v myšlienkových pochodoch ženy). A v lete som v kabelke nosila maličkú knižku Nebo a zem. Sú v nej mini kapitoly, takže taká instantná múdrosť v slovníkovom formáte. Online sú knižky vypredané, možno nájdete priamo v kníhkupectve. Takto vyzerajú:

Jedny z mnohých Máraiových kníh: Svíce dohořívají, Judita, Nebo a Zem.

Ako darček: pre citlivé duše, pre klasikov, pre všetkých ktorí by chceli žiť v starých časoch iných hodnôt.

Myšlienky k sebe samému – Marcus Aurelius

Myšlienky k sebe samému je proste klasika. Je to kniha typu „čo veta to poklad“. Sledujem, že všetci o nej počuli, ale málokto ju má v knižnici. Dosť ma teší, že v kníhkupectvách býva vyložená na predných pultoch.

Myšlienka z knihy: Neustále si predstavuj vesmír ako jednotnú živú bytosť  s jedinou hmotnou podstatou a jedinou dušou, a tiež to, ako všetko dospieva k jednému vedomiu o ňom, a ako vesmír všetko uskutočňuje z jediného popudu, a ako všetko je spoločnou príčinou všetkého diania, a aká je asi spojitosť v osnove toho všetkého.

Vianočný darček pre: hĺbavých ľudí.

Nepristúp na kompromisy

Poďme od citlivých knižiek na túto drsňácku. Chuck Norris by ju určite chcel. Alebo táto knižka chce Chucka Norrisa? Nepristúp na kompromisy napísal bývalý vyjednávač FBI, Chris Voss. Najprv ma nahneval zavádzajúci text na prebale knihy. Máte z neho dojem, že Vossovi reálne uniesli syna, no hneď po prvých stranách vyjde najavo, že vetu „Máme vášho syna a chceme osem miliónov,“ nepovedal nebezpečný únosca do telefónu, ale profesor z Harvardu, ktorý si chcel Vossa iba vyskúšať. Je to absolútne vytrhnuté z kontextu a táto kniha nepotrebuje takéto trápne priťahovanie pozornosti.

V knihe je veľa tipov a konkrétnych rád: „Prepáčte Róbert, ale ako mám vedieť, že ešte stále žije?“ spýtal som sa, pričom som zvolil formu ospravedlnenia a jeho krstné meno. (+otázka s otvoreným koncom. Kalibrované otázky = druhá strana na ne môže odpovedať, no neexistuje na ne konkrétna odpoveď).

Komu ako darček: Podtitul knihy znie „Ako vyjednávať, aby ste férovým spôsobom, ale bez zbytočných obetí, dosiahli, čo chcete.“ Takže ak ju chcete darovať, dobre si rozmyslite, komu to bude a či mu nedáte moc veľký tromf :) Inak si myslím, že je ešte neopozeraná a poteší každé mužské srdce.

V znamení psychológie a logoterapie

Za posledný rok mi pribudlo mnoho kníh z logoterapie (druh psychoterapie). Dobre čítavé a takpovediac „pod každý stromček“ sú najmä tie od Elisabeth Lukasovej. Drobnou knižočkou Radosti na stope potešíte kamošky, a obšírnejšou knihou Kľúč k zmysluplnému životu zas potešíte všetkých, ktorých ste niekedy počuli zamýšľať sa nad zmyslom života. No a klasika, ktorú dlhodobo nájdete v kníhkupectvách vyloženú medzi TOP, je Franklova kniha Hľadanie zmyslu života – napriek všetkému povedať životu áno Zamilovala som si všetky.

Pri knihách o zmysle mi ešte nedá nespomenúť tiež kultovú knihu Když se zlé věci stávají dobrým lidem. Napísal ju rabín ako reakciu na smrť svojho nevyliečiteľne chorého syna. Toto je knižka, ktorú by som povinne dala do každej rodiny, pretože: „Pôvodne som si myslel, že ja a moja žena sme výnimky, keď sme vo svete plnom normálnych ľudí stratili dieťa. Zistil som, že na svete je veľmi málo „normálnych ľudí“. My, rodina na druhom konci ulice aj ľudia, čo bývajú za rohom, všetci sme ako rodičia prežili nejakú bolestnú stratu. A tí, ktorí nezažili tragédiu tohto druhu, prežili pravdepodobne niečo iné alebo ich ešte niečo čaká, pokiaľ budú žiť dosť dlho a bude im na niekom záležať.“

Lukasová, Frankl, Kushner.

Už máte svojho marťana?

Jedna moja klientka na terapiách často spomínala oranžovú knižku, ktorú som v kníhkupectvách dlho vnímala, ale nejak ma nelákala. Chyba. Veľká chyba. Najděte si svého marťana je veľmi čítavá knižka o vzťahoch, výchove a celkovo tak človečensky podané všetko, čo sa učia psychológovia na vysokej škole (alebo aj neučia, ale mali by!). Tipujem, že mnoho ľudí ju už má v knižnici, ale dobrá správa je, že Marek Herman si prizval Jiřího Haldu, s ktorým prednáša po celej republike, a tento rok vydali novú knižku Jsi tam brácho? 

Eric Berne – Ako sa ľudia hrajú

Kultová kniha. Potešilo ma, že tento rok sa dočkala ďalšieho vydania. Po tejto knihe budete vidieť, aké rôzne hry, masky a stratégie používame v životoch. Prvýkrát som ju čítala na vysokej škole, a tento rok som sa k nej znovu s radosťou vrátila. Áno, vidíte dobre, odporúčanie na jej obale napísal vyššie spomínaný Marek Herman:

„Pamätám sa, ako som pred rokmi objavil túto knižku v kníhkupectve. Bolo to trochu ako zjavenie. Zrazu sa mi niekto zrozumiteľne prihováral a ukazoval mi veci, ktoré som vždy chcel vedieť. Čupol som si a čítal a čítal. Neskutočná kniha!“

Pod stromček pre: ľudí so záujmom o komunikáciu, vzťahy, celkovo psychológiu.

Vyhorení? Nevyhorení? To je otázka

Ukážka z knihy Nevyhorení (obr. startlab.sk)

Neviem, či chcete dávať niekomu pod stromček knihu o vyhorení, ale zaraďujem Vyhorenie od Anselma Grüna do tohto rebríčka, pretože určite patrí medzi knihy, v ktorých som podčiarkla veľmi veľa myšlienok. Vyhorenie sa spája najmä s pracovným stresom a je zaujímavé čítať, ako sa na tento fenomén pozerá kňaz a mních z duchovného hľadiska.

Tiež sa každým dňom teším na poštára a objednanú novinku Nevyhorení. Vizuálne veľmi pekná, obsahovo nálož skúseností a príbehov. Mimochodom, autorkám tejto knihy sa podarilo cez startlab vyzbierať financie a v roku 2020 chystajú diskusie po celom Slovensku.

Komu ako darček: každému, kto s vami nestihne ísť na vianočné trhy, lebo má veľa práce.

Rozhodujúca dekáda – Meg Jay

Je pravda, že v 20-tych rokoch života si zvyčajne nájdeme životného partnera, založíme rodinu, či zažívame rozbeh kariéry. Zároveň si ale myslím, že v každom desaťročí života nás čaká niečo zásadné, prekvapivé a úžasné. Taký je život. Rozhodujúca dekáda je jedna z kníh, ktorá má potenciál ovplyvniť zmýšľanie človeka. Páčilo sa mi na nej, že tak trochu bije na poplach, aby človek nepremárnil roky svojho života s predstavou, že „má čas“.

Pre koho: Ak máte potomka dvadsiatnika, milujete dvadsiatnika, alebo ste dvadsiatnik – táto knižka je pre vás. Ideálna je pre ľudí do 28 rokov, nech ešte stihnú zmeniť v živote to, čo chcú. Pointu knihy si môžete pozrieť prostredníctvom Ted prednášky – Prečo 30 nie je nových 20.

Psychomagie – Jodorowsky

Dá sa čítať ako svedectvo jednej generácie umelcov v Chile, ako príručka podivnej terapie, alebo ako monológ zvláštneho človeka. Medzi riadkami je veľa postrehov o fungovaní sveta a ľudskej psychiky. Pre mňa osobne fascinujúca kniha.

Myšlienka z obalu knihy Psychomagie: „Človek nelieči druhého, pomáha druhému, aby sa vyliečil. Ten, kto chce druhého liečiť, je ješitný. A ani druhý sa nelieči. Lieči ho Boh. Verím, že motorom toho všetkého je dobrota. Pokiaľ v sebe nejaký človek rozvinie tento cit, všíma si citov druhého a robí všetko, čo môže, aby ho vytiahol zo zla. Je potrebné postaviť sa do pozície druhého a urobiť všetko pre to, aby druhý objavil, ako sa vyliečiť. K tomu je nutné, aby ten druhý vystúpil na vyššiu úroveň vedomia a odsunul svoje videnie sveta. Všetci vnímame život z určitého hľadiska, z viac či menej premenného bodu, z určitej výšky. Pokiaľ toto hľadisko zmeníme, zmení sa aj náš život.“

Darček pre: umelcov alebo ľudí so záujmom o nezvyčajné pohľady na svet a dušu. Knižka zohnateľná skôr online ako v kamenných kníhkupectvách.

Kúpiť túto knižku? Chce to len odvahu! 

Dlho som premýšľala, prečo táto kniha nebola bestsellerom napriek skvelému obsahu. Zatiaľ som prišla na to, že je to kombinácia týchto faktorov: po prvé obal, ktorý nezaujme. Po druhé neurčitý nadpis a podtitul, aký máva každá druhá motivačná kniha: „Ako prekonať strach a vybudovať si sebadôveru“. Tento láskavý hejt dávam preto, lebo je to ohromná škoda. Pri čítaní je poznať, ako starostlivo ju autor skladal, koľko dal do nej skúseností a v neposlednom rade, že ju písal s úprimným záujmom pomôcť iným. Chce to len odvahu od Jána Dubničku. Mňa osobne nakopla k niektorým veciam, a to je čo povedať.

Určite túto knihu odporúčam pre: mladých ľudí, pre každého, kto má rád motiváciu a chce sa posúvať. Pre súrodencov, pre kolegov, pre blízkych kamošov.

#Eskejp

Český autor, Jiří Charvát a jeho knižná premiéra Eskejp – na útěku z kanceláře. Vtipné čítanie, ale aj smiech cez slzy. Ako hovorí Charvát vo svojich stand-upoch: „Smiech je odozva na hrozbu, ktorá sa ukázala byť neškodnou“. Táto kniha ohrozí váš pohodlný kancelársky stereotyp a pomedzi vtipné situácie z kancelárie sa pýta, či naozaj takto chcete žiť a pracovať? Možno ste si všimli, že takmer vôbec nečítam beletriu, resp. knihy, ktoré nijak nesúvisia so psychológiou. Toto je jedna z mála, ktorú som si fakt chcela prečítať, a som rada, že stála za to.

Pre koho: pre každého kto pracuje v kancelárii (bude plakať od smiechu), pre ľudí so zmyslom pre humor, pre tých, ktorí zvažujú „eskejp“ zo svojho doterajšieho pracovného života.

Naladiť sa na Vianoce s Danielom Pastirčákom

Premýšľam, či uvádzať Pastirčáka ako autora kníh. Jeho knižky sú tak duchovné, metaforické a mnohorozmerné, že musia byť inšpiráciou z vyššieho sveta a cez jeho ruku sú len poslané na svet. Súhlasím s popisom na Martinuse, že kniha O kresbe, čo ožila je pekné čítanie pre obdobie Vianoc, kedy „sa ozvú hlasy, ktoré cez rok nepočuť: výška vesmíru, hĺbka v človeku.“

Táto kniha je veľká krásna metafora na vzťah stvoriteľa (Veľký kresliar) a človeka (Malý kresliar). Zaujímavé myšlienky sú medzi riadkami, ťažko sa mi vyberala myšlienka bez toho, že by som musela prepisovať celú stranu. V závere knihy mi ale padla do oka táto situácia. Veľký kresliar hovorí Malému kresliarovi: „Neboj sa, časom všetko pochopíš.“

Pre koho ako darček: Malý a Veľký kresliar sa tešia na malých aj veľkých, táto knižka je pekný darček do každej rodiny.

Ženy, ktoré behali s vlkmi

Ženy, ktoré behali s vlkmi od Clarisy Pinkola Estés. Veľa som o nej počula, veľa rokov na ňu nebol ten pravý čas. Už dva roky sa do nej každou stránkou zamilovávam stále viac. Autorka je jungiánska psychoanalytička a toto je jej celoživotné dielo.

Zaujímavé je, že kniha sa mi nedá čítať po väčších častiach. Je tak ohromne hustá informáciami a tak núti k zamysleniu, že mám dosť po každej menšej kapitole. Tento spôsob čítania dokonca opisuje autorka v knihe. Je to už x-té vydanie a dostáva spätné väzby od čitateľov, že ju zvládajú čítať iba po malých častiach. Pripisuje to tomu, že tak ako ju po malých kúskoch tvorila, tak sa pomaly aj číta. Už som ju odporučila pár žienkam, z rôznych profesií a rôzneho veku. A potvrdilo sa mi to, čo som tušila. Či ju číta mladá architektka, alebo dáma v najlepších rokoch, každej z nás sa dotýkajú silné posolstvá tejto knihy.

Pre koho: pre každú ženskú dušu. Muži, dajte ju svojim ženám. Možno je dobré si overiť, či ju dotyčná už má. Ak nemá, tak zahviezdite.

Čarodejnica z Portobella – Paolo Coelho 

Pred 13 rokmi som sa zaľúbila do Alchymistu a prečítala som ešte zo dve jeho knihy. Potom som počula nelichotivé storky o Coelhovi ako o osobe (že je arogantný a namyslený), a prestala som ho mať rada. Tento rok som zobrala na milosť jeho staršiu knihu, Čarodejnicu z Portobella. A musím povedať, že stála za to. Čarodejnica je tajomná, opustená, hľadajúca, silná, nekonvenčná. Neviem, ako to knižky robia, ale vždy keď nejakú potrebujem, tak mi príde do života. A neuveríte, ale už vyše dva týždne ju neviem nikde nájsť. Čo vám poviem … zázračne mi prišla do života, zázračne zmizla. Čarodejnica. Tak beriem Coelha na milosť, a možno si kúpim aj jeho poslednú knihu Hippie (v čase písania tohto rebríčka na Martinuse so zľavou 60%).

Pre koho ako darček: pre divožienku-čarodejnicu, alebo pre ľudí aspoň trochu šmrncnutých duchovnom.

Prvé miesto v tomto rebríčku, aj v srdci  – Voľba od Evy Eger

Minulý rok ma z témy 2. svetovej vojny oslovila kniha Tetovač z Auschwitzu. Dokonca natoľko, že som ho podrobne preskúmala v tejto recenzii – esencii. Tento rok je mojou srdcovou záležitosťou kniha Voľba od Evy Eger.

Bola to láska na prvý pohľad. Prečítala som si zadnú stranu knihy, a tak ma zaujala, že som jej začala vysvetľovať svoju vtedajšiu odvykačku – mesiac bez nakupovania kníh, ale sľúbila som jej, že sa po ňu vrátim. Prečítala som si, že úvod napísal Philip Zimbardo, a už som odpadávala. Rýchlo som ju vrátila na miesto, a utiekla som z kníhkupectva. Mnohým som ju odporučila, mnohým dala ako darček. Pre mňa sa stala jednou z top 5 kníh môjho života, pretože v sebe spája silný príbeh, životnú filozofiu a učí, že vždy máme v živote možnosť voľby – postojov, myšlienok, rozhodnutí.

Myšlienka z knihy: „Nikdy som sa nestretla s človekom, ktorý by si vedome vybral žiť v zajatí. Napriek tomu som bola opakovane svedkom toho, ako ochotne odovzdávame iným svoju duchovnú a psychickú slobodu a zodpovednosť za vedenie vlastných životov, a ako ochotne sa rozhodujeme vlastné voľby preniesť na niekoho iného alebo niečo iné.“

Na Vianoce pre: univerzálne pre každého, koho zaujímajú ľudské príbehy, osobný rast alebo história.

Bonus pre deti

Možno pôjdem do knižného očistca, ale priznám sa, že v kníhkupectve občas na počkanie prečítam detskú knižku. Pridávam tieto vianočné tipy pre detičky. Milá bola knižka Objím ma, prosím. Na prvý pohľad je o tom, ako sa malý medveď naučí objímať a berie zaradom všetky zvieratká :D Na druhý pohľad nesie myšlienku, aké dôležité je byť v kontakte s inými a prejavovať im lásku. Ďalšia knižka, ktorá sa mi na počkanie zapáčila bola Moje emócie. Pekná, jasná knižka, alebo skôr pracovný zošit, ktorý cez rôzne cvičenia prináša spoznanie emócií.

Pár poznámok pod čiarou:

  • Trochu ma mrzí, že aj mená, ktoré tradične znamenali kvalitu, dnes vydávajú knihy ako na bežiacom páse. Niekedy mi to príde, že je to dlhší rozhovor pre časopis, a už sa to vydá ako kniha. Zatiaľ nebudem menovať.
  • O niektorých spomínaných knihách mám rozpísaný článok. Asi by som mala dočítať aj Konec prokrastinace od českého autora, Petra Ludwiga. Mimochodom, s touto knihou hviezdil v Japonsku aj na newyorskom knižnom trhu. Držím palce.
  • V tomto článku som písala celkovo o 26 knihách, ale nadpis TOP 19 kníh roka 2019 sa mi páčil viac.

Prajem Vám pokojné obdobie adventu a pamätajte, že knihomoli nechcú mäkké darčeky.

Súvisiace články:

Knihy, ktoré tento rok stáli za prečítanie + 2, ktoré som nevedela dočítať

Tieto knihy by sme chceli poslať svojim mladším JA

Čo sa môžeme naučiť od tetovača z Auschwitzu

(titulka: pixabay.com)

Teraz najčítanejšie

Martina Verešová

Mám rada ĽUDÍ, preto sa venujem PSYCHOLÓGII. Mám rada KNIHY, preto chcem písať o tých najlepších. Mám rada život, možno preto píšem o SMRTI. Vidím, akú dobu žijeme, preto píšem o STRESE.