Denník N

Detské knihy: Vianoce 2018, last minute

Vychádzajú na poslednú chvíľu, sú vynikajúce a ani sa mi tu všetky nezmestili. Detské knihy prežívajú výnimočný rok kvality a nádhery, nepremeškajte ho. Ponúkam posledný tohtoročný článok, plný na prasknutie. Knihy sú zoradené podľa veku čitateľov, od 2 do 13 rokov.

Deti od 2 – 6 rokov

Pritúľ si ma

Pritúľ si ma je interaktívne leporelo pre najmenších s roztomilými obrázkami a príbehom, ktorý sa rozvíja iba vďaka priamemu zásahu malého čitateľa. Vajíčko s malým tučniakom sa odkotúľa preč od mamy, treba sa o čerstvo narodené mláďa postarať a doviesť ho späť.

Text hrá s dieťaťom typ hry, akú už zrejme okúsilo na tablete či smartfóne, tu sa úspešnosť vykonanej akcie dozvie až keď otočí stranu. Knihy sa treba všelijako dotýkať, fúkať, šúchať, kniha sa pýta, prihovára, nabáda. Na konci čaká úľava a radosť.


Kniha Pritúľ si ma autorky Sophie Schoenwald nielen zahreje na duši, ale vďaka obojstrannému dialógu doslova vtiahne deti od dvoch rokov do deja a snáď ich navnadí na ďalšie príbehy. Keď ich tučniačik chytí, rodičia musia rátať s tým, že ho budú čítať zas a znova, možno aj stokrát. Tak to už pri vydarených detských knihách chodí.

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Farebné strašidielko

Nádhera pre najmenších. Farebné strašidielko je dvojjazyčná (SJ/AJ) kniha väčšieho formátu, ktorá sa predáva vo fólii spolu s omaľovankou, takže to máte dva v jedom – knihu a zároveň okamžitú aktivitu s obľúbeným hrdinom. Text, ktorý písala arteterapeutka Anna Llenas, je prispôsobený vekovke 2+, je ho minimum a je adresný.

Cieli na precítenie vlastných nálad a pocitov tých najmenších, pričom neodsudzuje nič, ani melanchóliu, ani hnev, ani vyšinutú radosť. Všetky pocity sú v poriadku, nabáda k ich prijatiu a farebne ich rozlišuje. Strašidielko sa zobudilo pomotané, nevie, čo mu práve je a s pomocou dievčatka skúma svoje vnútro, ktoré má na každej strane inú farbu. Sprevádzajú ho pritom farebné koláže, ktoré presným jazykom pomenúvajú jednotlivé emócie. Na konci knihy nie je jasný záver, ale otázka – teraz mi povedz, ako ti je – na ktorú má odpovedať malý čitateľ.


Omaľovanka následne opisuje niektoré konkrétne situácie, ktoré sa farebnému strašidielku ne/páčia a dieťa ho môže podľa toho vymaľovať. Samozrejme, má možnosť spraviť si s ním, čo chce, možno nie každý vidí hnev ako červený a pre rodičov to môže byť zaujímavé pozorovanie.

Vydal Perfekt

Bratislava – hľadaj a nájdi

Bratislava – hľadaj a nájdi je veľkoformátové leporelo, ktoré vezme malého čitateľa na okružnú cestu po najdôležitejších miestach nášho hlavného mesta. Ide o vítanú publikáciu, vďaka ktorej si nielen noví obyvatelia Bratislavy môžu hľadať cestu k svojmu mestu od najútlejšieho veku.

Okrem klasickej spontánnej hľadačky autorky Martina Kráľová a Zuzana Revúcka v úvode ponúkli aj rozšírenú verziu obľúbenej hry – prostredníctvom dvojjazyčného textu (SJ/AJ) predstavujú niektoré osobnosti, ktoré sú s Bratislavou alebo so Slovenskom spojené (Ondrej Nepela, Schöne Náci, Jánošík…) a pridávajú aj drobné zaujímavosti dotvárajúce kolorit mesta (bratislavský rožok, šachový automat…).

Deti si ich najprv môžu dobre prezrieť a následne ich v knihe hľadať.
Obľúbená ilustrátorka Mária Nerádová vytvorila pestrý svet plný rôznorodých postavičiek v akcii. Oproti iným hľadacím knihám nie je v tejto nikde tlačenica, preto je vhodná aj pre úplných začiatočníkov od 2+, ktorí sa s podobným formátom ešte nestretli.

Vydal minimalist s.r.o.

Kniha džungle

Najväčším plusom obrázkovej Knihy džungle sú ilustrácie Laurenta Moreaua na text Véroniquy Ovaldéovej. Ide o veľkoformátovú publikáciu (mierne širší formát ako A3), s útlym počtom strán.

Text v obrovskej skratke popisuje osud Kiplingových hrdinov, iba načrtáva, o čom pôvodná kniha píše a pre autentickosť pridáva zopár dialógov. Zvládnete ju s deťmi prečítať na jeden šup (a potom zas a znova) a vzbudiť v nich zvedavosť. Dej zľahka skáče z jednej kľúčovej scény na druhú, malý čitateľ spozná najmä hlavných hrdinov a je dosť možné, že o to ľahšie neskôr siahne po celom príbehu.

Napriek tomu Kniha džungle pôsobí ohromujúco a prihliada na cieľovku – nenachádzajú sa v nej žiadne kruté scény, o ktoré v originály nie je núdza.

Vydal Monokel

Červená nitka pre Deda Mráza

 

Sprvu čiernobiele stránky, neskôr obohatené o červenú farbu, sú v knihe Červená nitka pre Deda Mráza dojímavým príbehom o objavovaní iných Vianoc. Mnohé deti lipnú na svojich zvykoch, chcú, aby sa všetko opakovalo a aby to vždy bolo rovnaké a bezo zmeny. Šesťročný Eduard sa ale musí zmieriť s tým, že tohtoročné Vianoce budú úplne iné – rodičia sa s ním presťahujú na ostrov v Indickom oceáne, kde je počas Vianoc teplo.

Bojí sa, že ho tam nenájde Dedo Mráz. Postupne, ako objavuje svoj nový svet, prichádza na to, že na ostrove je veľa červenej farby, navyše často v kombinácii s bielou, čo sú v jeho ponímaní typické farby Vianoc. Deti, ktoré by nikdy nemali šancu ísť na podobne dobrodružnú výpravu, sa možno prvýkrát zoznámia s tým, aké môžu mať vo svete Vianoce rozličné podoby.

Empatiu s malým chlapcom podnietia aj ilustrácie jemnučké ako pavučinka. Pri lepšom pohľade malý čitateľ zistí, že línie na seba v knihe stranu po strane nadväzujú a tvoria komplexnejšie obrazce.

Vydali 2v1

Deti od 5 – 9 rokov

Safari, Džungľa, Na póloch

Táto trojdielna séria fascinovala každého, kto ju chytil do rúk, malých aj veľkých. Využíva tzv. fotikulárnu technológiu, čo v skratke znamená, že keď obraciate strany, obrázky zvierat sa rozhýbu.

Dostupné sú tri knihy: Safari, DžungľaNa póloch. Na začiatku je vždy niekoľkostranový text, ktorý deťom vysvetlí špecifiká daného prostredia a následne opíše vybrané zvieratá.

Z viacnásobnej skúsenosti viem, že tieto knihy sa doslova prilepili deťom na ruky. Aj tým, ktoré čítanie dovtedy odmietali ako niečo nudné a nezáživné v porovnaní s inými lákadlami.

Vydal Ikar v edícii Príroda

Justínka a asistenčný jednorožec

Kniha Justínka a asistenčný jednorožec je na pohľad taká ľúbivá, až vzbudzuje obavy, čo bude vnútri a či to nie je len obal, ktorý predáva. Našťastie – nie. Príbeh malej Justínky je síce jednoduchý, vďaka čomu ho môžete čítať už so škôlkarmi, ale má krásne posolstvo.

Dievčatko, ktoré trpí nedostatkom fantázie, môže vyliečiť iba jednorožec, ktorého mama prinesie na predpis z lekárne. Ten vezme Justínku do neznámych krajín a naučí ju, ako sa nekontrolovať, keď príde na vymýšľanie si a bezhraničný rozlet jej predstavivosti.


Kniha má veľký formát (A3) a vďaka ilustráciám Lény Brauner ide o krásny estetický zážitok. Prevládajú pastelové farby, obrázky sa obajvujú na každej strane a niekoľkokrát zaplnia aj celú dvojstranu, vďaka čomu sa môžu čitatelia na chvíľu zastaviť a len tak o príbehu uvažovať a rozprávať sa s rodičmi.

Vydal Albatros Media

Petronela Jabĺčková

Séria o Petronele Jabĺčkovej je jednou z najmilších, aké v poslednej dobe vyšli. Práve uzrelo svetlo sveta už tretie pokračovanie s názvom Guľovačka a nezbedný škriatok.

Petronela Jabĺčková má rada svoj pokoj a pohodlie, ktoré jej poskytuje jablko. Ak máte náhodou na dvore jabloň, iba celkom náhodou si všimnete, že práve toto jedno má maličké okienka a dvere. A je veľmi nepravdepodobné, žeby vám napadlo priblížiť sa k nemu a bližšie ho preskúmať. Vtedy by ste totiž zistili, že ste zrazu veľkí (respektíve malí) práve tak, ako dvere, ktorými sa dá vojsť. Preto o Petronele nemožno povedať, že je malá čarodejnica. Malý je len jej dom. Ona sama môže veľkosti meniť podľa toho, ako treba. 

Každý diel obsahuje dávku lásky, priateľstva, napätia, dobrodružstva a motanice zároveň. Hlavými hrdinami sú súrodenci Olívia a Oliver, vďaka čomu knihy dobre padnú rodičom, ktorí večer čítajú na jednej kope chlapcom aj dievčatám.

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Majstrík a Krasomilka

Autorka Zuzka Csontosová našla v škriatkovských príbehoch svoje útočisko, ľúbi ich tak silno, že sa nedá inak, iba nechať sa jej láskou k drobným rozprávkovým ľudkom strhnúť. Kniha Majstrík a Krasomilka bude blízka každému, kto rád výtvarne tvorí s deťmi a vyhľadáva interaktívne knihy nabádajúce k aktivite.

Hoci sa celkom nestotožňujem s výčitkou smerom k deťom, ktoré vysedávajú pri tabletoch, keďže by sa to malo vyčítať najmä ich rodičom, že im ich včas nezoberú, nič z toho Majstríkovi a Krasomilke neuberá na čare.

Tak, ako jej predošlí hrdinovia Vendelín a Jazmínka, aj títo dvaja sú roztomilí spoločníci vhodní pre tých najmenších čitateľov v predškolskom a skorom školskom veku. Pobavia, pohladia, vnuknú nápady, napečú, navaria… na to, že je knižka tenučká, sa toho v nej deje až až.

Vydal Albatros Media

Bratislava čarovná metropola

Hlavné mesto má metro, v knihe Bratislava čarovná metropola sa ním dostanete všade! Och, to by bol ozaj splnený sen. Dedko s Almou, jej bratrancom Damiánom a africkým ježkom sa ním vyberú objavovať mesto a na každej dvojstrane si spravia malú zastávku. Pre Michala Hvoreckého ide o prvú detskú knihu, text prispôsobil skorému školskému veku, po knihe môžete pokojne siahnuť aj s predškolákom. Nie je ho veľa, nerozvíja žiadny príbeh so zápletkou, ale pokojne opisuje každé navštívené miesto, zachytáva súčasnú atmosféru a pridáva aj kúsky histórie.

Je jej toľko, aby deti neodradil a zároveň sa pokúsil navnadiť ich na ďalšie poznávanie. Sám autor je milovníkom hlavného mesta a z textu to cítiť. Nepodceňuje detského čitateľa, keď hovorí aj o nedávnych protestoch, ktoré sa tiež do knihy dostali (sú prepojené s Nežnou). Rodičia takto dostanú vynikajúcu príležitosť možno prvýkrát hovoriť s deťmi o tom, čo znamená byť uvedomelým občanom krajiny.


Nosnými sú v knihe Bratislava čarovná metropola ilustrácie Simony Čechovej. Vypĺňajú každú stranu od okraja po okraj, žiaria krikľavými odtieňmi ružovej, oranžovej, zelenej a modrej, presne zobrazujú všetky zákutia a historické pamiatky, ani na sekundu nezapochybujete o tom, kde sa práve nachádzate.

Vydal Monokel

Koza rohatá a iné rozprávky

Nádherná klasika. Je niekoľko básnikov a poetiek, ktorí dokážu písať vo veršoch tak prirodzene, akoby dýchali. Milan Rúfus prebásnil komplikované príbehové zápletky zakaždým inak, každá rozprávka v knihe Koza rohatá má iný rytmus, vo väčšine rozprávok zachováva iba svoj obľúbený ABAB vzorec a je až neuveriteľné, v koľkých slovách dokázal nájsť zvukovú zhodu.

Deti verše ľúbia, aj vo vyššom veku sa zvyknú baviť, keď sa im podarí čosi zrýmovať. V poézii sa so slovami narába inak, až tu sa ukáže, aká bohatá je autorova slovná zásoba a čitateľ to celé do seba vcucne bez námahy. V textoch nič neviazne, nič sa nezadrháva, všetko plynie hladko a v krásnych obrazoch.


Ilustrácie Petra Uchnára sú v knihe Koza rohatá a iné rozprávky ako výjavy zo sna. K Rúfusovým prebásneným rozprávkam presne zapadli a spoločne vytvorili jeden úchvatný čitateľský zážitok!

Vydal Perfekt

Slony kapitána Migranta

Debut Mirky Grajciarovej Slony kapitána MiGranta vyšiel priamo z jej srdca. Napínavý príbeh, ktorý je podobenstvom situácie mnohých osamelých detí, putujúcich bez ochrany rodičov z krajín tretieho sveta do Európy, nenechá chladnú žiadnu citlivú dušu.

Nikomu neublížili, nemôžu za to, že „horiace hviezdy“ zničili ich krajinu, nie sú ničím vinné, že ich rodiny museli opustiť domov, ktorý bol dovtedy ich bezpečím a zázemím. Tri sloníky, Zina, Benjamín a Anouk, podstúpia životne nebezpečnú plavbu na vratkej lodi starého krokodíla, kapitána MiGranta, ktorý si nechá dobre zaplatiť, o všetko ich oberie, avšak vyhodí ich do mora a ponechá napospas osudu ihneď, ako zbadá svetlá pobrežnej hliadky. Keby to bola rozprávka, malý čitateľ by pomaly mohol začať veriť v dobrý koniec. Ale je to bájka, podobenstvo, v ktorom treba situáciu doviesť až do konca.

Sloníky síce dosiahnu svoj vytúžený cieľ, sú v Európe, ale tá sa im stavia chrbtom. Majú však silnú vôľu žiť a byť slobodní a urobia pre to všetko, čo je v ich silách. Napriek silnému posolstvu je text knihy Slony kapitána MiGranta písaný mimoriadne ľahko, všetko sledujeme z pohľadu detí, jedno z nich je aj rozprávačom a nevidí to temné, čo v ich príbehu vnímajú dospelí. Ide o nádherne ilustrovanú obrázkovú knihu, v ktorej je na každej strane máličko textu, preto udrží pozornosť aj tých najnetrpezlivejších.

Vydali 2v1

Deti od 8 do 13 rokov

Harry Potter – Rokfort 3D

Toto je sen každého „potteristu“, kniha Rokfort 3D sa dá skladať a rozkladať a dosť dlho potrvá, kým nájdete všetky okienka, niektoré sú fakt vynikajúco poskrývané. O to väčšiu radosť vám urobia.

Keď som ňou listovala prvýkrát, vyrazila mi dych. Tajné okienka sú vo vežiach, dá sa nakuknúť dovnútra, za stromami sa schovávajú obri, vlkolak sa mení na človeka a auto skutočne vzlietne. Presedíte pri nej aj dve hodiny v kuse. Túto knihu možno venovať jedine do dobrých rúk, ktoré ju budú opatrovať a radovať sa z nej celý život!

Vydal Slovart

Takto vidím

Takto vidím je enycklopedická publikácia v žiarivých farbách o očiach a zraku. Na každej dvojstrane vysvetľuje krok za krokom stavbu oka, typy okuliarov, rozoznávanie emócií, chápanie písma, vznik zrkadiel, optické klamy a ilúzie, svet nevidiacich, porovnáva rôzne stupne videnia ľudí a zvierat, to všetko vo vynikajúcej a pútavej grafickej úprave.

Ak majú vaše deti od cca 5 – 6 rokov, neustále milión otázok z rôznych oblastí a už sa neuspokoja s vašimi základnými vedomosťami, táto kniha uhasí ich smäd aspoň v jednej sfére. Vhodnejšia je ale už pre samostatných čitateľov, ktorí chodia do školy a majú širšie vedomosti o svete a ľudskom tele. Pre nich to bude trefa do čierneho, ak viete, že sa neuspokoja s plávaním po povrchu.

V kratučkých textoch sú im v knihe Takto vidím vysvetlené základy, ilustrácie vyriešia zvyšok. V prípade ďalších a ďalších otázok ste na dobrej ceste k založeniu encyklopedickej knižnice.

Vydal Monokel

Hups, Rups a Šups

Gabika Futová miluje škriatkoviny, čo dokázala už pri Nototovi. Spolu s Katkou Škorupovou opäť vymysleli príbeh o malých ľudkoch, ktorí škodia, aj keď to v žiadnom prípade nemyslia zle. Nazvali ich Hups, Rups a Šups. Pozná ich každý, kto prečítal aspoň jednu knihu alebo napísal jeden text, v ktorom sa z nejakého dôvodu vyskytli chyby a preklepy. Tlačiarenskí škriatkovia si nevedia pomôcť, potrebujú naše písmená, robia si z nich nábytok.

Boženka a jej dcéra Amálka sa takto zoznámia s Hupsom, škriatkom, ktorého si Boženka prinesie domov z práce. S malou školáčkou, ktorá sa ešte len učí písať dlhšie texty a veľmi ju to baví, to Hups nemá jednoduché, má ju totiž rád a nechce, aby plačlivá Amálka kvôli nemu rumázgala. Celá kniha sa nesie v láskavom tóne, opisuje ich spoločné príhody z domu a najmä zo školy, každú šarapatu sa obaja snažia po svojom, čiže dosť nemotorne vyriešiť a deti sa aspoň utvrdia, že keď im pani učka nájde v domácej chybu, nemusia ju mať na svedomí vždy oni! Čo ak majú doma škriatka? K Hupsovi sa navyše neskôr pridajú aj Rups a Šups a o zábavu je postarané.


Veselo ilustrovaná kniha našich troch talentovaných autoriek prepája školský život a povinnosti detí a dospelých so svetom fantazijných postavičiek, o ktorých sníva nejedno dieťa. Ich škriatkov by chcel mať doma každý. Jediné, čo pre nich treba zabezpečiť, je pohár plný želatínových cukríkov.

Vydal Slovart

Linda a Gusto

Linda a Gusto je výborná kniha pre prvočitateľov, láskavý príbeh o tapírovi z džungle a školáčke Linde, ktorá sa ho zastáva a neberie ohľady na to, že si o ňom každý myslí, že je prasiatko.

Gusta stretla celkom náhodou na prechode pre chodcov, kedy sa bál hluku a tigrov, pred ktorými sa celú knihu snaží skrývať. Odvtedy sa z nich stane nerozlučná dvojica, ktorá spoločne prežíva každodenné výzvy aj nečakané dobrodružstvá.

Linda a Gusto je trochu príbeh aj o kamarátstve ako takom a o tom, že ak si s niekým porozumieme, prežívať spoločnú radosť znamená tešiť sa dvojnásobne. Vľúdne rozprávanie, krásna kniha.

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Malý Mikuláš

Mikuláš je kultová postavička a z dnešného uhla pohľadu z mnohých aspektov nekorektná, avšak nie prežitá. Je to chlapec vyrastajúci vo Francúzsku v druhej polovici minulého storočia, čiže v časoch, keď do školy chodili naši rodičia. Navštevuje výsostne chlapčenskú triedu, mamu má v domácnosti, hlavou rodiny je otec, má iba kamarátov a tí sa medzi sebou v jednom kuse tlčú.

Nie, naozaj im nikto nepovie, aby sa spolu pekne hrali a vychádzali si v ústrety. V triede či na dvore, kdekoľvek sa zídu, bez hádok a bitiek to jednoducho nejde. Pritom ale nikto z nich nechce tomu druhému ublížiť, bijú sa, aby si v hre presadili svoje, pokojne slabší švacne silnejšieho, ale musí rátať s tým, že schytá jednu nazad. Učiteľka behá po triede s palicou, ale svojich zverencov má rada a oni ju tiež, Malý Mikuláš o nej hovorí vždy veľmi pekne.

Kniha sa skladá z jednotlivých príhod v škole a na dvore, je písaná zábavne, ľahko, je plná gagov, nečakaných situácií a výmyselníctiev, akých sú schopní len chlapci, keď ich je plno pokope a sú bez kontroly. Číta sa ľahko, nepoúča, ale určite dáva podnety na premýšľanie, minimálne o dobe, v ktorej vyrastal Mikuláš a o tom, aké je to dnes.

Vydal Slovart

Hanka a Adam

Nie všetci súrodenci sa mlátia, sú aj takí, ktorí spolu vedia vychádzať a ak si k sebe nájdu cestu, môžu z nich dokonca byť najlepší kamoši. Presne takto spolu vyrastajú Hanka a Adam.
V útlej knižočke Petra Nagyová Džerengová zúročila svoje skúsenosti štvornásobnej mamy a opísala bežné dni dvoch tvorivých detí. Tvorivých v zmysle, že nemajú hraníc pri vymýšľaní, čo spolu podniknú a z väčšiny dobrých úmyslov vystroja nezabudnuteľné dobrodružstvo.
Určite každá rodina má svoj príbeh o tom, ako sa deti pustili samy variť špagety a bola z toho kuchynská pohroma, na ktorej sa budú smiať ešte ich vnúčatá. Hanka a Adam zažijú takýchto príhod niekoľko, sypú sa z knihy jedna za druhou a ukazujú, čo všetko zmôže súrodenecká láska, humor a mamina nekonečná trpezlivosť. Ide o veselé čítanie o rodine a vzájomnom súrodeneckom pute.
Vydalo Verbarium

Július Zebra

Z veľkej časti ide o strhujúcu grafickú novelu pre školákov, s drsným humorom, kakanicovými nadávkami, miestami obsahujúcu až agresívnu, bujarú, besnú, bláznivú, divú zábavu. Deti (zrejme najmä chlapci) však už budú rozumieť tomu, keď uvidia hlavných hrdinov niekoľkokrát v priamom ohrození života, pričom sa im tento fakt podáva v rámci sérii vtipných scén, že ide o žart a nie horor.
V knihe Július Zebra majú zvieratá šibnuté tváre s vypúlenými očami (každé oko sa zvyčajne díva iným smerom), väčšinu času majú rozďavené ústa, prskajú sliny a nehovoria normálne, ale vreštia. Aj ľudské postavy sú značne preexponované a tiež hlasno rapotajú, málokedy v tejto knihe niekto hovorí potichu. Okrem krokodílky Lucy sa v knihe neobjaví žiadna ženská postava. V texte sa používajú termíny súvisiace s daným dejinným obdobím (staroveký Rím).

Viem, ako ťažko sa vyberajú knihy pre chalanov, ktorých chceme udržať pri čítaní. Táto kniha ma preto veľmi potešila, vychádza v niekoľkodielnej sérii.

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Pepína z Longitálu

Pepína z Longitálu je krásna pomalá kniha, ktorá sa nikam neponáhľa, z ktorej vás ovanie minulosť spletená so súčasnosťou. Z mamy sa pri rozhovore so synom o tom, kde je miesto, na ktorom vyrástla, zrazu stane Pepína, dievčatko, ktorým kedysi bola a vysypú sa z nej spomienky. Nie sú zaprášené, naopak. Žiaria farbami, chuťami, vôňami, prelínajú sa v nich príbehy ďalších ľudí, trochu ozajstné, trochu fantastické, trochu každodenné, trochu nevšedné.

Petra Hilbert mala veľký cit pre nehu a slovami ju prostredníctvom tohto príbehu rozdáva ďalej. Mnohí čitatelia možno budú dokonca poznať miesta, na ktorých sa príbeh odohráva, je zasadený do Bratislavy, ktorá dnes už zmizla za panelákmi a novou výstavbou.

Ale i keby sa Pepína z Longitálu odohrávala kdekoľvek, nostalgia, ktorá nám ostáva po detstve, ukáže akékoľvek miesto len v tom najlepšom svetle. Človek pri tejto knihe pookreje a pohladí si dušu.

Vydal Slovart

Čárymáryfučpunč

Deti, ktoré neprestávajú čítať rozprávky ani vo vyššom veku, knihu Čárymáryfučpunč privítajú s otvorenou náručou. Je im prispôsobená dejom, hlavnými postavami aj atmosférou. Hrdinami sú tu zloduchovia, ktorým hrozí ešte väčšie zlo, než sami páchajú. Keď totiž do polnoci nesplnia plán darebáctiev, zmiznú zo sveta. Dozvedia sa to o piatej popoludní, takže sa celý dej odohrá za sedem hodín.

Michael Ende je majstrom rozprávkových fantasy príbehov a hoci tempo má mierne starostvetské, kto vydrží, zabaví sa na tom, ako čarodejníkovi a strige začne „horieť pod zadkom“. Vtedy sa ukáže najmä krása slovenského prekladu Eleny Flaškovej. Kniha je totiž plná slovných hračiek, veršovaných zaklínadiel a kadejakých prekáračiek, ktoré je radosť čítať.

Ilustrácie Martina Kellenbergera tvoria podstatnú časť knihy, sú pestrofarebné a nápadité, vďaka nim má kniha šmrnc. Decká zrejme poteší aj to, že uvidia ešte ďalej než samotní darební blázni, ktorí chcú zničiť svet. Otočia sa proti nim ich vlastní zvierací miláčikovia, vďaka ktorým vidíme čarodejom priamo do hláv aj do kuchyne plnej lektvarov.

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Stratený kráľ

Roman Brat je výborný rozprávač a v škriatkovskom lesnom rozprávkovom príbehu Stratený kráľ vystaval zaujímavé príbehy v príbehu. Dej má dve základné línie – nachádzame sa v rozprávkovom hrade, kde starká rozpráva svojmu vnukovi Radkovi, budúcemu kráľovi, príbeh o tom, ako sa zoznámila so starkým. On bol princ, ona škriatka a nezaobišlo sa to bez problémov.

Radko je však veľmi zaujatý poslucháč, ktorý sa v jednom momente rozhodne, že mu nestačí skutočný príbeh. Chcel by vedieť aj to, čo by bolo, keby sa udalosti vyvíjali inak. A tak starká začne rozvíjať dve verzie svojho príbehu, ktoré sú v knihe označené farebne – prítomnosť je čierna, skutočný starkin príbeh je zelený a hypotéza modrá.

Ide o zaujímavý čitateľský experiment, ktorý bude baviť každého, kto má rád klasické dobrodružné rozprávkové príbehy o škriatkoch a ľuďoch, v ktorých nechýbajú boje, statočné skutky, podrazy a zlé kráľovné. V dobrodružstve Stratený kráľ sa mi navyše páči, že škriatkovia jazdia na jazvecoch!

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Veľký vysvetľovač

Mamííí a ako funguje mobil? A ociii, ako sa riadi vrtuľník? A kam ide voda zo záchoda? A čo mám tuto pod rebrom? A ako raketa vie, kam má letieť? …odkedy vedia rozprávať, neprestajne sa vypytujú. Ak im v útlom veku budete odpovedať na každú banalitu, povzbudí ich to a pôjdu na vás s čoraz premyslenejšími úlohami. Veľký vysvetľovač je presne pre nich.

Z tejto knihy som doslova paf. Vďakabohu za ňu! Odpovedá naozaj na kadečo, nemá to žiadny systém, skrátka autor z nejakého záhadného dôvodu presne vedel, čo má do nej dať.

Hoci Veľký vysvetľovač občas používa nevšedný slovník a v záplave schém sa tu a tam objavia aj úplné odveciny, ktoré majú pobaviť (a občas zmiasť a vyskúšať pozornosť), pre niektoré domácnosti je to nevyhnutná publikácia. Aspoň občas budete môcť na stoosemdesiatušiestu dennú otázku povedať, nech si to hentam prečítajú sami.

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Deti

Veselá klasika na záver. Zozbierané texty Vincenta Šikulu z rôznych detských časopisov sú zoradené v žiarivej, slnečno – žltej knihe Deti.

Mala som pri listovaní v knihe veľkú radosť. Básničky, poviedky, hádanky, postrehy, prekáračky písané s veľkou láskou k deťom a najmä autorovým dvom dcéram.

Knihu Deti ilustroval Martin Kellenberger a v tomto hmlistom období na mňa pôsobí doslova ako zhmotnené povzbudenie.

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Pre celú rodinu

Časozberná kronika našej rodiny

Bonusová kniha mojej poslednej recenzie roku 2018 je prázdna. Nenachádza sa v nej žiadny príbeh. Vy ste tí, ktorí ho vytvoríte.

Časozberná kronika našej rodiny je masívna publikácia, ktorá zaznamená desať rokov vášho života. Každý rok je označený inou farbou, ale obsahovo sa predtlačená ponuka vždy opakuje. Môžete si do nej lepiť fotografie či vstupenky alebo iné malé predmety, ktoré vám toto obdobie pripomenú. Všade máte nachystané dva – tri riadky, do ktorých zapíšete to podstatné.

Nie každý má vlohy alebo priestor na tvorbu zložitých scrap-bookov, ale občas obyčajné foto albumy jednoducho neplnia onú funkciu, ktorá bezpečne vyvolá nostalgiu. V rodinnej kronike je miesto na narodeniny, významné a tradičné udalosti, sviatky, aj bežné dni. Hoci používa jednotnú šablónu, je na každom, čo do nej vloží a aký príbeh po sebe zanechá.

Vydalo Familium

Ak vám táto ponuka detských kníh nestačila, prečítajte si aj prvú, druhú, tretiu, štvrtú a piatu časť detských knižných vianočných tipov, v ktorých nájdete ďalšie knihy pre deti od 2 do 13 rokov.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

Teraz najčítanejšie