Denník N

Tekutý Béla

Prvotný prieskum agentúry AKO o prezidentských kandidátoch do druhého kola spomedzi ohlásených kandidátov posúva politického matadora Bélu.

Pre mnohých, kedysi sympatie budiaci Maďar, chce zabojovať o prezidentské kreslo, ktoré je preňho mostom z upadajúceho Mostu. Toto premostenie má ale jeden vážny problém. Tým je tekutosť Bélovho charakteru, ktorou práve on rozmáča posledné piliere Mostu aj Hídu.
Podstatou (c)harakteru je stálosť. Za charakterných autori tohto slova (Gréci) považovali tých, ktorí to, čo povedali včera, tvrdili aj dnes, aj zajtra. Ľudia zrastení pevne so svojimi trvalými hodnotami. Naopak podstatou tekutosti je nestálosť – molekuly tektutín síce môžu zaujať svoje miesto v priestore, ale po veľmi krátkej chvíli ho opúšťajú a zaujmú postoj nový. Béla strhol svoj most rovno do prúdu, v ktorom sa točí podľa toho, na aký Robov alebo Andrejov breh práve narazí.
Ešte nevyblednuté bilboardové stranícke logá – charakter rozhoduje, robiť veci správne nielen populárne, zodpovednosť, dôveryhodnosť, vláda bez Smeru, spravodlivý štát … v spojitosti s Bélom sú už len odkazom ťažkej recesie.
Tvar meniaci Béla za dva roky stihol zmeandrovať niekoľkokrát. Poprel sa, keď z povolebných prehlásení o nerokovaní so Smerom následne bezostyšne otočil k Ficovi. Ďalší záhyb nastal pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS, kde z Miku bol nakoniec Rezník. Kabát sa otáčal aj keď republiková rada rodnej strany požadovala rokovanie o predčasných voľbách po vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Samozrejme vzápätí nastal 180°odklon aj od tohto uznesenia a všetko šlo po starom. Rázne sa postavil za eticko-morálne princípy v kauze Dankovej plagizovanej rigoróznej práce, kde vyzval plagiátora na vykonanie osobného rozhodnutia. Andrej Andrejovič sa rozhodol – neodstúpiť. Béla toto rozhodnutie s akademickým pokojom prijal a svojim poslancom odporučil nezúčastniť sa aktu vyslovovania nedôvery odpisovačovi. Naopak ako znovu zliaty terminátor opäť zachoval svoju premenlivosť aj pri Dankovej novej dani pre obchodné reťazce, ktorá po dvojitom Bugárovom znásilnení vlastných poslancov prešla napriek vetu prezidenta.
Zdá sa, že Bélova tekutosť graduje a stáva sa čoraz prchavejším od akýchkoľvek správnych postojov. Dúfajme teda, že sa vyparí čo najskôr – nie však do paláca, ale dostratena.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie