Denník N

Toho času je posledné 3 dni, odkedy starostujem najrýchlejšie rastúcej obci na Slovensku, šialene málo…

Každý štvrtok večer si chcem nájsť 20 minút na napísanie blogu. Toho času je posledné 3 dni, odkedy starostujem najrýchlejšie rastúcej obci na Slovensku, šialene málo. Raz možno z toho vznikne kniha. Ak teda niekoho bude niekedy zaujímať. Chcel by som, aby sa volala „Starosta v teniskách“. Problém je, že v tých „teniskách“ Vás nie všade rešpektujú. Tie „tenisky“ sú, bohužiaľ, stále v tejto krajine častokrát dôležitejšie, než to, čo prinášate v hlave.

Toto musíme zmeniť, pretože svet je dnes inde, než bol 10 rokov dozadu.

Svet je dnes inde, než bol minulý piatok…

Ale nie o tom som dnes chcel mudrovať.

Ak som sa za ten rok, čo sme na sneme v Žiline založili Progresívne Slovensko, niečo naučil, tak je to to, že treba poctivo makať. To, čo ste si mysleli, že bude stačiť, stačiť nebude. Proste zabudnite na to, že tempo, na ktoré ste naučený(á), bude postačujúce. Nebude. Vaše tempo totiž nikoho nezaujíma. Všetci chcú od Vás všetko a ideálne hneď teraz.

Samozrejme naraz, aby toho nebolo málo…

Predstavte si, že Vám naraz zazvonia dva telefóny, prídu dva maily, cinknú dve SMSky a do kancelárie vojde naštvaná návšteva. Šialená predstava? Možno hej. V ideálnom svete sa to deje postupne. V skutočnosti, žiaľ, s takmer železnou pravidelnosťou naraz…

To som sa naučil za prvých 72 hodín v komunálnej politike.

Prosím Vás o jediné. Nech Vás to neodradí, lebo šikovných ľudí Slovensko potrebuje…

Ak raz budete chcieť ísť do komunálnej politiky a budete mať plné priehrštie nápadov, tak zabudnite na to, že niekoho budú na začiatku zaujímať.

Fakt nebudú…

Vy budete síce rozmýšľať nad nakreslenou vizualizáciou centrálneho parku v obci, ale v realite bude treba riešiť jesenné blato na vozovke, ktoré je vďaka daždivému počasiu všade a ľudí to fakt neskutočne štve, lebo ho vďaka nezametajúcim stavbárom majú aj za ušami.

Vy budete síce brainstormovať nad nadupanou aplikáciou do mobilných telefónov, ktorá by vyriešila zdieľanú jazdu do a z Bratislavy, nahlasovanie plných verejných smetných košov, či nefunkčných lámp verejného osvetlenia, ale v realite bude treba trpezlivo odpisovať na infožiadosti (Zákon č. 211/2000 Z. z.), cez ktoré niektorí ľudia posielajú na Úrad napríkad aj otázky, že koľko má obec obyvateľov, či aký starostovi prináleží plat.

Vy budete síce pripravovať cykloúseky krížom krážom po chotári a špekulovať nad prístaviskom a budúcnosťou Dunajbusu, ale v realite bude treba odpisovať Železniciam Slovenskej republiky, že by sa im tie koľajnice na Žitnom ostrove mohli lámať zriedkavejšie.

Prosím Vás o jediné. Nech Vás to neodradí…

Všetko sa potom posúva a Vás to potom nenormálne štve.

Nemusíte byť pritom ani starosta…

Ak Vás to nenormálne baví, tak sa zasmejete, vyhrniete rukávy, „zakašate“ košelu do gatí a makáte ďalej. U mňa to funguje naprosto bezpečne…

Lebo aj to blato na cestách, aj tie infožiadosti, aj tie koľajnice k tomu patria. Je to proste život a zástupcov miest i obcí ľudia platia za to, aby sa aj presne o toto starali. Je to mravenčia robota starostov, poslancov, či komisií a pod. ale jej správnym namixovaním vzniká výnimočný koktejl úspešnej samosprávy.

Ak sa Vám na konci dňa býva fajn, tak je všetko OK.

Ak Vás niečo štve, tak dajte vedieť – som Váš starosta a mám to riešiť. Ideálne hneď. Ak sa nedá hneď, tak chvíľku počkajte, prosím. Možno práve píšem rýchly blog a upratujem trochu tie myšlienky…

…aby sa na konci dňa napokon bývalo lepšie aj tým, ktorých dnes niečo štve.

Prosím Vás o jediné…ale veď Vy viete :)

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší:

https://www.facebook.com/ZaLepsiHviezdoslavov

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Novozvolený progresívny starosta najrýchlejšie rastúcej obce na Slovensku - Hviezdoslavova. Kým veľká časť obcí sa z prírastku obyvateľstva teší, v prípade Hviezdoslavova je situácia iná. Obec, mnohými neslávne prezývaná aj ako najväčší bratislavský satelit, vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“ musí čeliť enormnému nárastu populácie. Marek Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a donedávna bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal bezprostredne po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke.