Denník N

Ako na podvodníkov pred hlavnou stanicou? Recept je jednoduchý.

Prednedávnom slovenskom prebehol príbeh o staršom pánovi, ktorý zaplatil takmer 100 eur za 13-kilometrovú jazdu taxíkom. Pre tých, ktorí ho nezachytili, aspoň stručne: starší pán sa chcel po operácii na Kramároch pohodlne odviezť k sebe domov do Vrakune. A urobil celkom logickú vec – vybral si prvý taxík, ktorý stál pred nemocnicou.

Chyba v systéme

Už počas cesty sa mu nezdala suma, ktorá nabiehala na taxametri a na konci jazdy sa vyšplhala na viac ako 95 eur. So sťažnosťami nepochodili, taxikár ich vraj vysmial a nebyť ich dcéry, ktorá účet za jazdu zverejnila na Facebooku, by asi táto príhoda upadla do zabudnutia.

Predpokladám, že sa všetci zhodneme na tom, že postup nepoctivého taxikára je nemorálny a zlý. Faktom však ostáva, že taxikár pravdepodobne postupoval úplne legálne.

Jednoduché riešenie

Riešenie je pritom veľmi jednoduché. Mnohí argumentujú zavedením jednotných sadzieb. Podľa môjho názoru by to však nebolo férové – prečo by mala stáť rovnako jazda starým autom a novým Mercedesom? Taxikári by v konečnom dôsledku siahali po čo najlacnejších autách menších kategórií (kvôli nákladom), pretože by nemali motiváciu pre diferencovanie voči ostatným (pri rovnakých výnosoch, no vyšších nákladoch).

Osobne si myslím, že je vhodnejšie ísť liberálnejšou cestou – a to zavedením maximálnych stropov. Uspokojujúco by to vyriešilo situáciu s legálne podnikajúcimi nepoctivými taxikármi, ponechalo by to však dostatočný priestor pre voľnú cenotvorbu.

Ľudský faktor

Aj najdokonalejšie nastavený systém však nefunguje v prípade, ak sa nájdu ľudia, ktorí chcú s ostatnými len vybabrať. A to bol presne aj prípad taxikára, ktorý figuroval v tomto blogu. A nie je sám. Rovnako ako všetci ľudia pohybujúci sa v biznise, ako aj náhodné obete, ich dobre poznáme: ide o skupinu vodičov, ktorí robia sami na seba a ich hlavným cieľom je nájsť a ozbíjať nič netušiacich turistov či ľudí neznalých miestnych reálií.

Rada na záver

Aká je moja rada na záver? Radšej nikdy bezhlavo nenastupujte do taxíkov stojacich napríklad pred Hlavnou stanicou, na letisku či pred nemocnicami, kde títo ľudia operujú najčastejšie. Radšej si odvoz objednajte cez legálnu taxislužbu telefonicky a vždy sa pred jazdou opýtajte na odhad ceny, každá slušná taxislužba vám ju povie.

Alebo si taxík objednajte jednoducho cez HOPIN, kde vždy vidíte nielen orientačnú cenu za odvoz, zaplatíte pohodlne kartou a blížiaci sa taxík na mape, ale aj hodnotenie každého taxikára a nepríjemné prekvapenie vám tak nehrozí.

Teraz najčítanejšie

Martin Baran

Spoluzakladateľ HOPIN, najpoužívanejšej taxi aplikácie v Bratislave. Tento blog je súčasťou firemnej komunikácie. FIREMNÝ BLOG