Denník N

Budúce generácie nás nemusia spasiť

Minulý týždeň bol preberaný nejaký kotlebovský funkcionár za hákový kríž na jeho hrudi. Tiež som nedávno počul, ako by volili naši mladí. Hnedá strana by si výrazne polepšila. Čím to je ?

Pred pár rokmi som sa rozprával o jednej strednej škole (obchodnej) v Topoľčanoch, kde pani „profesorka“ (nepravý názov pre pani učiteľku) na hodine občianskej výchovy púšťala DVD s názvom Kresťania v spoločnosti. Nie však pre otvorenie diskusie, ale pre nastolenie poriadku v spoločnosti, na ktorú má pani „profesorka“ dosah. Sám som kresťan, no náuka o kresťanstve patrí na hodinu náboženstva.

Na hodinách občianskej výchovy by sa podľa mňa malo preberať čo to znamená republika, ústava, demokracia, diktatúra, delenie moci, slobodné voľby, nezávislé súdnictvo, moc žurnalistov, laicita (stavím sa, že mnohí ani nepoznajú tento termín), a zoznam je dlhý, a pre diskusiu na každej hodine možno až príliš. Pani „profesorka“ sa však rozhodla, že má čas šíriť svoje osobné názory, alebo skôr svoju vieru (ktorú jej neberiem), či dokonca svoju skrytú nenávisť voči určitým skupinám, minoritám, v spoločnosti a k ich kultúre.

Niektorí učitelia tak kazia dobré meno tým dobrým. Čo môže spôsobiť jeden zlý učiteľ ? Zabiť budúce generácie.

To sa deje aj teraz. Na inej nemenovanej škole v tom istom meste pani „profesorka“ chémie rada prirovnáva chemické reakcie k „prirodzenému“ spolužitiu muža a ženy, pričom prízvukuje neprirodzenosť homosexuálnych vzťahov. Na tej istej škole hajlujú študenti pred ostatnými študentmi a verejne nosia symboly nacizmu, to je téma na hodinu občianskej, nie „Kresťania v spoločnosti“.

Teraz najčítanejšie

Marek Korec

Vyštudoval som ekonómiu a Európske štúdiá na Univerzite Sorbonne v Paríži. Vždy ma zaujímala politika a dianie v Európe a vo svete.