Denník N

Veľká porcia máp, ktorých sa neprejete

Najlepším darčekom pod stromček je vraj kniha. Som však presvedčený, že poteší aj dobrá mapa. Preto vám ich ponúkam rovno pätnásť. Každý si v nich nájde tú svoju. Starostlivo som ich vyberal počas celého roka. Nech sa páči, poďte si ich rozbaliť.

Minulý výber najlepších máp roka 2017 si pozrelo viac ako 15-tisíc z vás, čo je dôkazom, že aj na Slovensku nájdeme viacero mapofilov. V tradícii treba pokračovať, preto vám ponúkam neskorý zber tohto roka. Verím, že vám bude chutiť a dobrých máp sa neprejete.

1) Spoznajte jedlá a chute sveta s Taste Atlas

Spoznávanie miestnej gastronómie je neodmysliteľnou súčasťou cestovania. Chuť jedál a nápojov je rozmanitá nielen v rámci svetadielov, ale aj medzi jednotlivými štátmi či regiónmi. Geografii tradičných jedál vo svete sa venuje komplexný Taste AtlasOchutnávať sa dajú v zoomovateľnej  interaktívnej mape, alebo cez vyhľadávanie kľúčových slov (názov jedla, štátu, regiónu a pod.). Atlas obsahuje viac ako 5000 jedál a nápojov s opisom, receptom, oblasťou výskytu a fotografiou. A aké špeciality reprezentujú Slovensko? Nech sa páči, pozrite sa! 

2) Kde žijú ľudia sveta? Populačný kartogram pre rok 2018

Dáta sú kľúčom k pochopeniu sveta. A ako je dôležité vybrať správny kľúč, je dôležité vybrať aj správnu metódu pri tvorbe mapy. Pri zobrazení počtu obyvateľov štátov sveta je ňou nepochybne kartogram, ktorý zobrazuje veľkosť štátov na základe veľkosti ich populácie. Takáto mapa sveta vznikla už pred storočím a stále sa objavujú nové. Aktuálne sa s ňou pohral Max Roser, ktorý stojí za známym portálom Our World in Data (viac sa o ňom a ďalších dátových nástrojoch dočítate v tomto mojom článku). Výslednú mapu a bližšie vysvetlenie metodiky použitej pri jej tvorbe nájdete v tomto článku. Okrem populačného kartogramu sveta sú v ňom samostatne spracované svetadiely (takto napr. vyzerá Európa).

3) Ako rástla a bude rásť populácia svetových metropol

Po 2. svetovej vojne žilo v mestách len 30% pozemšťanov. V súčasnom svete žije v mestách už väčšina z nás (cca 55%). Očakáva sa, že v roku 2050 vzrastie miera urbanizácie až na 66%. Tento trend má za následok prudký rast miest v ekonomicky rýchlo sa rozvíjajúcich štátoch. V najbohatších štátoch sa rast miest viac-menej skončil a badať skôr proces suburbanizácie a zmenšovania miest. Spoznať trendy v zmenách počtu obyvateľov najvýznamnejších svetových metropol môžete aj prostredníctvom interaktívnej mapy World City Populations 1950 – 2030, ktorá ich zachytáva v rozpätí 80 rokov. Každé z miest obsahuje okrem časozberného kartodiagramu na mape aj graf a údaje o poradí mesta v národnom a celosvetovom rebríčku miest podľa počtu obyvateľov. Ak by ste sa o urbanizácii vo svete chceli dozvedieť ešte viac, preskúmajte aj interaktívnu mapu časopisu The Economist, alebo výborný projekt Two Thousands Years of Urban Growth.

4) Geografia správ. Čo pokrýva televízne spravodajstvo BBC a CNN?

Koľko správ, ktoré denne čítate, počúvate alebo pozeráte, pochádza zo zahraničia? Často sa mi zdá, že práve zahraničné spravodajstvo patrí k najslabším článkom slovenských médií. Sčasti sa tomu dá rozumieť, zahraničných spravodajcov či vyslaných redaktorov si malé médiá nemôžu dovoliť. Zahraničných správ je tak málo, že slovenské médiá neponúkajú ani možnosť filtrovať ich podľa svetadielov (klasika na BBC alebo The Guardian).

Okrem množstva je pri zahraničnom spravodajstve zaujímavé aj jeho geografické zameranie. Kedy ste naposledy zachytili správy z Afriky, Južnej Ameriky alebo Ázie (Blízkeho východu) a nešlo o ozbrojený konflikt? Stáva sa to zriedka. Ako Európanov nás (slovenské médiá) zaujíma najmä dianie v Európe a ešte stále veľký dôraz sa kladie na Spojené štáty. Uvedomili ste si niekedy nepomer medzi tým odkiaľ sú informácie zo sveta a kde vo svete žije najviac ľudí?

Pri ktorých štátoch sveta si nespomínate na žiadnu správu z novín či televízie? Je ich prekvapivo veľa. Nájdete ich aj ako prázdne (alebo len riedko pokryté) miesta na mapách, ktoré zobrazujú pokrytie sveta televíznym spravodajstvom televízií CNN, Fox, MSNBC (za ostatných 10 rokov) a BBC (za ostatné 2 roky). Spomínané mapy a ich analýzy poskytuje článok Television And Geography As Big Data: Mapping A Decade Of Television News. Zaujímavé sú aj časozberné animované mapy, ktoré zobrazujú všetky miesta, ktoré sa objavili v televíznom spravodajstve vybraných amerických stanícalebo BBC.

5) České aplikácie na predpoveď počasia, ktoré dobyli svet

Už ste ich videli? České projekty Windy (článok v Radiožurnále) a Ventusky sú praktické mapové lahôdky, s ktorými spoznáte súčasné, minulé i budúce počasie v ľubovoľnej časti Zeme. Obe sú k dispozícii ako webové i mobilné aplikácie a umožňujú sledovať množstvo meteorologických prvkov ako sú teplota, oblačnosť, zrážky, vietor, búrky, vlhkosť, snehová pokrývka a pod. Animácia v mape podáva plastický obraz o zmenách počasia – vietor priam cítite. Samozrejmosťou je možnosť priblížiť si vybranú oblasť, pomocou časovej osi naspodku mapy môžete sledovať počasie hodinu po hodine. Detailné nastavenie umožňuje vytvoriť si mapu podľa vlastných potrieb (manuál).

6) Viete, čo sú haptické mapy? Pozrite si tie na Mapy.cz

Sú mapy, ktoré si nepozrie veľa ľudí, napriek tomu majú veľký zmysel. Spoločnosť Seznam, ktorá prevádzkuje mapový portál Mapy.cz, sa snaží pomáhať. Preto na základe bežných máp vytvorila haptické mapy, ktoré dokážu pomocou hmatu čítať aj nevidiaci. Ako to celé vyzerá si môžete pozrieť vo videu nižšie. Haptická vrstva je dostupná pre celé územie Česka a Slovenska, v Mapy.cz ju spustíte výberom cez „změnit mapu“ v ľavom hornom rohu. Mapa sa ukáže pri dostatočnom priblížení (príklad) a je možné ju stiahnuť do počítača. Haptickú mapu si môžete vyrobiť aj bez špeciálnej tlačiarne a mikrokapsulového papiera. Stačí, keď na objekty v mape nalepíte hrubšiu vrstvu, ktorá bude vystupovať. Nebude to jednoduché, no ako experiment (pokojne aj v škole) to môže byť zaujímavé.

7) Čo sa počúva vo svete? Mapa aktuálne najobľúbenejších piesní 

Ak patríte medzi tých, ktorí sú presvedčení o úpadku súčasnej populárnej hudby, možno vám dá za pravdu aj unikátna hudobná mapa z dielne portálu The Pudding. Mapa je vytvorená na základe údajov o počte prezretí hudobných videí na Youtube a zobrazuje najpopulárnejšie piesne v štátoch a regiónoch sveta v januári 2018. Poskytuje fascinujúci pohľad na globalizáciu hudobného priemyslu, s ktorým som strávil viac ako hodinu a stále nemal dosť. Zaujímavé sú regióny odolné voči svetovým hitom, v ktorých dominujú národné či regionálne hviezdy. Viditeľné je to najmä v Afrike, Latinskej Amerike (kde je cítiť vplyv jazykových hraníc medzi Brazíliou a ostatnými štátmi) alebo v Ázii. Vplyv globálnej pop music je však mnohokrát badateľný aj v týchto prípadoch – podobný zvuk, produkcia, beaty. Celosvetovo najviac rozšírenou piesňou bola (25.1.2018) Perfect od Eda Sheerana, USA ovládol song Gucci Gang od interpreta Lil Pump, v Kazachstane sa na Youtube sledoval najviac ešte stále Gangman Style. Škoda, že mapa sa pravidelne neaktualizuje.

8) Čo sa pestuje v Európe, na Slovensku, alebo vo vašej obci? Pozrite si unikátny interaktívny atlas OneSoil

Nemusia vás zaujímať poľnohospodárske mapy a ani to, čo sa pestuje v susednej obci. Napriek tomu vás interaktívny atlas OneSoil môže zaujať. Umožňuje sledovať využitie pôdy (polia, lúky, pasienky, vinice) a porovnávanie poľnohospodárskych parciel v Spojených štátoch a v Európe, Slovenskonevynímajúc. Približovať môžete až po úroveň obecných chotárov a tak si overiť, či sú informácie o pestovaných plodinách v atlase správne. Atlas je vytvorený bieloruským agrotechnologickým startupom OneSoil a údaje v ňom sú získavané a spracované zo satelitných snímok pomocou algoritmov využívajúcich umelú inteligenciu. O technologickej stránke sa môžete dozvedieť viac tu. Úplná korektnosť údajov nie je zaručená, vo väčšine prípadov by však mala (mohla) byť správna. Atlas je len malou súčasťou väčšieho portfólia služieb, ktoré spoločnosť pre poľnohospodárov ponúka.

9) Ako staré sú súčasné medzinárodné hranice?

Pri pohľade na súčasnú politickú mapu sveta sa štátne hranice môžu zdať pevné a ustálené. Ich vývoj je však presným opakom stability. Väčšina súčasných hraníc existuje len niečo viac ako storočie. Najstaršími dodnes existujúcimi hranicami sa môže pochváliť Andorra, jej hornaté územie je definované už od roku 1278. Unikátnymi sú aj hranice medzi Portugalskom a Španielskom, ktoré sú viac-menej nemenné už od roku 1297. Podrobné informácie o veku všetkých štátnych hraníc vo svete podáva detailná mapa The Age of Borders, ktorú si môžete v prehliadači zväčšiť na tomto odkaze.

10) Farebná mapa povodí Európy vám skrášli deň

Kvalitná mapa nemá len informačnú, ale aj estetickú hodnotu. Mapou, ktorá to potvrdzuje je nepochybne aj mapa európskych povodí, ktorú som objavil na stránke Metrocosm. Povodia zobrazuje vo všetkých farbách dúhy a pri pohľade na ňu sa človek neubráni myšlienkam, ako by to vyzeralo, ak by boli rozvodia zároveň aj štátnymi hranicami. Podobnú mapu povodí USA si môžete pozrieť tu, najnovšie sa dokončila aj mapa svetových povodí.

11) This is Home – navštívte tradičné domy vo svete cez Google Earth

Krajiny, kultúra a podnebie sa môžu z miesta na miesto odlišovať, všetci však máme to, čo nás spája – miesto, ktoré nazývame svojim domovom. Navštívte tradičné obydlia sveta cez mapovú prezentáciu This is Home v Google Earth Cestovateľ (Voyager). Čo majú spoločné a čím sa odlišujú? Vďaka mape môžete virtuálne navštíviť a spoznať desiatky rodín a ich domov. Ku každému z domov je k dispozícii stručný opis, fotografia a Street View, ktorý umožňuje nazrieť aj dovnútra. Ak vás zaujíma ako žijú (alebo tradične žili) šerpovia v Nepále, ľudia na plávajúcich ostrovoch jazera Titicaca, kanadskí Inuiti, mexickí Indiáni či ako vyzerajú stromové domy na indonézskom ostrove Lombok, pripravte sa, že s mapou strávite nejakú tú chvíľu. Na oficiálnej stránke Google pre vzdelávanie je k nej dostupný aj návrh vyučovacej hodiny.

12) Good Idea Slovakia? Spoznajte turistické slogany vo svete

Slovensko len nedávno predstavilo nový slogan, s ktorým sa prezentuje vo svete. Good Idea Slovakia tak nahradilo Little Big Country a zdá sa, že to bolo dobré rozhodnutie. Akými sloganmi lákajú na návštevu ostatné štáty sveta? Odpoveď nájdete v prehľadnej mape, ktorej detailná interaktívna verzia je dostupná tu. Niektoré slogany prekvapia originalitou, iné ňou, naopak, vôbec neoslnia. Mojim osobným favoritom bol vtipný a pritom pravdivý slogan, ktorým sa ešte donedávna propagoval Bangladéš – Visit Bangladesh Before Tourists Come. Neviem, či sa ho Bangladéšania rozhodli zmeniť v dôsledku rýchleho rastu cestovného ruchu v krajine, alebo mali na to mali iný, jednoduchší dôvod. Zaujímavé štátne slogany sú v grafickej podobe spracované aj tu alebo tu.

13) Keď prekvapí geografická šírka

Pri pohľade na mapu sveta sa občas nevyhneme tomu, že veci nevidíme celkom tak, ako sú. Platí to aj v prípade geografickej šírky, resp. súradníc svetových miest. Vyskúšajte sa na jednoduchom príklade. Ktoré z dvojice miest je severnejšie – Chicago, alebo Miláno? Možno ste to nečakali, ale na severnejšej rovnobežke leží talianske Miláno, nie Chicago v americkom štáte Illinois. Takéto milé „skreslenia“ vnímania reality si môžete napraviť aj vďaka zaujímavej mape nižšie. Zobrazuje vybrané mestá sveta prenesené do Európy pri zachovaní ich geografickej šírky.

14) Storočné mapové puzzle Uhorska v zbierkach Literárneho múzea

Priznávam, na mapové puzzle mám slabosť. Preto si ich kupujem, aj sám vyrábam. Za vôbec najstaršie puzzle sa považuje mapa z 18. storočia. V zbierke Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice sa nachádza tiež vskutku raritný kúsok. Unikátne mapové puzzle administratívneho členenia Uhorska, ktoré vzniklo pred viac ako storočím. Vytvoril ho pravdepodobne inovatívny učiteľ, masovo sa takáto pomôcka nevyrábala. Viac sa o puzzle dozviete v samostatnom článku na dikda.eu.

15) Glóbus, aký ste ešte nevideli

Po uverejnení článku o plastických mapách Európy a Československa, ktoré som našiel na povale školy, som dostal správu so zaujímavou otázkou. Existuje aj glóbus, ktorý by zobrazoval povrch plasticky (reliéfne)? Najskôr som si pomyslel, čo je to za podivnú otázku? Taký glóbus by musel byť obrovský, aby to malo celé vôbec zmysel a o ničom takom som nikdy nepočul. Ako to však chodí, internety sú mocné a tak som po krátkom hľadaní našiel aj takýto exemplár glóbusu. Je krásny a rozhodne by som ho chcel vlastniť. Problémom je nateraz jeho cena, ktorá sa šplhá k 4000 dolárom. Ak sa mi však chcete poskladať na niečo pekné, určite vám brániť nebudem. :)

Ak ste sa dostali až sem, pravdepodobne patríte k (ne)malej skupine geografických nadšencov a zaslúžite si viac. Článok by už viac nezniesol, preto vás pozývam na Lepšiu geografiu, ktorá vám dá pravidelnú dupľu.

Teraz najčítanejšie