Denník N

Smerujeme na juh

Diablove guličky a Obratník Kozorožca.

Devil‘s Marbles

Diablove guličky sú žulové balvany, ktoré sa v aborigénskom jazyku volajú Karlu Karlu. Stretávali sa pri nich štyri aborigénske národy, ktoré spolu obchodovali a robili obrady. Je to posvätné miesto, miesto bohaté na Dreaming. Veľa príbehov je len pre zasvätených, o niektoré sa môžu podeliť. Napríklad o tento:

Ľudia z Dreamingu stále žijú v jaskyniach pod skalami. Sú to takí obyčajní ľudia ako my. Môžete ich vidieť. Raz, bolo to dosť dávno, som išiel s kotlíkom po vodu k potoku. Jeden z týchto tajných ľudí vyšiel von a začal sa so mnou hrať. Nemohol som odísť. Mama po mňa prišla a zachránila ma. Už sme tu potom nikdy netáborili. Tí tajní ľudia sú milí, ale môžu zapríčiniť, že sa zblázniš. Zmeníš sa na nich. Povedia, „nasleduj ma,“ a ty sa nemôžeš otočiť. To sa stalo môjmu bratancovi. Stratil sa. Starejší pripravili veľký obrad, spievali a prosili skaly, aby ho vrátili. Stratili sme tú pesničku. Nemáme už pesničku, ktorá by nám vrátila deti.

Balvany boli vyformované pred 1700 miliónmi rokov. Sú rozhádzané po okolí, akoby naozaj niekto hral guličky.

Liezli sme po nich a okolo nich ako deti na ihrisku. Strácali sme sa a znovu sa nachádzali, ale našťastie sme tajných ľudí nezaujímali. Možno majú záujem len o deti vekom, nie dušou.

Obratník Kozorožca

Tesne pred Alice Springs je pomyslený Obratník kozorožca. Aby ho človek neprešvihol, hneď pri diaľnici stojí inštalácia zemegule na čerstvo vybielenom podstavci, na ktorom už niekto stihol zanechať odkaz, že tu aj on bol. V češtine.

Takže už nie sme v trópoch. Nevadí, keď sa na to pozriem z optimistickej stránky, o chvíľu budeme pri Uluru!

No najprv sa zastavíme v Alice Springs.

 

Teraz najčítanejšie