Denník N

Merkelová ukázala (Ficovi) ako odchádza štátnik a politik

Vivat tieňová, pruhovaná vláda Róberta Fica

Na začiatok jedno veľké, preveľké ospravedlnenie p. Merkelovej za toto pre ňu jednoznačne dehonestujúce porovnanie s provinčným lídrom. Za znevažujúce porovnanie političky svetového formátu s nezvratne upadajúcim a  „neodchádzajúcim“ slovenským expremiérom.

Na jednej strane štátnik, politik globálneho charakteru a vplyvu, predsedníčka CDU v Nemecku citlivo a empaticky reaguje už na drobný neúspech svojej strany v krajinských voľbách. Pani Merkelová okamžite prevzala osobnú politickú zodpovednosť. Neúspešné krajinské voľby pritom nemajú žiadnu priamu súvislosť s jej aktuálnym pôsobením na čele nemeckej vlády. Nemecká kancelárka však ako skutočný štátnik okamžite správne vyhodnotila tento politický neúspech ako prejav rastúcej nedôvery občanov Nemecka voči politike jej strany i vlády. Preto okamžite konala. Ukázala, ako z politického života odchádza skutočný štátnik. Ako odchádza do politického dôchodku politik, ktorý za 18 rokov na čele strany, za 13 rokov vo funkcii premiéra (kancelárky) nemá za sebou žiadne škandály. Žiadny mýtny tender (a 221 miliónov Eur „fuč“), žiadny predaj emisii (a 66 melónov Eur „v háji“), žiadna kauza popolček (a 27 miliónov éčiek „v keli“).

Na strane druhej európsky, druhotriedny politik, ktorý nie je schopný a ochotný, ani opakované prehry svojej strany v župných voľbách (VÚC) 2017, ani o stoličky primátorov krajských miest v komunálnych voľbách 2018, verejne priznať.

Na jednej strane svetoznáma a celým svetom uznávaná a obdivovaná politička odchádza skutočne len na základe svojej slobodnej vôle a vlastného rozhodnutia najprv z funkcie predsedu strany, z vedenia Kresťanskodemokratickej únie Nemecka. Štátnička, ktorá s obrovským časovým predstihom všetkým plánovite oznámila, že sa najprv chce vzdať predsedníckeho postu vo svojej strane. Súčasne zostane nemeckou kancelárkou, predsedkyňou nemeckej vlády až do konca súčasného volebného obdobia.  Po jeho ukončení v r.2021 však už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.

Na strane druhej Fico, ktorý musel najprv živelne „odísť“ z funkcie predsedu vlády SR pod obrovským a neustále sa zvyšujúcim tlakom protestujúcich občanov Slovenska. Politik, ktorý musel doslovne utiecť z funkcie premiéra, aby eliminoval riziko predčasných volieb. Predčasných volieb v r. 2018, z ktorých mal obrovský strach. Strach pred svojou ďalšou, definitívnou politickou prehrou. Ako sám priznáva v relácii STV Expremiéri z 10.12.2018 časť „Veľká ryba „, úsek od cca 18:00 minúty, (http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13766/174727#1025) nie je tak jednoznačné jednak, či by SMER-SD v týchto voľbách vyhral a najmä, či by bol schopný s Ficom na čele zostaviť vládu. Celoživotný stranícky aparátnik, funkcionár, ktorý sa teraz s pomocou a v duchu „goebbelsovskej“ metódy, že 100x opakovaná lož sa stáva pravdou, snaží seba i slovenskú verejnosť falošne presvedčiť o tom, že z funkcie predsedu slovenskej vlády odišiel vraj dobrovoľne.  Klamstvo, ktorému ani on, ani nikto na Súmračnej a jej širokom okolí neverí.

V Nemecku majú šťastie na ženu, štátničku, ktorá stála na čele politickej strany, ktorá slobodne, nie v tiesni, ani za nápadne nevýhodných podmienok, ako prejav jej vôle, vykonaný  slobodne, vážne, určite a zrozumiteľne končí najprv ako jej predsedkyňa. Prirodzenou súčasťou jej rozhodnutia je „paralelná“ a transparentná voľba jej nástupcu z troch rovnocenných kandidátov. V Nemecku politická strana nie je privátnym klubom VIP členov. V skutočne demokratických krajinách politické strany systematicky dbajú na výchovu a rozvoj svojej mládeže, svojich nástupcov.

Na Slovensku máme smolu na celoživotného pracovníka straníckeho aparátu, ktorý je prilepený na stoličku predsedu politickej strany, svojej straníckej eseročky.

Nebudú mať nakoniec pravdu tí „neprajníci“ poslanca Fica, ktorí dlhodobo a opakovane tvrdia, že on si nemôže dovoliť uvoľniť svoju stranícku predsedníčku stoličku predovšetkým z obavy z toho, že by mal nakoniec predsa len niesť za výkon tejto funkcie a najmä funkcie premiéra zodpovednosť? Zodpovednosť nielen morálnu, ale i trestnoprávnu? Veď jeho spolužiaci a nominanti nebudú v darovaných štátnych trafikách, v „okupovaných“ štátnych funkciách doživotne.

V prípade, že by nakoniec aj niesol nejakú trestnoprávnu zodpovednosť je pri jeho „schopnostiach“ dosť možné, žeby sa mu mohlo podariť zostaviť i novú, tieňovú vládu v čiernobielo pruhovaných, erárnych dresoch. Dvaja právoplatne na štátne trovy živení, bývalí ministri na svojho expremiéra už údajne netrpezlivo čakajú.

Vivat tieňová, pruhovaná vláda poslanca Róberta Fica!!!

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...