Denník N

Kotlebovec Dodo a osem hakenkrajcov

Hoci pán podpredseda ĽSNS, Milan Uhrík, nie je historik či religionista, určite aj on chápe, že svastiky si prívrženec jeho strany nedal vytetovať preto, že je vyznávačom hinduizmu, budhizmu, či zoroastrizmu. A snáď nás nebude opäť zabávať teóriami o mladíckej nerozvážnosti dotyčného a jeho snahe zapôsobiť kérkami s hákovým krížom na dievčatá.

Jozef Velčický je na sociálnych sieťach mimoriadne aktívny. Na Facebooku má minimálne 7 profilov. Medzi jeho priateľmi nechýbajú podpredseda ĽSNS, Ján Mora, okresný predseda z Čadce, František Drozd, okresný predseda zo Zvolena, Ján Mikovčák, okresný predseda pre Martin, Dušan Kričko, bývalý okresný predseda zo Zlatých Moraviec, Štefan Jurík, otec poslanca NR, Milan Mazurek starší, členovia a členky ĽSNS Juraj Bednárik, Maťo Berák, Iveta Blahová, Irena Sklenárová, či bývalý kandidát ĽSNS v parlamentných voľbách, Marián Magát, alebo organizátor pochodov extrémistov, Lukáš Kopáč.

Na svojich profiloch okrem iného píše: „Na stráž, verní sebe, svorne napred… White Pride 18/14… A.C.A.B… N.S.D.A.P

Konto má aj na Twitteri a Instagrame.

Netají sa svojou náklonnosťou ku Kotlebovej Ľudovej strane Naše Slovensko. Takto oslavoval s kamarátmi prienik ĽSNS do Národnej rady Slovenskej republiky 6. marca 2016. Evidentný je náznak hajlovania aj hákový kríž na Velčického ľavom ramene a ďalší nižšie pod vytetovanou pavučinou.

Voľby v roku 2016 si pripomenie aj o rok, zdieľaním predvolebného posteru facebookového priateľa, Františka Drozda.

Výsledky ĽSNS v župných voľbách v novembri 2017, Velčického a jeho kamarátov veľmi nepotešili, ale začal pozdravom, ako sa na pravého kotlebovca patrí: „Kamarati Na SStráž!“ Aj keď to druhé „S“ bude zrejme iba preklep, však pán Uhrík. Ako by sme len mohli podozrievať vášho voliča z nejakých sympatií k nacizmu a Waffen SS.

ĽSNS však zostal verný a jej znak mal opakovane na profilových fotografiách. Hákový kríž si však prekryl akýmsi zvieratkom

Okrem profilových, sú tu však aj iné fotografie. Napred také „nevinnejšie.“ Hoci aj tu vidieť tetovanie na ruke „SKINS“, na krku „NS“ a na ľavej ruke pod pavučinou jeden z hákových krížov.A potom sú aj také, na ktoré Jozef Velčický nakoniec doplatil. Na fotografii vľavo vidieť číslo 88 a na tej vpravo, tri hákové kríže, hoci ten na hrudi, sa Velčický pokúsil na fotografii prekryť.

Na týchto fotgrafiách kontrastuje neha okamihu s dvomi hákovými krížmi na Velčického ľavom predlaktí, medzi ktorými je ešte znak troch sekier, triskele. Tú vľavo u Velčického partnerky lajkol aj okresný predseda ĽSNS z Čadce, František Drozd. Dobre viditeľné hákové kríže na predaktí ho evidentne vôbec nevyrušili.

Na týchto záberoch vidieť ďalší hákový kríž, ktorý má Jozef Velčický vytetovaný uprostred vlajky na chrbte. Ide zrejme o nemeckú námornú vlajku z rokov 1935 – 1945. Napriek tomu, že prvá fotografia je veľmi nezreteľná, hákový kríž je dostatočne rozpoznateľný.

Na fotografii vľavo vidieť okrem výrazného hákového kríža na ľavej strane Velčického hrude, na ľavom predlaktí profil holohlavého muža. Na pravej fotografii opäť nešikovne prekrytý hákový kríž a na krku retiazku s príveskom kolovrat.

Mimoriadne dobre viditeľný hákový kríž na hrudi a ľavom ramene je na fotografii, ktorú mal Jozef Velčický ako titulnú.

Na fotografii, na ktorej je s partnerkou, uprostred ornamentov na pravej ruke, vidieť aj ďalší, neveľký hákový kríž.

Na fotografiách z prechádzky so psíkom vidieť hákový kríž na Velčického ľavej ruke a na druhej fotografii, na lýtku pravej nohy, skôr tušíme ako vidíme, ďalší, v poradí už ôsmy hákový kríž.

Okrem hákových krížov sa Velčického náklonnosti tešila aj ikona nazi rocku, Ian Stuart Donaldson a jeho skupina Skrewdriver.

Rovnako ako Hitlerova nemecká armáda.

Nie však polícia.

Ale nezabudol ani na ikony Kotlebovej ĽSNS, Jozefa Tisa a znak a heslo Hlinkovej gardy. Ani na pozdrav „Na stráž!

Ale pozná aj iné a rovnako tak aj jeho priatelia. Napríklad taký Patrik, rodák z Komárna: „Dobre vyzeráš bráško!!! 88“ Ale to určite tiež nebude šifra pre neonacistami obľúbený pozdrav „Heil Hitler!“, ale iba náhoda. Rovnako ako v prípade kotlebovských šekov so sumami 1488, 2028 a 777 €. Však, pán Uhrík?

Aktivity na sociálnej sieti sa ale nemusia vždy vyplatiť, najmä ak niekto zdieľa veci, ktoré sú v rozpore s trestným zákonom. Velčického aktivity neunikli pozornosti NAKA a na základe dohody o vine a treste bol rozsudkom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 25.7.2018 odsúdený na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky a probačným dohľadom. Nakoľko však podmienky stanovené v rozsudku nedodržal, bol 6. augusta toho roku zadržaný v Košiciach a 21. septembra Trestným rozkazom odsúdený na šesť mesiacov nepodmienečne. Toho času je vo výkone trestu. O záležitosti informoval košický Korzár aj Pravda. A rovnako aj Polícia na svojej stránke. A práve tu môžeme na jednej z fotografií zreteľne vidieť hákový kríž na jeho pravom predlaktí a lýtku jeho pravej nohy.

Pán Uhrík, viem že žiadna politická strana nemôže za každého svojho voliča. Ale čo poviete, prečo práve tá vaša priťahuje práve podobných extrémistov a neonacistov? Nie je to náhodou tým, že cítia určitú názorovú príbuznosť a ani oni neberú príliš vážne vaše verbálne dištancovanie sa od fašizmu a nacizmu? Ako ste sa vyjadrili, historik nie ste, ale zamyslieť nad tým by ste sa snáď mohli.

Teraz najčítanejšie

Ján Benčík

Nakoľko mi nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, píšem na webe Denníka N blogy o tom, čo považujem za nebezpečné. Píšem o konšpirátoroch, kremeľských trolloch, pravicových aj ľavicových antiliberálnych extrémistoch. Niektorí ľudia ma za to majú úprimne radi, iní ma rovnako úprimne nenávidia. A niektorí sa mi dokonca vyhrážajú. Beriem to ako niečo, čo súvisí s tým, čo robím.