Denník N

Ako si pokaziť Vianoce

Počas Vianoc si každý chce oddýchnuť. Avšak počas Vianoc sú očakávania ešte vyššie. Na Vianoce má byť priemerné nadpriemerné, pokoj pokojnejší, oddych oddychovejší, láska láskavejšia a šťastie ešte šťastnejšie.

(tento text je stručnou verziou textu z blogu Psychológia šťastia)
Aby sa také skvelé Vianoce vydarili, chceme pre to niečo urobiť.

Avšak vďaka prehnanému chceniu na nás čakajú nástrahy. Sú to nástrahy, ktoré si pre seba pripravujeme úplne sami.

Prejdeme si 5 nástrah, ktorými si vieme pokaziť Vianoce.

1. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Majte vysoké očakávania

Presne tak, majte vysoké očakávania, že všetci budú počas Vianoc milší ako obvykle, že jedlo bude oveľa chutnejšie, že rodinné návštevy budú skvelou spoločenskou udalosťou, a že všetci budú pozornejší a chápavejší ako obvykle.

Očakávajte, že aj vy sa musíte cítiť lepšie ako inokedy, zahrnutí láskou a chápavosťou najbližších. Všetci by mali byť šťastní vrátane vás.

Možno to tak bude, a veľmi vám to prajem. Ale je oveľa pravdepodobnejšie, že to bude skôr podobné tomu ako to u vás doma vyzeralo počas ostatných dní v roku.

2. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Predstavte si najromantickejšiu večeru roka

Štedrá večera je opradená romantikou. Vrchol celého roka. A nielen to – má to byť chvíľa, kedy sa rodina cíti k sebe najbližšie.

A keď si konečne sadnete všetci za stôl, tak očakávate vyvrcholenie večera.

Ale ups. Vyvrcholenie pokoja, hojnosti a šťastia neprichádza.

Deti sa hádajú, kto bude kde sedieť. Nechcú jesť rybu, lebo tajne pojedali salonky. Svokra pripomenie, že polievka je moc slaná a teenager si tajne pozerá pod stolom videá na yuotube. A manžel? Ten sa radšej tvári, že neexistuje. A vás môže roztrhnúť.

Štedrá večera nebude vrcholom roka a nebude ani najlepšou večerou mesiaca. Bude možno podobná iným rodinným stolovaniam, možno o kúsok lepšia a možno o kúsok horšia.

3. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Chcite, aby všetko bolo dokonalé

Týždne ste chystali ozdoby, sušili ovocie, vyberali prísady do jedál. Každý deň ste vymýšľali darčeky pre každého člena rodiny.

Zametajte, vysávajte, utierajte, leštite, ukladajte a naaranžujte poriadok v každej izbe. Nasmerujte všetku energiu na to, aby ste mali všetko krásne vyzdobené, aby to bolo ako z katalógu a dalo sa odfotiť na sociálne siete.

Krájajte, varte, pečte, vysmážajte, strúhajte a aranžujte na stôl, aby ste všetko mali pripravené nielen pre potešenie chutí každého v rodine, ale aj pre oko najkritickejšieho hosťa.

Predtým ako skolabujete, si ešte stihnite sadnúť na svoje miesto za štedrovečerným stolom. A nezabudnite počítať všetky nedostatky a chyby, ktoré ste počas príprav prehliadli a tvárte sa pri tom šťastne.

4. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Chcite všetko robiť sama

Ak majú byť veci na tak mimoriadnu udalosť ako sú Vianoce dobre nachystané, tak to musí predsa robiť niekto, kto v tom má prax, má to premyslené a vie to urobiť fakt, ale naozaj fakt dobre. Takže to ste vy!

Nedovoľte, aby sa vám do toho motali deti, ktoré všetko urobia inak. Nemajú zručnosti ani trpezlivosť, robia veci nedbanlivo a v polovici otrávené odídu. Ak aj ostanú, tak sa začnú blázniť, zamenia cukor so soľou, začnú sa ohadzovať, zadrapovať do seba a hádať sa kvôli sprostostiam.

Aj partner skôr zavadzia ako pomáha, komentuje miesto poslúchania, a poučuje vás ako máte miešať cesto, aj keď to predtým v živote nerobil!

Zaťahovať do vianočných príprav ostatných je iba zbytočná komplikácia. Všetko by bolo treba trikrát vysvetľovať a nikto to nevie urobiť tak dobre ako vy.

Očakávajte, že všetci budú niekde zalezení, aby nezavadzali a až keď budete mať všetko hotové, tak prídu a budú s nadšením vzdychať ako ste to úžasne zvládli.

A vy od vyčerpania budete prekonávať spánok pri mihotaní sviečok štedrovečerného stola.

5. spôsob ako si pokaziť Vianoce
Pustite sa do debaty

Keď sa konečne stretáva širšia rodina, je priestor na zaujímavé rozhovory. Ale vás nezaujíma také to obyčajné rozprávanie o banalitách. Vianoce nie sú všedný deň a rozoberanie ako sa kto má a či má radšej rybu alebo filé, sú povrchné témy.

Treba trochu prehĺbiť diskusiu závažnými témami ako sú napríklad:

  • ktorý prezidentský kandidát nás zachráni alebo zhovadí pred celým svetom,
  • či sa savom má čistiť iba záchod alebo aj úspešne liečiť rakovina,
  • či je globálne oteplenie pravda alebo len špekulácia slávy chtivých vedcov,
  • či migrantom treba pomáhať alebo ich nahnať naspäť odkiaľ prišli,
  • či kresťania ukradli vianoce pohanom alebo konečne priniesli morálku,
  • alebo je všetko spomenuté úplne inak ako sa nám snažia nahovoriť médiá.

Týmto zaručene rozprúdite hlbokú a ohnivú diskusiu. Určite odhalíte skryté zákutia duší vašich príbuzných. Konečne budete mať pocit, že sa len tak povrchne netliacha, ale sa rozoberajú veci adekvátne závažné rodinnému stretnutiu.

A iste aj rýchlo zistíte, kto je ochotný sa s vami ešte vôbec na Vianoce stretávať.

Tento posledný spôsob ako si pokaziť Vianoce sa týka najmä mužov. Ženy sa radšej vyhýbajú priamej konfrontácii v témach zachraňovania sveta.

Ale tie štyri predchádzajúce body sa týkajú najčastejšie žien. Lebo ženy sa oveľa častejšie angažujú v oblastiach zachraňovania rodinnej atmosféry.

A ako si teda nepokaziť Vianoce?

Viac zistíte na blogu Psychológia šťastia.

 

Teraz najčítanejšie

Aleš Bednařík

Som psychológ, rečník, spisovateľ a happytarián. Pomáham tímom zlepšovať zručnosti pre zvládanie komunikačne náročných situácií. Venujem sa psychológii šťastia. Happytariánstvo je uvedomelý prístup rozvíjania šťastia svojho aj druhých. O šťastí píšem viac tu: https://psychologiastastia.sk Zaujímajú ma aj digitálne technológie a ich negatívny dopad na naše vzťahy, učenie aj prácu. O nich viac tu: https://www.facebook.com/digitalnapasca