Denník N

Aký je rozdiel medzi pravicou a ľavicou?

Zdroj: https://www.facebook.com/ProgresivneSlovensko
Zdroj: https://www.facebook.com/ProgresivneSlovensko

Krátko o (nie až tak) odlišnom pohľade na svet.

Rozdiel spočíva vo filozofií spravodlivosti a rôznom pohľade na ňu.

Spravodlivosť je veľmi všeobecný pojem, a preto si ho každý vykladá po svojom, napr. v Biblii v Starom zákone sa dá spravodlivosť definovať starým známym: „Oko za oko, zub za zub“.

Toto bol prapôvodný pohľad na spravodlivosť medzi ľuďmi, presadzovaný aj v slávnom Chamurapiho zákonníku. Ako sa vyvíjala civilizácia, tento pohľad sa menil aj v právnom, aj v ekonomickom ponímaní.

Zhruba v 17. – 18. st. sa uvažovanie o spravodlivosti rozdelilo na dva hlavné prúdy, oba sa zameriavali na ľudské práva, jeden však na pozitívne a druhý negatívne.

Pozitívne právo znamená, že je vám spoločnosť morálne povinná dopomôcť k jeho naplneniu. Napr. máte pozitívne právo na základné vzdelanie.

Negatívne právo znamená, že vám nik nesmie brániť v jeho dosiahnutí, ale nik vám ani nemusí pomôcť. Príkladom môže byť právo na majetok.

Obidva ekonomické smery uznávajú väčšinou obidva druhy týchto práv (až na ich extrémne prípady: libertarianizmus v prípade pravice a socializmus pri ľavici).

Pravica vo všeobecnosti preferuje negatívne práva a ľavica zas tie pozitívne. To je zásadný a jediný skutočný rozdiel medzi týmito dvomi smermi. Keďže týchto práv je viac ako iba dve, podľa sumy preferencií je strana ľavicovejšia alebo pravicovejšia, poprípade centristická (vyvážená kombinácia negatívnych a pozitívnych súborov  práv). Ekonomická aj politická orientácia nie je bipolárna, ako sa to mnohí snažia interpretovať. Z filozofického hľadiska ani jeden z týchto pohľadov na svet nie je pravdivejší.

Degenerácia slovenskej politiky.

Politika na Slovensku sa za posledných niekoľko rokov profiluje akoby bolo najdôležitejšie to, či má niekto nálepku pravica alebo ľavica. Z nášho pohľadu v Progresívnom Slovensku je omnoho dôležitejší obsah politík toho-ktorého subjektu.

Tento obsah musí byť jasný a v prospech občanov, rovnako podnikateľov ako aj zamestnancov. Je podstatné, aby sa politici opäť začali zaoberať rôznymi víziami budúcnosti našej krajiny, nie sebou samými.

Je načase, aby slovenská politika opäť začala robiť za niečo, nie proti niekomu. Progresívne Slovensko má jasnú víziu budúcnosti Slovenska, ktorú odprezentovalo ešte pred svojím oficiálnym vznikom.

Slovensko pre alibistický štýl politiky, ktorý sa dnes vedie, dlho stagnovalo, a preto dnes potrebuje Reštart, nakopnúť a posunúť medzi moderné krajiny 21. storočia.

Progresívne Slovensko chce súboj myšlienok a rôznych pohľadov na budúcnosť NAŠEJ krajiny, pretože iba tak sa zabezpečí jej napredovanie. Považujeme za samozrejmé, že niektoré vízie sú také rozdielne, že sa nikdy nemôžu spojiť, preto sa voči nim ani netreba vyhraniť viac než svojou názorovou líniou.

Líniou jasne protikorupčného hnutia podporujúceho pokrok a slobodu. Hnutia s najlepšie rozpracovanou víziou Slovenska budúcnosti. Hnutia s najtransparentnejším financovaním spomedzi všetkých politických subjektov, ktorého členovia sú dlhoroční protikorupční aktivisti ako Pavel Sibyla či podpredsedníčka Zuzana Čaputová. Hnutia, ktoré sa jasne demokraticky orientuje smerom k hodnotám západného sveta.

Autor je členom hnutia Progresívne Slovensko.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Račko

Som študent, obdivujem krásu filozofie, najmä jej najčistejšiu podobu v matematike. Nesnažím sa veci vedieť, ale chápať. Ako koníček študujem politológiu a štátotvorbu. Trápia ma problémy spoločnosti, a najmä to, že sa o nich odmieta diskusia. Nehľadám jednoduché, "zjavné", riešenia, ale snažím sa veci chápať v hlbšom zmysle.