Denník N

Cesta Róberta Kaliňáka parlamentom

Zdroj: TVnoviny.sk

Aké kauzy sprevádzali Róberta Kaliňáka, bývalého ministra vnútra, v parlamente? Kaliňák by nemal zostať ako ten čo prišiel, videl a odišiel. Preto si poďme niektoré jeho kauzy pripomenúť. Od začiatku až do konca.

 

Kauza Hedviga Malinová

Táto kauza je spojená s ministerstvom vnútra, teda aj s Róbertom Kaliňákom. Hedviga Malinová (dnes už Žáková) bola študentkou v Nitre, keď ohlásila 25. augusta 2006 slovenskej polícií, že ju niekto napadol kvôli jej národnosti. Hedviga Malinová je národnosťou maďarka a k útoku malo dôjsť, keď hovorila cestou do školy po maďarsky. Študovala na univerzite Konštantína Filozofa v Nitre na fakulte stredoeurópskych štúdií.

Policajné vyšetrovanie bolo Slovenskou políciou zastavené 11. septembra 2006. 12. septembra Polícia SR zverejnila dôkazy, ktoré mali svedčiť o tom, že si Hedviga Malinová celý čin vymyslela. Poukazovali na to, že si celý tento skutok naplánovala pred štátnicami z maďarského jazyka, z ktorých už raz neuspela.

Keď Hedviga Malinová obvinila políciu z klamstva, mala byť predvolaná na výsluch, ktorého sa aj zúčastnila. Policajti však stále trvali na svojom závere vyšetrovania. Údajne mal byť Hedviga nútená sa priznať k tomu, že si všetko vymyslela. „Šiesti policajti na mňa kričali, aby som sa priznala, že klamem. Hrozili mi, že ak sa nepriznám, dajú ma do väzby,“ hovorí Hedviga Malinová. Róbert Kaliňák, vtedy ešte minister vnútra, povedal, že z výsluchu existuje záznam, ktorý ma dokazovať to, že vynucovanie priznania je čístý výmysel a klamstvo.

Po viacerých zisteniach v prospech Hedvigy Malinovej bola od mája 2007 bola stíhaná pre krivú prísahu a krivú výpoveď. V apríli 2014 generálna prokuratúra v Nitre na ňu podala trestné oznámenie za trestný čin krivej výpovede. Túto obžalobu zmietol zo stola okresný súd v Nitre v decembri 2015 pre porušenie práva na obhajobu. Súd nedostal verziu obžaloby v maďarskom jazyku, ktorý mala zabezpečiť generálna prokuratúra.

Bývalý minister spravodlivosti Tomáš Borec v roku 2016 odsúhlasil odovzdanie trestného konania vedeného u nás proti Hedvige Malinovej do Maďarska.

Po dvanástich rokoch sa prípad uzavrel. 24. októbra 2018 vydala okresná prokurátúra v Győri rozhodnutie o zrušení vyšetrovania. Dôvodom bolo to, že „zločin nemožno dokázať na základe nedostupných údajov a dôkazných prostriedkov“.

 

Výbušnina v Írsku

Na začiatku roka 2010 cvičili policajných psov na hľadanie výbušnín na letisku v Poprade. Do batožín cestujúcich preto umiestnili vzorky výbušniny RXD. Jedna takáto vzorka opustila Slovensko aj s našim občanom Štefanom Gondom do Írska.

Slovák, ktorý dlhodobo žil v hlavnom meste Írska, Dubline, skončil na pol dňa v rukách miestnej polície. V prípade boli nesrovnalosti, kedy vlastne naša polícia kontaktovala tú írsku. Podľa doterajších informácií to malo byť až po troch dňoch. Róbert Kaliňák čelil aj návrhu na odvolanie z pozície ministra vnútra, no tento návrh neuspel. Našinec s bombou v ruksaku dostal od rezortu odškodné 18-tisíc eur.

 

Streľba po študentoch

Na diaľnici D2 24. júna 2014 strieľala po študentoch posádka policajného auta, ktorá chcela vozidlo vedené študentmi zastaviť, kvôli podozreniu, že v aute sedí Milan Ďuriš, dvojnásobný vrah, ktorému auto študentov v minulosti patrilo. Milana Ďuriša našli neskôr s prestrelenou hlavou v dunajskom ramene.

Rezort vnútra, vedený Róbertom Kaliňákom si priznal dve chyby: posádka nemala byť držaná celé hodiny na diaľnici, kvôli tomu, že sa policajti nevedeli dohodnúťktorý kraj má prípad riešiť a auto nemalo byť vedené ako vozidlo, po ktorom sa pátra.

V prípade bolo podané aj trestné oznámenie, no podľa prokuratúry nedošlo k porušeniu zákona. Po priznaní chýb, ministerstvo zaplatilo škodu na aute v sume 1800 eur. Róbert Kaliňák odškodnil z vlastných peňazí troch zo štyroch študentov sumou 3000 eur. Štvrtý študent, sediaci vo vozidle neriešil tento prípad právnou rovinou.

 

Kauza Bejby

V čase keď bol ministrom obrany Ľubomír Galko (SaS) kontrarozviedka VOS (Vojenského obranného spravodajstva) odpočúvala skupinu novinárov denníka Pravda a aj bývalého riaditeľa TA3 Michala Gučíka. Meno Róberta Kaliňáka sa objavilo na niektorých transkripciách odposluchov týchto telefonátov, ktoré unikli VOS.

Medzi odpočutými telefonátmi sa mal objaviť aj rozhovor Vandy Vavrovej s Róbertom Kaliňákom, ktorý ju oslovoval “bejby“ a žiadal od nej, aby spravila článok o rýchlej jazde služobného vozidla s exministrom Ľubomírom Galkom. Róbert Kaliňák taktiež v telefonickom rozhovore povedal, že by „rád videl štyri titulky“.

Aktéri údajného telefonátu nevyvrátili ani nepotvrdili jeho kredibilitu.

 

Kauzy Tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby (VSS), Plachtince, DPH, Chovanec a spol., Bašternák

V krátkosti spomeniem aj tieto kauzy, ktoré sú inak veľmi obsiahle.

 

Tunelovanie VSS

V roku 2013 zverejnil denník SME informácie o tunelovaní majetku VSS počas prvej vlády Róberta Fica. Podľa bývalého funkcionára VSS Vladimíra Suchodolinského spreneverili vojenskí tajní majetok za niekoľko miliónov eur.

V kauze figuroval aj Kaliňkov “človek“ Ľubomír Skuhra. Dušana Višňovská, ktorá je jeho partnerkou, riadi kanceláriu Róberta Kaliňáka na ministerstve vnútra. Polícia v tomto prípade viedla trestné stíhanie, no neskôr ho zastavila.

 

Kauza Plachtince

Regionálna obstarávacia agentúra vysúťažila pre štát reklamné služby za 130 miliónov eur. Agentúra, v ktorej mala podiel veľmi malá obec Horné Plachtince v blízkosti Veľkého Krtíša, podpísala v mene 25 štátnych a verejných inštitúcií štyri zmluvy so štyrmi reklamnými agentúrami.

Ministerstvo vnútra využilo jednu agentúru pri nákupe auditórov a právnikov. Argumentovali tým, že nemajú v rezorte dostatočné kapacity na obstarávanie všetých služieb a tovarov.

Kauza DPH, Chovanec a spol.

Štát z prvej Ficovej vlády prišiel o 75 miliónov eur, cez nadmerné odpočty z DPH. Toto zapríčinila organizovaná skupina z východného Slovenska, ktorá robila podozrivé obchody s investičným zlatom a parketami. Hlavný aktér daňových podvodov Milan Chovanec povedal, že tieto pochybné obchody kryli mnohí pracovníci daňových úradov, policajti a aj sudcovia.

Pred vyšetrovateľmi spomenul Chovanec aj Jána Počiatka a aj Róberta Kaliňáka. Prípad vyšetruje polícia už deväť rokov. Zatiaľ bolo obinených cca 60 ľudí, no medzi nimi nie sú žiadni politici.

 

Kauza Bašternák

Podnikateľ Ladislav Bašternák kúpil v roku 2012 v centre Bratislavy sedem bytov za premrštenú cenu 12 miliónov eur, aj keď mali reálnu hodnotu iba 1,5 milióna eur. Bašternák si následne uplatnil nárok na vyplatenie vratiek DPH. Od štátu tak získal 2 milióny eur.

Kaliňák priznal, že má s L. Bašternákom obchodný vzťah. V roku 2013 od neho kúpil akcie spoločnosti B.A. Haus za 430 tisíc eur.

Spolumajiteľmi B.A. Haus-u sú aj Ján Počiatek a spoločnosť Metis Consulting, za ktorou stojí právnik blízky Kaliňákovi.

 

Únos Vietnamca

Podľa nemeckých médií sa začal únos 23. júla 2017, kedy ozbrojený muž uniesol vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z berlínskeho parku Tiergarten. Využili na to tri autá zapožičané v Prahe. Z Berlína ho previezli na doposiaľ nespresnené letisko. Únoscovia odišli z Nemcka do Prahy a 26. júla 2017 odcestovali z Prahy do Bratislavy. V ten istý deň autá podla GPS súradníc zaparkovali pri bratislavskom hoteli Bôrik, ktorý je spravovaný slovenskou vládou. Tam sa konalo stretnutie vietnamskej delegácie so slovenskými politikmi. Časť vietnamskej delegácie podľa informácií zo Slovenska priviezol z Prahy slovenský vládny špeciál. Z Bratislavy následne odletela vietnamská delegácia možno aj s únoscami aj s Thanhom slovenským špeciálom do Moskvy a potom do Vietnamu. Podľa vietnamskej polície sa 31. júla 2017 Trinh Xuan Thanh sám vzdal polícií vo Vietname.

Vo Vietname bol Trinh Xuan Thanh nepohodlný pre jeho podnikateľskú kariéru.

Problémy začli keď sa v máji 2016 objavili v novinách fotky jeho luxusného SUV značky Lexus. Aj keď sa snažil obhájiť tým, že vozidlo bolo vypožičané, všetky dôkazy toto tvrdenie vyvrátili a tak dosvedčili, že toto vozidlo patrí jemu. Vietnam má striktné pravidlá. Jedným z týchto pravidiel je aj to, že by nemali funkcionári poburovať bežných občanov luxusnými autami.

Aféra okolo auta pritiahla pozornosť aj na jeho bývalé pôsobenie vo firme PetroVietnamConstruction Joint Stock Corporation (PVC). PVC mal pripraviť o 3,3 bilióna vietnamských dongov, v prepočte cca 130 miliónov eur.

Neskôr prišli aj mnohé ďaľšie zistenia. Za jeho éry sa investovalo do slabých spoločností. Niektoré projekty sa zastavili, niektoré zas oneskorili. V roku 2011 sa zistilo mnoho nesrovnalostí. Podľa vládnej inšpekcie štát prišiel o značné investície zakladaním spoločných firiem s externými partnermi.

Pre Thanha to malo zničujúce následky. Centrálna inšpekčná komisia rozhodla, že voči nemu začne revízny proces a disciplinárne konanie. Thanh napokon stratil aj štatút poslanca.

Pre všetky tieto skutočnosti Thanh 6. septembra 2016 poslal ThanhNien a blogu Windmill vyhlásenie, že už neverí vedeniu strany. Potom utiekol cez Laos, Thajsko a Turecko do Nemecka. Keď sa neskôr dopočul, že mu aj v Nemecku hrozí nebezpečenstvo požiadal znovu o azyl, no tento krát už o politický (máj 2017).

Keď bol Thanh v Nemecku, hrozil, že odhalí mocenské štruktúry vo vietnamskej politike. Dokonca pár mesiacov pred únosom prehovoril o pozadí svojho prípadu pre vietnamský blog v Berlíne.

 

Na Slovensku sa tieto skutočnosti dajú pripísať hlavne ministerstvu vnútra, za ktoré bol vtedy zodpovedný Róbert Kaliňák. No toto všetko vyšlo na povrch až počas novej vlády. Peter Pellegrini s ministerkou vnútra Denisou Sakovou obhajovali Róberta Kaliňáka. Saková sa niekoľko krát vykrúcala z odpovedí a tvrdila že sa ministerstvo vnútra nezúčastnilo a ani nemalo podiel na únose. Aj preto stratila dôveru u prezidenta Andreja Kisku ktorý povedal že sa správa „ako pravá ruka Kaliňáka“. Neskôr sa sám Róbert Kaliňák ponúkol, že pôjde dobrovoľne na detektor lži. Po výsledkoch a videozázname z testu však bolo jasné, že test bol plný chýb. V rozhovore pre internetový portál aktuality.sk uviedla polygrafologička a súdna znalkyňa Elena Fortis že: „Zo zverejnených obrazových aj textových informácií, uvedených v správe o vyšetrovaní polygrafom pána exministra Kaliňáka, vyplývajú metodologické nedostatky, ktoré mohli viesť ku konštatovaniu nesprávnych záverov“.

Aj dvaja členovia polície neskôr dosvedčili, že videli ako vlečú do vládneho lietadla Slovenskej republiky vietnamského štátneho manažéra Trinh Xuan Thanha.

 

 

Nakoniec aj sám Róbert Kaliňák odstúpil ešte, pred vyplávaním únosu na povrch, z postu ministra vnútra, kvôli vražde novinára. Dokonca povedal, že sa vzdá aj štatútu poslanca, kvôli rodine s ktorou chce tráviť viac času. Toto boli kauzy Róberta Kaliňáka, bývalého ministra vnútra, terajšieho podpredsedu vlády a za chvíľu aj bývalého poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, teda ak dodrží svoje slovo.

 

 

Ďakujem za poskytnutie informácií: denníku SME, denníku N, denníku Pravda a webovému portálu aktuality.sk

Teraz najčítanejšie

Patrik Taliga

Som rodený Bratislavčan, študujem na strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v odbore masmediálne štúdiá a úspešne som doštudoval základnú školu A. Dubčeka v Bratislave. Medzi moje záľuby patrí písanie a pripravovanie článkov, politika a beh. V budúcnosti sa chcem venovať politológií a médiám. Vitajte na mojom profile!