Denník N

Lubyovej dotácie na vedu: nedostali ich firmy známe vo svete

Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS). Foto: TASR.
Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS). Foto: TASR.

Ministerstvo školstva, ktoré riadi vedkyňa Martina Lubyová (nominantka SNS), delilo vyše 33 miliónov eur pre firmy, aby podporilo ich vedecké projekty. Špičková slovenská spoločnosť, ktorá má odporúčanie Európskej komisie na národné financovanie, však neuspela.

Rozdelenie dotácií krátko pred Vianocami vzbudilo podozrenia z klientelizmu, keď peniaze získali aj firmy blízke SNS, s nulovými tržbami, bez skúseností s výskumom či s dlžobou voči štátu. Ministerstvo síce povinne zverejnilo zmluvy s úspešnými firmami v centrálnom registri, oficiálne oznámi všetkých úspešných aj neúspešných kandidátov do 15. januára.

Nadácia Zastavme korupciu oslovila dve firmy, ktoré sú známe aj vo svete a robia na Slovensku vedu. Zároveň nie sú medzi tými, s ktorými ministerstvo uzavrelo zmluvu o stimuloch. Obe potvrdili, že sa o podporu uchádzali – jedna z nich už mala informácie o neúspechu, ďalšia sa o ňom dozvedela od Nadácie.

Stimul chcela získať aj slovenská biotechnologická firma MultiplexDX pôsobiaca na európskom a americkom trhu. Venuje sa vývoju inovatívnych diagnostických testov v oblasti onkológie. Ich cieľom je navrhnúť presnejšiu liečbu a vylúčiť nesprávnu diagnózu, za čo doposiaľ získala niekoľko ocenení. Medzi nimi aj ocenenie za najlepší startup v kategórii “Najväčší dopad na spoločnosť“.

Európske odporúčanie nepomohlo

“Žiadali sme peniaze na projekt s názvom Výskum inovatívneho diagnostického testu pre karcinóm prsníka pre efektívnu personalizovanú liečbu,” potvrdil Pavol Čekan z MultiplexDX. Ide o projekt, za ktorý získali Seal of Excellence z Horizontu 2020. V preklade to znamená, že prešli hodnotením štyroch zahraničných expertov a dostali odporúčanie na financovanie.

Napriek tomu na Slovensku neuspeli. Zo stimulov chceli pokryť biotechnologickú časť projektu a plánovali spoluprácu s vedeckým parkom UK. “Žiadali sme o približne 1,3 milióna eur, ktoré mali ísť hlavne na vytvorenie nových pracovných miest pod vedením špičkových vedcov a manažérov, vývoj ďalších produktov, ktoré chceme priniesť na trh,” dodal Čekan.

K výzve sa dostali náhodne, cez jedného profesora lekárskej fakulty v Martine. Bola totiž publikovaná na stránke vedatechnika.sk, o ktorej podľa Čekana asi mnohí ani nevedia. Podľa neho išlo o štandardný stimul, ktorého pozitívum bolo rýchle vyhodnotenie. “Vypracovali sme, podľa nášho názoru, veľmi kompetitívnu žiadosť. Ako jediný slovenský startup sme získali regionálnu cenu CESAWards (the best social impact startup), čiže o obrovskom dosahu nášho projektu na spoločnosť nie je pochýb,” konštatoval.

Firma začínala ako startup v USA a prvé predaje robila tiež tam, laboratóriá však presťahovala na Slovensko. “Ide nám v prvom rade o onkologického pacienta, v druhom o vybudovanie biotechu a v neposlednom o popularizáciu vedy. Táto výzva bola ako ušitá pre MultiplexDX,” myslí si Čekan.

Hodnotiteľov zatiaľ nezverejnia

Dotácie podpisuje ministerka, ale hodnotia ich komisie, ktoré majú minimálne troch členov. Nadácia Zastavme korupciu požiadala na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám ešte pred Vianocami o zoznam hodnotiteľov, ich hodnotenia aj o to, kto boli ďalší neúspešní žiadatelia. Ministerstvu mala v týchto dňoch vypršať zákonná lehota na odpoveď, ale predĺžili si ju.

Dotáciu 1,3 milióna eur na výskum vŕtania a hĺbenia získala spoločnosť EXA Group, ktorá sa tomu podľa verejných zdrojov vôbec nevenuje. Nadácia Zastavme korupciu oslovila spoločnosť GA Drilling, ktorá je známa tým, že vyvíja high-tech technológiu plazmového vŕtania, či sa o peniaze neuchádzali aj oni. Uviedli, že áno, ale v centrálnom registri zmlúv medzi úspešnými nefigurujú.

„Vyhodnotenie súťaže sme očakávali podľa pôvodného oznámenia o predkladaní žiadostí o stimuly ešte v decembri 2018. Ešte pred sviatkami sme však zaregistrovali oficiálnu informáciu na portáli ministerstva školstva, že vyhodnotenie bude zverejnené neskôr, do 15. januára 2019. Sme preto prekvapení. O víťazoch a podpísaných zmluvách zverejnených v centrálnom registri zmlúv ešte v decembri sa dozvedáme až od vás,“ uviedol Ľuboš Slovák, manažér corporate affairs z GA Drilling.

Bez informácií o skutočných vlastníkoch

Medzi úspešnými firmami sú aj také, ktoré nie sú zapísané v Registri partnerov verejného sektora (RPVS). V ňom sú uvedení skutoční majitelia firiem a záznam je podmienkou pridelenia väčšej štátnej dotácie.

Ministerstvo školstva pre RTVS argumentovalo, že peniaze na vedu a výskum majú výnimku, keďže zákon o stimuloch pre výskum takúto podmienku neuvádza. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré zákon o RPVS presadilo, však tvrdí opak. Podľa ministerstva zmluvy nemali byť uzavreté.

Nadácia Zastavme korupciu sa domnieva, že v takom prípade môže ísť o nedovolenú štátnu pomoc.

 

Chcete nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podporte Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci. Ďakujeme.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.