Denník N

Odvodový bonus ďakuje Progresívnemu Slovensku za podporu

Zdroj: Progresivne.sk
Zdroj: Progresivne.sk

Hovorí sa, že zo všetkého zlého si treba zobrať to dobré. Aj keď návrh Progresívneho Slovenska na odvodovú odpočítateľnú položku pre najmenej rozvinuté regióny nepovažujeme za veľmi podarený, teší nás, že s „bonusom“ na odvody nemajú v Progresívnom Slovensku problém. Aspoň je o čom diskutovať. Bodaj by viac strán prišlo s vlastnými návrhmi.

Snáď to nezakríknem, ale pojem „odvodová odpočítateľná položka“ začína byť sexi. Navrhujú ju v Progresívnom, existuje už v zdravotných odvodoch a vraj by ju viacerí radi videli aj pri odvodoch sociálnych. Poteším vás, prepracovaná verzia odvodovej odpočítateľnej položky už existuje. Volá sa Odvodový bonus.

Jeden graf za tisíc slov

Porovnajme si efektívne zdanenie v troch systémoch. Najvyššie je jednoznačne v dnešnom systéme daní a odvodov (červenou). Zelenou je Odvodový bonus, modrou návrh Progresívneho Slovenska. Ak sa pýtate, ako sa môže krivka Odvodového bonusu začínať na mínus 50%, je to preto, lebo Odvodový bonus je vyplácaný v súbehu so mzdou a tak nahrádza dnešné sociálne dávky. Pri extra nízkych príjmoch pôsobí Odvodový bonus ako dotácia nízkej mzdy.

Efektívne zdanenie je percentuálne vyjadrenie výšky dane a odvodov, ktoré si štát zoberie z vašej práce (z ceny práce)

Pre nižšiu a strednú triedu pôsobí Odvodový bonus ako odvodová odpočítateľná položka. Platíte dane a odvody, ale zároveň máte nárok na Odvodový bonus. V súčte to znamená, že platíte menej daní a odvodov a vďaka tomu máte vyššiu čistú mzdu. Nárok na „odvodovú úľavu“ zaniká v našom návrhu pri dnešnej hrubej mzde 1516 eur. Vychádza to tak preto, lebo v Odvodovom bonuse navrhujeme mieru klesania o 10% vlastných príjmov.

Teraz sa pozrime na návrh Progresívneho Slovenska. Do priemernej hrubej mzdy v najmenej rozvinutých okresoch (NRO), ktorú predbežne určili na 784 eur, neplatíte žiadne odvody a vaším jediným zaťažením je zaplatená daň z príjmu. A potom to začína byť zaujímavé. Keďže hranicu neplatenia odvodov nastavili príliš vysoko, musia to dohnať rýchlo a na krátkom úseku, kvôli čomu rastie zaťaženie brutálnym tempom. Marginálne zdanenie, to jest zaťaženie posledného zarobeného eura, sa pohybuje od 62 do 80 79 do 87%. To znamená, že z eura, ktoré svojou prácou vyprodukujete, vám ostane 13 20 centov, v lepšom prípade  21 38 centov.

Povedzte, aká bude vaša motivácia zarábať viac, ak vám z každého zarobeného eura zoberú 80 centov? Ako veľmi vám bude chcieť zamestnávateľ zvyšovať mzdu, keď z každého eura jeho nákladov vám ostane minimum? Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodnú pekne po slovensky, 784 eur oficiálne a zvyšok „na ruku“.

Takto nastavená odvodová odpočítateľná položka by urobila z najmenej rozvinutých regiónov dokonalé rezervácie, v ktorých by mzda nad 784 eur možno nikdy nevzrástla. Pracovné miesta s vyššou mzdou by potichu zanikali, aby sa znovu objavili, možno trochu pozmenené, so mzdou 784 eur.

Ako sa vysokému marginálnemu zdaneniu vyhnúť? Dá sa to, odvody však musia rásť postupne. Nemôžete ich držať na nule príliš dlho, ani znižovať odpočítateľnú položku príliš rýchlo. A zrazu z toho máte Odvodový bonus. Klesanie krivky v Odvodovom bonuse je hladké, nekladie občanovi skryté pasce a marginálne zdanenie je po celý čas rovnaké.

Graf je prispôsobený tak, aby bolo vidieť priebeh marginálneho zdanenia v kritickom úseku.

Edit 7.1. 20:20 – po upozornení som opravil graf marginálnaho zdanenia. V pôvodnom grafe som nezohľadnil, že návrh Progresívneho Slovenska mení aj superhrubú mzdu, lebo na OOP má nárok aj zamestnávateľ (použil som prírastok pôvodnej superhrubej mzdy). Výsledok je žiaľ ešte o niečo horší.

Nešťastné ohraničenie regiónmi

Nechcem opakovať už napísané, ale tiež nerozumiem, prečo by mal mať mäsiar v Brekove vyššie náklady na podnikanie ako mäsiar o tri kilometre ďalej v Strážskom, ani prečo by mala mať predavačka v Spiškej Novej Vsi nižšiu čistú mzdu pri rovnakom plate ako predavačka v Levoči. Len preto, že okres Spišská Nová Ves nepatrí medzi najmenej rozvinuté okresy?

V Progresívnom Slovensku si pred prezentáciou svojho návrhu nevšimli, že od polky októbra máme na mape dva nové NRO. Medzi najmenej rozvinuté regióny spadli už aj Michalovce a Stropkov. Už dnes bolo vytvorenie nového pracovného miesta pre dlhodobo nezamestnaného vo Svidníku lacnejšie ako v Stropkove. Nezamestnanosť vo Svidníku preto klesala o niečo rýchlejšie, až sa oba okresy dostali do rovnakej kategórie. A keďže priemerná nezamestnanosť na Slovensku klesala ešte rýchlejšie, ich spoločnou kategóriou je NRO.

Nová mapa najmenej rozvinutých okresov. Humenné ostalo ako sám vojak v poli.

A tak je od októbra zrazu lacnejšie zamestnať človeka vo Varechovciach, ako o tri kilometre ďalej v Repejove, za čo v Repejove určite pekne ďakujú, hlavne keď priemerne nižšej zamestnanosti v okrese vďačia 40 kilometrov vzdialenému Humennému.

A teraz si skúste predstaviť, čo by urobila konštantná úľava v stovkách eur pre každého zamestnanca v okrese zo zoznamu NRO. Návrh Progresívneho Slovenska by bol v stieraní regionálnych rozdielov určite veľmi efektívny. Všetky okresy naokolo by stiahol na jednu úroveň. Z Repejova by snáď aj krčmu presťahovali do Varechoviec.

Mimochodom, štedro dotované pracovné miesta by boli aj v Baške, či Malej Ide, kde má rodinný dom nejeden zámožný Košičan.

Ide to aj inteligentnejšie

Pozdvihnime chudobné regióny, zlikvidujme nezamestnanosť, s tým v SaS samozrejme súhlasíme. V Odvodovom bonuse je preto už zakomponovaný rast čistej mzdy najmenej zarábajúcich o 15% a cenu práce znižujeme pri minimálnej mzde o 17%. Zvýšme čistú mzdu o 20% a cenu práce znížme o 22%. Bude to stáť rovnako ako návrh Progresívneho Slovenska[1]. Robme to však plošne, pre všetkých.

Nie je Odvodový bonus pre bohaté regióny plytvaním? Nie, v Repejovciach sa bohatými necítia, naopak, berú to ako príkru nespravodlivosť. „Nikto nemá taký ostrý skalpel, aby odrezal len tých, čo si nezaslúžia“[2]. Každá arbitrárne stanovená selekcia bude mať neblahé následky popísané vyššie. Navyše, ak zvýhodníme tvorbu pracovných miest situovaných hlbšie pod priemernou mzdou, musí byť najprv niekto ochotný za tú nižšiu mzdu pracovať. Naša cieľová skupina nie je v bohatých regiónoch, ale práve v najmenej rozvinutých okresoch.

V každom prípade, ďakujeme Progresívnemu Slovensku za možnosť tohto porovnania. Dúfam, že nielen oni dnes pochopili, že na tom Odvodovom bonuse predsa len niečo bude.

Ak vás zaujíma, ako sa inak Odvodový bonus má, tak ten sa má výborne. Nové prepočty na dátach roku 2017 vychádzajú neutrálne, až na to nešťastné zdravotníctvo. Ale o tom niekedy inokedy.

Autor je expert SaS pre Odvodový bonus a dôchodkový systém

 

[1] apropo náklady. V návrhu Progresívneho Slovenska nie je zohľadnený negatívny efekt špekulatívnych presunov prevádzok do NRO, zvýšené náklady na administratívnu kontrolu a dohľad, ani náklady stratenej príležitosti vyššej pridanej hodnoty, ktorú mohli úradníci vytvárať.

[2] parafrázujem Charlesa Murraya: Příliš mnoho dobra. Sociologické nakladatelství: Praha, 1998, str. 203.

Mohlo by vás zaujímať aj:

Teraz najčítanejšie

Peter Cmorej

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita a komunálny poslanec v Bratislave. Venujem sa najmä finančnej oblasti, dôchodkom, daniam a odvodom. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov ;) Viac na mojom LinkedIn a www.petercmorej.sk