Denník N

Anton Srholec mal byť biskupom

Pred tromi rokmi odišiel do večnosti Anton Srholec, katolícky kňaz, salezián, politický väzeň, zakladateľ resocializačného centra Resoty, no predovšetkým veľký človek. Jeho životný príbeh je pre mňa inšpiráciou.

V mojom ideálnom svete by bol Anton Srholec po Novembri ’89 biskupom. Som si istý, že by všetko vyzeralo úplne inak.

Rímskokatolícku cirkev na Slovensku však po revolúcii viedli ľudia ako Ján Sokol, arcibiskup s povesťou agenta ŠtB, ktorý nostalgicky spomínal na Slovakštát a spolu s kotlebovcami velebil Jozefa Tisa, či kardinál Ján Chryzostom Korec, ktorý síce pred revolúciou pôsobil v podzemnej cirkvi, no po nej obhajoval Tisa a podporoval pri moci Mečiara aj Fica

Srholec však aj svoju okrajovú pozíciu dokázal naplniť hlbokým zmyslom a získať si v spoločnosti také uznanie a neformálnu autoritu, o akej sa oficialitám v honosných rúchach nemohlo ani len snívať. Keď António otvoril ústa, všetci sme počúvali. Veriaci aj neveriaci.

Napriek svojmu veku totiž Tónko Srholec vždy uvažoval o Bohu, viere a kresťanstve tak otvorene, moderne a ekumenicky, ako sa na Slovensku dodnes neodvážia ani mladé ročníky kňazov a teológov.

Veľavravným symbolickým gestom bolo, keď na jeho pohreb prišiel spomedzi biskupov jedine bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. V kuloároch sa vtedy vtipkovalo, že na stretnutí KBS si zrejme ťahali slamku – a jemu sa ušla tá najkratšia.

Dnes si teda s radosťou a nádejou spomínam na Antona Srholca. Modlím sa za to, aby sme sa čím viacerí nechali opäť inšpirovať jeho životným príbehom.

 

Páčil sa vám tento text? Sledujte aj našu komunitu Starokatolíci v Bratislave na Facebooku a web www.starokatolici.eu.

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Manžel, otec, teológ a kňaz Starokatolíckej cirkvi v ČR s poverením pre službu na Slovensku, doktorand na ETF UK v Prahe a člen Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia (ok21). Venujem sa najmä novozákonnej teológii, dejinám raného judaizmu vo vzťahu k rodiacemu sa „kresťanstvu“, vybraným témam z ekumenickej teológie, ako aj hľadaniu stvárnenia kresťanstva v 21. storočí. Od roku 2014 som šťastne ženatý a máme jedno dieťa. Patrím tiež medzi zakladajúcich členov Progresívneho Slovenska.