Denník N

Dávam boľševikovi rok, maximálne dva…

Tak už je to tu. Podozrenia o tom, že sa Fico chce na staré politické kolená, ako zbitý pes v kúte, presťahovať na Ústavný súd – posledné možné útočište pred spravodlivosťou – sa prekvapivo potvrdili.

Ako už nadpis môjho článku (vyňatý zo známeho českého filmu) hovorí, Zlatá éra SMERu je nenávratne preč. Nenávratne stratená. Každým svojím politickým krokom to dáva najavo jeho nechválne známy predseda – Robert Fico. Vláda stojí a padá na pár hlasoch v parlamente. Koalícia počas troch rokov bola neustále blízko rozkladu. Župné voľby v roku 2017 vládna strana premenila na zjavnú prehru. Fico neustále argumentoval tým, že ani Barcelona nemôže stoj-čo-stoj vyhrávať každý zápas a ako zbitý pes, ktorý sa krčí v kúte, nechodil do relácií a diskusií. V roku 2018 sme ho na obrazovkách televízorov takmer vôbec nemohli vidieť a ak tam aj omylom zablúdil, tak ho Sulík ihneď odporučil do basy, čo Fico neprijal s úsmevom na tvári. Predseda SMERu mohol argumentovať hocičím a mohol sa obhajovať akýmkoľvek spôsobom, ak si úpadok svojej strany neuvedomil po posledných parlamentných voľbách, tak si ho určite, cez prieskumy mienky, uvedomil minulý rok, po vražde Jána Kuciaka.

Úsmev stratil po demisii

Som si takmer istý, že trápny úškrn, ktorý nám Fico podal cez kamery počas jeho demisie u prezidenta Kisku, bol posledným úprimným úsmevom z jeho strany. Od vtedy sa mu úsmevy (aj tie falošné) z tváre postupne začali vytrácať. Krátko po samotnej demisii si uvedomil, že jeho čas je už „u konce“ a ihneď si vytvoril alternatívny svet, v ktorom dlažobné kocky mali byť použité na štátny prevrat, v ktorom protestujúcich a organizátorov protestov riadil starý Soros a v ktorom „obedy zadarmo“ sú kvalitným sociálnym opatrením. V tomto svojom paralelnom vesmíre si taktiež zaumienil, že musí za každú cenu získať imunitu, pretože to je jeho posledná možnosť, ako sa vyhnúť spravodlivosť po pravdepodobnej prehre v roku 2020. Uvedomil si, že bude do posledného dychu bojovať za to, aby sa stal ústavným sudcom. Aká irónia, nekvalitný právnik, ktorý nevedel v mene štátu vyhrať ani len jediný spor, bude ústavný sudca. Človek, ktorý jednu z najväčších Kaliňákových káuz nazval „blbosťou“, bude ústavný sudca. Cítite, ako dobre to znie? Všetko teraz závisí na funkcii prezidenta. Tipujem, že všetky strany vládneho zlepenca sa budú usilovať (aspoň sa budú tváriť, že to robia) o to, aby získali svojho prezidenta, čím by teoreticky mohli Ficovi zabezpečiť 12 rokov na ústavnom súde aj napriek nevôli Andreja Kisku. Pomaly, ale isto sa na ÚS začínajú tlačiť aj mená ako Jankovská (SMER-SD), Pfundtner (Most-Híd), Kurilovská (Kaliňákova šéfka policajnej akadémie) či Kresák (ktorý je síce odborník, ale stále straník za koalíciu – Most-Híd). Myši už teda pomaly vyskakujú z lode a pokúšajú sa utiecť skôr, kým sa celkom potopí.

„Kým vás ohovárajú a robia vám zle, tak žijete. Keď vás začnú ľutovať, tak je s vami veľmi zle.“ R. Fico v dokumente Expremiéri od RTVS.

Tento výrok je skutočne skvostom predsedu SMERu. Dáva v ňom najavo, že ešte stále žije, pretože jeho nikto neľutuje. Verím, že chvíľa, v ktorej by sme ľutovali takéhoto stroskotanca, ktorý sa snaží zachrániť si krk, ani nikdy nepríde.

Dávam boľševikovi rok, maximálne dva aj napriek tomu, že on si ich chce nadeliť rovno dvanásť…

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Daniel Valko

„Ten, kto má dosť odvahy a trpezlivosti celý život sa pozerať do tmy, prvý v nej uvidí záblesky svetla.“ D.Glukhovsky