Denník N

Spravodlivosť je slepá, no my nesmieme byť!

Ilustračný obrázok Zdroj: HNonline.sk
Ilustračný obrázok Zdroj: HNonline.sk

Dnes sme sa dozvedeli, že Robert Fico hodlá kandidovať na sudcu Ústavného súdu.

Je znakom absolútnej drzosti a arogancie moci, že 10 rokov vládnuci premiér, poslanec národnej rady, človek, ktorý dovolil, aby sa mu talianska mafia dostala až na úrad vlády, sused človeka podozrivého z daňových podvodov, falšovania zmeniek, objednávky vraždy novináranajnovšie aj ohýbania ústavného zriadenia našej krajiny, nájomník odsúdeného daňového podvodníka a človek, ktorého blízki ľudia a poslanci za jeho stranu šikanujú a vydierajú obyčajných farmárov, sa môže stať ústavným sudcom.

To už nie je ani výsmech, to je zmasakrovanie madam spravodlivosti v priamom prenose pri nedeľnom obede.

Dnes už nie je otázka, či ste volič Smeru alebo nie, proti tomuto kroku by ste sa mali postaviť! Je to totiž absolútne narušenie rovnováhy moci v našom štáte. Treba si uvedomiť, že ústavný súd je jediný súd, ktorý „stojí“ nad parlamentom. Poslaním ústavného súdu je okrem iného aj dohľad na to, či sa naši zákonodarci nezbláznili. To, aby zostal ústavný súd nestranný a neokupovaný politikmi je v prvom rade v záujme všetkých, ktorí chcú, aby na Slovensku existovalo demokratické ústavné zriadenie.

Základným prvkom tohto zriadenia je rozdelenie moci na tri piliere, ktoré sa navzájom kontrolujú. Jedným z nich je aj ústavný súd.

Súčasná vládna garnitúra ovláda dva z týchto základných pilierov demokracie, parlament a vládu. Fico je dôkazom toho, že si brúsia zuby aj na ten tretí…

Ficova kandidatúra však naznačuje aj ďalšiu dôležitú vec – Smer už má svojho kandidáta na prezidenta.

Je jasné, že súčasný prezident Kiska Fica nevymenuje, takisto by tak neurobil ani jeden z „opozičných“ kandidátov. Toto si najviac uvedomuje sám Fico, a preto si myslím, že by nekandidoval, keby nebola vysoká šanca na Fico-pozitívneho prezidenta. Nazdávam sa, že sa stane jedna z týchto vecí: Lajčák ohlási kandidatúru, Danko ohlási kandidatúru, Smer podporí Harabina alebo sa zázračne objaví nejaký „spasiteľ“, ktorý bude dostatočne silný na to, aby vyhral.

Tak či onak je Ficova kandidatúra výsmechom do tváre všetkých ľudí, ktorí pred rokom protestovali za slušné Slovensko a nemala by ostať bez odozvy…

Autor je členom hnutia Progresívne Slovensko.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Račko

Som študent, obdivujem krásu filozofie, najmä jej najčistejšiu podobu v matematike. Nesnažím sa veci vedieť, ale chápať. Ako koníček študujem politológiu a štátotvorbu. Trápia ma problémy spoločnosti, a najmä to, že sa o nich odmieta diskusia. Nehľadám jednoduché, "zjavné", riešenia, ale snažím sa veci chápať v hlbšom zmysle.