Denník N

Ústavná kríza, hrozí Dankova hrôzovláda?

Ján Mazák odhalil veľkú dieru v ústave, ktorú už minimálne do ďalších parlamentných volieb nemožno zaplátať. Je viacero scenárov, ako môže dopadnúť voľba ústavných sudcov, niektoré sú katastrofické.

1. Všetci 18 kandidáti na ústavných sudcov budú zvolení ešte na januárovej schôdzi.

Jedna z viacerých možností, avšak veľmi nepravdepodobná. Už teraz je vidieť silný lobing zo strany vládnej koalície za znefunkčnenie Ústavného súdu. Ale keby sme hypoteticky zobrali do úvahy, že si Fico a vládna garnitúra strelia naraz do nohy, tak voľba sudcov na ústavný súd prebehne ešte za súčinnosti prezidenta Kisku. Práve on by vybral všetkých 9 sudcov, ktorí by naplnili stav ústavného súdu. Táto možnosť je najmenej krízová, ale ako som už vyššie spomínal, zároveň aj najmenej pravdepodobná. Kiska by, znova podľa ústavy, vyberal aj predsedu a podpredsedu ÚS. Predseda ÚS je pri menovaní nového prezidenta ústavne dôležitý, pretože nový prezident skladá sľub práve za jeho prítomnosti. Ak by volenie sudcov prebehlo týmto spôsobom, predišlo by sa všetkým precedensom a možnej ústavnej kríze.

2. Na očakávanej schôdzi nebudú zvolení všetci 18 kandidáti, Kiska nestihne sudcov vymenovať, všetkým 9 sa skončí funkčné obdobie:

Podľa článku 134 ods. 2 musí prezident vymenovať polovičný počet kandidátov na ÚS zo všetkých, ktorých mu navrhne NRSR. Už na žiadnom inom mieste sa ústava ani slovkom nezmieňuje o tom, ako môže prezident sudcov menovať. Sedliacky povedané, ak na stole nemá dvojnásobný počet kandidátov, ako v realite chýba sudcov na ÚS, tak nemôže konať nijako. Podľa všetkého nemôže ani vymenovať tú časť, ktorú poslanci stihnú zvoliť na budúcej schôdzi. Ak teda počítame s tým, že to bude nejakým spôsobom zdržané. Predsedníčke ÚS Macejkovej končí funkčné obdobie už v tomto februári. Kiska nebude môcť  vybrať ani len predsedu, pretože to sa deje až počas samotného menovania ústavných sudcov.

Za týchto podmienok ostane ÚS takmer úplne paralyzovaný, bude obsahovať iba bezmála jeden senát (4 sudcovia). A tu sa nám to, ako si výborne všimol ústavný právnik Mazák, začína veľmi zamotávať.

Bez predsedu nebude ani prezident

 Kiskovi sa skončí volebné obdobie. Podľa článku 101 ústavy a ods. 7 sa „zvolený kandidát na prezidenta ujíma funkcie zložením sľubu. Sľub skladá pred NRSR do rúk predsedu ÚS SR napoludnie v deň, v ktorom sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta.“ Pri menovaní prezidenta musí byť teda prítomný predseda ÚS, s ktorého prítomnosťou v druhej možnosti počítať určite nemusíme, keďže tento post nebude nikým obsadený a súd v Košiciach bude mať stále iba štyroch sudcov. Takže sa začne ústavná kríza? Ani nie, ústava čiastočne počíta aj s touto možnosťou. Kto by si však splnil tajný sen, je práve Robert Fico.

Dankova krutovláda?

Tu to už začína naberať grády. Do hry sa totižto nečakane dostáva predseda SNS, Andrej Danko. Ako jeden z najvyšších ústavných činiteľov má podľa článku 105 ods. 1 oprávnenie prebrať čiastočné právomoci prezidenta. Okrem iného, zahŕňalo by to aj písmeno s) podľa čl. 102 ods. 1 o právomociach prezidenta, ktoré konkrétne spomína menovanie sudcov ÚS spolu s predsedom a podpredsedom súdu. Článok 105 doslova hovorí o možnosti, ktorej budeme svedkami: „Ak sa funkcia prezidenta uvoľní a ešte nie je zvolený nový prezident…“ tak laicky povedané, menovanie pripadne samotnému Dankovi. Ste ohromení? Máte byť prečo. Ešte je tu totižto aj možné pokračovanie:

Danko bude, ako som v predošlom odstavci spomenul, disponovať určitými právomocami prezidenta a keďže ÚS nebude mať predsedu súdu, ktorý by „prevzal“ sľub nového prezidenta, tak sa nebude musieť hrnúť do ich menovania. Mohol by si tieto svoje novo-nadobudnuté právomoci vychutnať naplno, keďže by prakticky začal zdržovať, ako to robil Kiska pred rokmi. Trvalo síce hodnú chvíľu, kým do samotného prípadu zasiahol ÚS samotný, ktorý potvrdil, že prezident zneužil svoje právomoci pri nevymenovaní určených kandidátov, ale malo to svoj efekt. Do ďalších parlamentných volieb nám ostáva ešte rok aj dva mesiace a Danko by to urobil s pokojom na duši, pretože by mu to za ten čas rozhodne nespôsobilo žiadnu škodu. Vznikla by tým rozsiahla ústavná kríza – prezident demokraticky zvolený v priamej voľbe by si zrazu nemohol uplatniť svoje právo byť prezidentom, lebo by nemal byť kým menovaný; ústavný súd by zostal paralyzovaný dlhšie, ako sa rátalo; Danko aj s vládou by si užívali čiastočné právomoci prezidenta, ako Mečiar kedysi dávnejšie. Napokon by, samozrejme, veľmi rád začiatkom roku 2020 – povedzme – vymenoval kandidátov vládnej koalície.

Posledný spomínaný scenár je ten najhorší, dúfajme teda, že k nemu nedôjde. Už teraz však vidno, že sa ústavní právnici budú biť vo svojich názoroch na výklad ústavy, ktorý je často konfliktný. Držme si palce… (bojujme spolu za to, aby sa Fico nemohol 12 rokov vyhrievať na najsilnejšom súde našej republiky s nadpriemerným platom)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Daniel Valko

„Ten, kto má dosť odvahy a trpezlivosti celý život sa pozerať do tmy, prvý v nej uvidí záblesky svetla.“ D.Glukhovsky