Denník N

Sme fakt šikovnejší?

Pozrime sa na pomer super-úspešných športovcov ku veľkosti našej krajiny a porovnajme si to so svetom.

Ako to je u nás…

Po prvé/

Máme značné množstvo super-úspešných športovcov vo významných individuálnych športoch ako sú Peťa Vlhová v lyžovaní, Paulína Fialková v biatlone, Peťo Sagan v cyklistike, Dominika Cibulková v tenise, Matej Tóth v atletike, a ďalších…

…veľa špičkových kolektívnych športovcov, futbalistov Hamšíka, Škrtela, Škriniara, Lobotku,…, veľa hokejistov, a športovcov v mnohých iných kolektívnych športoch…

…ďalej veľa špičkových športovcov v menej známych športoch, za všetkých spomeniem len mladého chalana, majstra sveta a svetového rekordéra, v tzv. poweliftingu Olivera Kureka a mnoho mnoho ďalších.

Po druhé/

Máme veľmi malú krajinu, oproti zvyšku sveta.

 

Keď si dám do pomyselného pomeru tieto dve veličiny (super-úspešní športovci / veľkosť krajiny), tak mi vychádza vysoká hodnota.

Keď sa pozriem na všetkých ostatných športovcov z celého sveta, tak vidím veľmi veľký zástup super-úspešných, ale zároveň vidím aj gigantický svet, ktorý je zhruba 1300 krát väčší na počet obyvateľov oproti našej krajine.

Keď si dám do pomyselného pomeru svetových super-úspešných športovcov a celého gigantického sveta, tak mi vychádza, že ten náš pomyselný pomer je jednoducho väčší ako je svetový. A zdá sa mi, že ten náš pomer je významne väčší.

V tomto mám optimistický pohľad na našu krajinu a vidím to tak, že sme jednoducho šikovný národ.

…už len ako tú šikovnosť národa využiť v prospech celej našej krajiny?

Teraz najčítanejšie