Denník N

Darinka Rolincová: Čo O Mne Vieš (rozhovor s autorkou textu)

kľúč

Výstižnejší výraz som nenašiel, a tak opäť použijem to slovo: vypalovačka. Song, ktorý spoľahlivo ovládne každú tanečnú zábavu a dokáže vytiahnuť zo stoličiek aj skeptikov a frflošov. Aj keď šetrím so superlatívmi, toto je pre mňa jedna z najtanečnejších skladieb v histórii českého a slovenského popu. Podieľali sa na nej tvorcovia z oboch krajín – hudbu zložila Darinka Rolincová a Ladislav Štaidl a text sestra speváčky – Jana Hádlová (vtedy Rolincová). Práve s textárkou som sa pozhováral o vzniku skladby.

Ako ste sa dostali k tomu, že ste otextovali taký veľký hit?

Otextovanie mi ponúkol autor hudby Ladislav Štaidl a Darinka mala z toho veľkú radosť, pretože už predtým, v čase keď ešte pôsobila iba na Slovensku som jej písala texty. Takže vedela, že jej bude sedieť najlepšie… Skrátka, že sa jej trafím do chuti. :)

Text je písaný z pohľadu školáčky, vy ste ho ale predpokladám napísali o čosi staršia… Museli ste sa asi v mysli trošku vrátiť do tých čias… Mýlim sa?

Asi áno, ale to nebolo len v tomto prípade. Pri všetkých textoch pre Darinku som sa musela vcítiť do veku mladšej sestry. Je medzi nami 8 rokov rozdiel, takže mnohé veci, o ktorých som ja už mohla hovoriť neboli ešte úplne vhodné pre „malú Darinku“. :)

Bol text písaný na hotovú melódiu spevu, alebo aj tú ste vymysleli vy?

Píšem väčšinou texty na hudbu tzv. demáče. Výnimku tvoria jingly, reklamné slogany a reklamy, to sa väčšinou podkresľuje alebo zhudobňuje neskôr. Ja neskladám melódiu, na to sú povolanejší.

Viete niečo o tom, ako vznikala hudobná zložka piesne?

Pesnička Čo o mne vieš, vznikala ako singel na pripravovanú LP platňu. Stretli sme sa v štúdiu Ladislava Štaidla v Jevanoch. Ten mal pripravený hudobný nápad a predstavu o aranžmá skladby. Vstúpila do toho Darinka so svojim nápadom a spoločne dali finálnu podobu skladbe, ktorú Darinka naspievala „vo svahilštine“ :) a na kazete som ju dostala ja k otextovaniu. Takže Darinka je vlastne spoluautor hudby.

Zúčastnili ste sa nahrávania v štúdiu?

Áno, vždy som bola pri nahrávaní mojich textov, zvlášť keď išlo o Darinku. Bola to zaujímavá práca aj skúsenosť. A naviac nebola plnoletá, takže som bola aj doprovod a rodinný dozor.

Aká bola pri nahrávaní atmosféra? Bola to zábava, či skôr práca?

Bola to veselá práca! Pesnička hudbou aj textom bola veľmi chytľavá a bavilo to všetkých od prvej chvíle. Darinke išlo nahrávanie vždy veľmi rýchlo, až nám bolo ľúto, že to tak rýchlo skončilo.

Mnoho hudobníkov tvrdí, že je ťažké predpovedať, z čoho bude hit. Táto skladba však bola umiestnená hneď na začiatok albumu a bol podľa nej aj pomenovaný, takže sa zdá, že niektorí hudobníci to predpovedať dokážu… Alebo to bola náhoda?

Myslím, že u tejto pesničky sme to všetci cítili od začiatku. Mala „ťah na bránku“ a každý kto ju počul, tvrdil, že je to jasný hit. A to sa aj stalo. Bodovala v hitparádach, LP sa skvele predávalo a veľký úspech mala aj anglická verzia „This Feeling“ (autor. Zdeněk Pecka)film

Na internete sú dve verzie videoklipu. Jedna z telocvične, druhá je čiastočne animovaná. Viete prečo vznikli dve videá?

Prvá video verzia bola animovaná a na tú dobu aj dosť nákladná. Vznikla pre TV hitparádu Triangel 1988, prečo sa točila aj verzia v telocvični ani neviem, už si nepamätám, ale myslím, že to bolo na žiadosť vydavateľa (Supraphon), že sa ponúkalo zaradenie do iného televízneho programu a chceli, aby to pôsobilo viac reálne ako ostatné klipy… Nemalo to žiadny iný dôvod. :)

Máte nejaké príhody spojené s touto piesňou?

Všetko o čom sa v texte spieva, je podľa skutočnej udalosti, takže je to samá príhoda.:)

Na albume Čo O Mne Vieš ste otextovali viacero skladieb, písali ste aj texty na iných albumoch alebo pre iných interpretov?

Áno iste… Stovky textov. Na mnohých LP či CD. Napísala som slovenské aj české texty. Pre mnohých interpretov od Darinky až po Karla Gotta. Black Milk, A-tak!, Vondráčková, Helena Zeťová, Robo Opatovský (napr. Unavená – pozn. autora), Tereza Kerndlová atď.

Už si ani nepamätám, nakuknite na môj umelecký instagramový profil – Jana Rolincová.

Stále píšete texty?

Áno,  píšem a rada.:)

Ďakujem za rozhovor.

 

Tagy:

#dararollins #čoomnevieš #text #akordy #dara #rolins #ladislavstaidla #janarolincova #janahadlova #jana #rolincová

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Ondrej Halama

Hity sú skladby, ktoré sa dokážu prihovoriť masám... Ich tvorcovia dokážu vystihnúť niečo, čo majú mnohí ľudia spoločné a čomu náš mozog nedokáže odolať. Za ich vznikom bývajú osvedčené postupy, talent, ale aj nové experimenty a náhody... https://www.facebook.com/blogohitoch/