Denník N

Vtedy vo Fekišovciach, kde Ďoďo nevie dobre písať na počítači!

Krátka rozmluva o krajine a jej obci, kde sa sľub poslanca skladá postavením.

Mnoho umelcov, bežných ľudí, ale napr. aj sudca NS SR sa denno denne snažia, aby  svojími  príspevkami na sociálne siete upútali  pozornosť verejnosti a mali čo najviac zhliadnutí a laikov. Starostke a poslancom tejto našej obce sa to podarilo napriek tomu, že o to určite nemali žiadny záujem. Pani starostka by si kľudne mohla svoje vystúpenie na ustanovujúcom zasadnutí  zaregristrovať ako umelecké dielo. Pri počte videní a zdieľaní ktoré  má a ešte bude mať si môže prísť na slušné peniaze.

V novej zábavnej relácií „Hypnoshow“, ktorej prvý diel bol nedávno vysielaný plnia na základe pokynov hypnotizéra ostatní účinkujúci jednoduché a zábavné úlohy za ktoré môžu získať peňažnú odmenu. Vo Fekišoviach sa asi neplánovane natáčal jej druhý diel.

A čím tak zaujalo verejnosť  zasadnutie obecného zastupiteľstva tejto obce? Odborník by povedal, že je tam všetko čo poriadna zábava vyžaduje.  Falošný a celkovo otrasný spev (žiaľ našej hymny), vtipné dialógy, ale najmä skeče (krátka samostatná scénka komického obsahu) hlavnej hrdinky. A to všetko je zasadené do akože vážnej atmosféry obecného zastupiteľstva.

No hlavní hrdinovia na čele so starostkou  toto predstavenie primárne nezahrali pre zábavu a pobavenie obyvateľstva, ale v skutočnosti to malo byť vážne stretnutie čelných predstaviteľov obce o jej ďalšom spravovaní.

A dopadlo to tak ako dopadlo. Namiesto nutne nudného a viac formálneho stretnutia s povinnými bodmi, ktoré priamo určuje zákon (o obecnom zriadení) sa z tohoto zasadnutia stala fraška. Stretnutie ľudí, ktorí nie len že neovládajú slovenskú hymnu, ale ani svoje základné  práva (poslanci), zákonné postupy a pojmy (starostka), ktoré upravuje zákon osobitne pri ustanovujúcom zasadnutí obec. zast.. A tomu celému dáva korunu neuveriteľne arogantné a povýšenecké správanie starostky na jednej strane a hlboko submisívne správanie sa poslancov na strane druhej. Tí, napr. aj keď sa na výzvu starostky zhodli na tom, kto bude zapisovateľ, ich rozhodnutie starostka sfúkne výrokom Ďoďo nevie písať na počítači a určí iného.

A tu sme pri podstate veci, ktorá sa neustále opakuje. Aj najdemokratickéjšie pravidlá a zákony sú nám nanič, ak tí ktorým sú určené ich buď zneužívajú a neriadia sa nimi,  alebo ich nepoznajú a nedokážu si preto svoje práva obhájiť. A platí to nie len pre Fekišovce, ale celú krajinu. P. starostka je taká aká je, ale za tých 12 rokov čo je vo funkcii zrejme sledovala TV,  čítala noviny a videla ako to robia iní verejní predstavitelia, ktorí majú väčšiu moc ako ona a tak sa  ich zrejme snažila napodobniť. A keď k tomu pridala aj „čaro svojej osobnosti“ toto je výsledok.

Ďakujem za Vašu podporu aj na Vybrali SME.

Teraz najčítanejšie