Denník N

Zastavme Spolu Nepriateľov Saunovania!

Venované všetkým, ktorých saunovacie návyky sú sub-optimálne a narúšajú zážitok zo sauny nám ostatným. Nazývam ich nepriatelia saunovania.

Poznáte to. Po dlhom, namáhavom týždni sa pred víkendom chcete odmeniť, zrelaxovať, mentálne oddeliť hrubou čiarou od zhonu posledných 5 dní a myseľ vám ponúkne riešenie – wellness so saunovým svetom ako skvelý nástroj, ktorým toto všetko dosiahnuť. Zaplatíte svojích 15 – 20 EUR a váš víkend sa práve začal. No nie nadlho. Tento nápad mali viacerí. Sauna je prepchatá. To však nie je problém. Ten tkvie v návykoch niektorých spolusaunujúcich.

Ja, ako možno aj väčšina ľudí, chodím do sauny, pretože veľmi účinný spôsob, ako zrelaxovať a vypnúť, je mentálne sa spojiť so svojím telom. Cítiť ho fyzicky, vedome, v prítomnosti a oddeliť sa od mentálnych kolotočov roztatárenej (opičej) mysle. Sauna je pre toto ako stvorená, nakoľko telesné vnemy sa veľmi jednoducho všímajú, keď je okolo vás teplota vzduchu 100 stupňov. Je ich dostatok, sú intenzívne a je si z čoho vyberať. Toto prostredie je zároveň pomerne hostilné, umreli by ste v ňom skôr ako mimo neho. Preto po krátkom čase telo začne produkovať stresové hormóny a vy si teda môžete všímať aj vnemy z vnútra tela – stres a aj vaše impulzy, ako s ním naložiť. Potom ich nechať tak a pokračovať vo svojich 15 minútach.

Myslím si, že či už vedome alebo nevedome, ľudia chodia do sauny práve pre toto opätovné mentálne spojenie sa so svojím telom a odolávanie stresom motivovaného impulzu utiecť skôr ako uplynie vaša štvrťhodinka. Tento náš zámer však vedia znepríjemniť, ba až prekaziť niektoré typy spolusaunujúcich. Z recesie ich budem nazývať nepriatelia saunovania.

Nechápte ma zle. Nechcem ich odsudzovať. V rámci presumcie neviny verím, že títo ľudia nám zo sauny nerobia peklo vedome. Verím, že si len potrebujú uvedomiť svoje správanie a jeho dopady na okolie. A práve preto by som bol rád, aby ste im zdieľali tento článok. Je určený primárne prenich.

Aké sú základné typy nepriateľov saunovania? Pozrime sa na ne v mojom subjektívnom poradí od toho z najväčším potenciálom vyhnať vás a už sa nikdy nevrátiť.

Vzdychajúci, mľaskajúci, ručiaci fŕkač

Tento typ je zo všetkých najťažší. Na vlastné oči som videl, ako fŕkač vyhnal svojou prítomnosťou zo sauny ľudí. Vždy, keď na fŕkača narazím, snažím sa nastaviť si saunovanie tak, aby sme oddychovali a saunovali sa v rozdielnych časoch. Fŕkač počas svojho vývinu v saune prechádza viacerými štádiami.

Pozdravenie sa

Fŕkač je veľmi zdvorilý. Spravidla do sauny chodí sám. Osobne si myslím, že nik z priateľov s ním do sauny chodiť nechce a on sa diví, prečo je tomu tak? Možno podvedomý pocit viny, pretože vie, čo nás s ním čaká, ho prijme k tomu, aby sa veľmi zdvorilo, až úslužne a hlbokým hlasom pozdravil „Dobrý večer“. Pozorujem, že fŕkač býva spravidla muž vo veku 35+, s bruškom a plešatý alebo holohlavý (neviem to rozlíšiť).

Prichádza stres

Približne po 3 minútach sa jeho telo začne prehrievať a fŕkač spustí prvý vzdych. Nevie si len všimnúť, ako telo reaguje na zvýšený kortizol v krvi a nechať to odoznieť. Potrebuje si uľaviť. Začne zhlboka dýchať a v nepravidelných intervaloch nahlas vzdychať.

Ošívanie sa, mľaskanie

Po cca 5 minútach je už jeho telo pokryté potom a fŕkač sa začne impulzívne, trochu zúrivo hladiť a škriabať. Myslím tým skutočne celé telo. Od chodidiel (v extrémnych prípadoch si začne zoškrábávať suchú kožu z päty) cez lýtka, stehná, brucho, hruď, chrbát až po holú hlavu. Popri tom neprestal vzdychať! V tejto fáze saunu opúšťajú prví ľudia.

Fŕkanie

Fŕkač dostal svoje pomenovanie najmä vďaka tejto fáze, nakoľko vyženie najviac ľudí. Približne v 8. minúte je spotený natoľko, že ošívanie sa a zúrivé hladkanie nielen mľaská, ale kvapky potu zasahujú okolosediacich ľudí. Rádius fŕkania je priamo úmerný zúrivosti ošívania sa. Saunu opúšťajú ľudia kropení potom.

Hecovanie sa

Fŕkač je reaktívny na stres. Neobsedí, nevie odolať impulzom. Avšak je to dávač. Potrebuje si dokázať, že tých 15 minúť vydrží! Preto sa v cca 10. minúte postaví a začne sa prechádzať a nervózne sa každých 5 sekúnd pozerať na presýpacie hodinky. Popri tom sa stále hladí, vzdychá a fŕka. Keďže sa prechádza, jeho fŕkanie vyženie posledných ľudí, prípadne tých, čo prišli za uplynulých 10 minút.

Ručanie

Posledná fáza. Fŕkačovi plynie 15. minúta. Stojí, fŕka a aby znásobil hecovanie sa, začne ručať ako jeleň v ruji. Keď spadne posledné zrnko piesku, zúrivo vybehne zo sauny a ide sa schladiť. Ručanie pokračuje zo sprchy alebo ochladzovacieho bazéna.

Ako sa brániť fŕkačovi?

Existujú 3 základné spôsoby, z toho 2 mám otestované.

Nereagovať

Fŕkač je len daľší stresor v už dosť náročnom prostredí. Z tohto pohľadu, ako pozorujem kortizol a impulzy újsť zo sauny spôsobené teplom, môžem pozorovať aj tie, ktoré generuje správanie fŕkača. Všimnúť si a nechať ich odísť. Môj sen je, že raz, keď budem skúsený saunovač, nebudem fŕkača vôbec riešiť. Dovtedy však používam iný spôsob…

Vyhýbanie sa

Ak nájdete fŕkača, rovno odíďte a počkajte, kým sa nepôjde osprchovať. Toto je váš čas saunovania. Keď fŕkač oddychuje.

Napomenutie (pozn. – nebezpečné)

Posledný spôsob, ktorý som, žiaľ, nevyskúšal, je skúsiť ho napomenúť a požiadať, aby sa správal menej rušivo. Keďže fŕkač pôsobí zúrivo, nepríčetne a je reaktívny na podnety (bez rozmyslu), bojím sa ho osloviť, nakoľko jeho reakcia môže byť rôzna.

Debatéri

Debatéri sú nepriatelia, ktorí znemožňujú relax svojím oduševnením diskutovaním. Saunu navštevujú v páre alebo skupinkách. Niekedy tvoria aj prevahu. Majú dojem, že sauna im patrí a že ich reči sú tak zaujímavé, že v saune zotrvávame práve z dôvodu, že ich nevieme prestať počúvať. Pravda je opačná, ich kecanie narúša našu snahu sústrediť sa. Debatéra nepriateľa rozoznáte od náhodného debatéra tak, že náhodný debatér pri odchodze povie „prepáčte, že sme boli hluční“, kým debatér nepriateľ odchádza s úsmevom a vedomím, že nás intelektuálne a snáď aj duchovne obrodil.

Debatérom sa bráni jednoduchšie ako fŕkačom. Stačí ich požiadať, aby boli tichšie. Spravidla nie sú agresívni.

Rozkokošení páni

Špecifikom zmiešaných sáun je, že ich osadenstvo (aspoň tam, kam chodím ja), tvoria na 90% muži. Väčšina z nich si chodí oddýchnuť, všímať si svoje telo a učiť sa odolávať impulzom. Iní fŕkajú alebo debatujú. No a ďalší si chodia všímať telá iných pánov.

Toto by nebolo vôbec rušivé, keby zároveň netúžili, aby sme si my všímali ich telá naoplátku. Rozkokošení páni robia všetko preto, aby upútali pozornosť iných mužov. Detaily opisovať nebudem. Jedným z extrémov však je, ak príde pár rozkokošených pánov a v sprche sa začnú naháňať, cápať a vrešťať. V tomto prípade ich bola prevádzkarka rázne napomenúť. Spomínaný pár bol, na naše nešťastie, aj debatéri.

Disclaimer pre SJW: Problém nevidím v prežívani ich sexuality. Ale v tom, že ich správanie zvykne bývať rušivé a sťažuje ostatným relaxovanie.

Naivní rojkovia

Posledný typ nepriateľa to myslí dobre. Nevie, že pred saunovaním sa prijíma viac tekutín a rovnako medzi jednotlivými kolami. Naivní rojko príde do fínskej sauny, sadne si na prvé alebo druhé z troch poschodí (teda na tie chladnejšie) a čaká, že sa začne potiť. Jeho potenie však nie je v súlade s jeho očakávaním a preto začne vymýšľať, že je to zaiste tým, že v saune je zima. Vymyslí riešenie. Naleje na rozpálené kamenie toľko vody, že nás, sediacich na 3. stupni para obarí. Naivní rojko to teplo tiež nevydrží a vybehne do minúty zo sauny. Niekedy si však myslí, akí sme mu vďační, že nám podkúril.

Naivného rojka treba napomenúť a inštruovať. Vysvetliť mu, ako veci fungujú a čo treba robiť za dosiahnutím optimálneho účinku saunovania sa.

Aké skúsenosti máte so saunovaním vy? Zabudol som na nejaký typ nepriateľa?

Teraz najčítanejšie

Andrej Kamenský

Vyštudoval som marketing na Fakulte Managementu UK, avšak pôsobím ako konzultant pre softvérové licencovanie v IT spoločnosti. Fascinuje ma život, milujem skúmať ho. Neviem si predstaviť nezdieľať v článkoch, čo sa učím a čo sa ma dotýka. Posledné obdobie ide najmä o témy ako mindfulness, integrita, autentický život a kognitívna psychológia. Niekedy sa neberiem veľmi vážne. A niekedy ma ani vy neberte. Uľahči nám to vzájomnú internetovú koexistenciu :)