Denník N

Fekišovce – ako nás to môže posunúť

Vďaka záznamu z miestneho zastupiteľstva a nemyslím to cynicky. Ide o formu spätnej väzby, ktorá môže byť relevantná pre viacerých..

Fekišovce pravdepodobne poukázali na istú zápornú vec, ktorú si Slováci navzájom robia. Kritizujú a komandujú sa, čo veľmi neprospieva priateľstvám, širšej spolupráci a rastu občianskej spoločnosti na nielen lokálnej ale aj celonárodnej úrovni.

Mnoho ľudí dodnes funguje v zmysle “keď nerozumieš, tak aspoň nezavadzaj”, čo je veľká škoda, pretože to istým spôsobom znemožňuje rozvoj jednotlivcov, komunít a nakoniec aj celku. Niektorí sa pred realitou začali skrývať za cynizmus, čo určitá inteligentná forma ochrany.

Napríklad v susedných Čechách ľudia trávia oveľa viac času vysvetľovaním postojov a vzájomnému porozumeniu si. Na Slovensku tento element v komunikácii medzi ľudmi chýba. Stretol som sa napríklad s tým, že niektorí Slováci tento jav interpretovali tým, že Češi len kecajú a Slováci makajú. No povedzme si, že v českej histórii je viacero známych mysliteľov, ktorý rozvíjali myšlienky, čo posilnilo úroveň myslenia a národné povedomie.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie