Denník N

Fekišovce sú len slabý odvar z bizáru slovenského komunálu

Zo zastupiteľstva vo Fekišovciach.
Zo zastupiteľstva vo Fekišovciach.

Slovenské internety si získala starostka obce Fekišovce, ktorá sa k poslancom zastupiteľstva správala ako despotická učiteľka. Pre laickú verejnosť bol určite šok, koho všetkého si dokážu slovenskí voliči vybrať za svojho voleného zástupcu.

A teraz si predstavte, že obyvatelia iných malých obcí nemajú to šťastie, že sa vyčíňanie ich starostu podarí zachytiť na kameru a Zomri z neho urobí virál. Sám som sa mohol o tom presvedčiť v roku 2017, keď som bol oslovený, aby som napísal publikáciu o obciach s najproblematickejšou situáciou v komunálnej politike. S touto ponukou prišlo občianske združenie ZOMOS, ktoré je akousi opozíciou k ZMOSu, teda k primátorom a starostom.

Absolvoval som dva týždne výjazdov po 22 obciach najmä na východnom a južnom Slovensku a vyšla z toho publikácia Pomôžme si sami. Tú je možné si zadarmo stiahnuť, keďže ide o treťosektorový projekt a jej úlohou je pomôcť aktivistom v iných obciach. Využívam tak momentálny verejný záujem o bizár slovenskej komunálnej politiky a dovoľujem si vám ponúknuť sedem najabsurdnejších príbehov. (V blogu neuvádzam mená starostov, keďže aj v prípade Fekišoviec si pamätáme najmä meno obce a nie starostky. V publikácii sú však hlavy obce menované).

Vyšný Mirošov – starosta spreneveril peniaze z účtu obce

Niet výstavnejšej skrine nehoráznosti starostu ako Vyšný Mirošov (okres Svidník). Starosta obce s menej ako 600 obyvateľmi bol v roku 2014 obžalovaný, že spreneveril viac ako 150 tis. eur. Na pojednávania chodil zriedka a tak bol súd odročený k dnešnému dňu 29-krát. Podľa obžaloby v rokoch 2011 až 2013 vykonal 38 finančných transakcií z obecných účtov. Peniaze previedol či už na účet futbalového klubu, alebo účty svojich príbuzných a kamarátov, či na firmu jeho manželky a švagrinej. Tieto prostriedky používal na vlastnú potrebu, pričom transakcie označoval ako mylnú platbu. Po intervencii poslancov zastupiteľstva predložil o týchto prevodoch falošné výpisy z účtu. Občania si tohto starostu napriek všetkému v roku 2018 opätovne zvolili.

Turá – odsúdený starosta a manželka poštárka

Starosta tejto obce bol za svoju činnosť právoplatne odsúdený za trestný čin podvodu a tak v uplynulom volebnom období prišiel o mandát. Maličkej obci s ročným rozpočtom 60 tis. eur zanechal na krku 74 tisícovú exekúciu. Zastupiteľstvu však neoznámil, že bol zbavený mandátu a tak funkciu vykonával veselo ďalej. Obec do volieb v roku 2018 riadili bratranci Valkovskí – poslanci zastupiteľstva, jeden ako zastupujúci starosta a druhí ako jeho zástupca (obaja boli najväčšími kritikmi odsúdeného starostu). Manželka odsúdeného starostu robila tejto dvojici prieky aj potom. Zneužila svoju právomoc ako poštárka a zastupujúcemu starostovi nedoručila oznámenie od banky, že ako štatutár má právo na komunikáciou s ňou a obci bol zrušený bankový účet. V novembri 2018 práve ona kandidovala proti Daliborovi Valkovskému a voľby vyhrala.

Čičava – starosta zatknutý za dílovanie drog

Uplynulé volebné obdobie v tejto obci vo vranovskom okrese pripomínalo celkom slušnú kriminálku. Jej obyvatelia si mohli vyskúšať dve referendá za odvolanie starostky. Tá početnej rómskej komunite nasľubovala nesplniteľné veci a časť oklamaných voličov začala prejavovať nespokojnosť. Prvé referendum bolo pre nízku účasť neplatné a starostka ešte v jeho príprave právne napadla neplatnosť jeho vyhlásenia. O pol roka bolo vyhlásené ďalšie referendum, keď sa pri 53-percentnej účasti podarilo starostku odvolať. V doplňujúcich voľbách však tesným rozdielom vyhral rómsky kandidát, ktorého po necelom roku vo funkcii zatkla polícia pre dílovanie drog. V novembri 2018 bol zvolený nový starosta, ktorý je protipólom svojich predchodcov.

Breznička – starosta nechcel vrátiť kosačku

Táto obec v okrese Stropkov má cca 130 obyvateľov a tak podstatnú časť jej rozpočtu pokrýva samospráva. Starosta v predminulom volebnom období však aj s takto oklieštenými financiami narábal pomerne laxne. Napríklad dvakrát si nechal preplatiť peniaze za ten istý benzín – raz do kosačky, raz ako „cesťák“. Mimochodom kosačka sa stala kameňom úrazu aj v inom prípade. Počas inventarizácie sa zistilo, že obci chýba nielen kosačka, ale aj motorová píla či kopírovačka, ale aj mnoho ďalších vecí z inventára obce. Tento majetok bolo potrebné hľadať práve doma u pána starostu. Za nos vodil aj vyšetrovateľa, no očividne mu to ani veľa práce nedalo. Na opakované naliehanie občanov vyšetrovateľ odvetil: „Ale mne sľúbil, že vráti“. Týždeň pred voľbami bol majetok napokon vrátený. Aj z týchto dôvodov zastupiteľstvo stoplo starostovi na niekoľko mesiacov plat. V uplynulom volebnom období už bola zvolená nová starostka (v novembri 2018 opätovne).

Cejkov – starosta riaditeľom školy

Obec v trebišovskom okrese si získala pozornosť ZOMOSu zneužívaním právomoci starostu. Jeho arogantné správanie ústilo do šikanovania aktivačných pracovníkov. Ešte horšie sa to prejavovalo voči učiteľkám v miestnej základnej škole. Tam si dosadil jemu lojálnemu riaditeľa, keď pozbavil funkcie dovtedajšiu riaditeľku (ktorá bola v službe 24 rokov). Voľba riaditeľa pritom neprebehla v súlade so zákonom, čo konštatoval aj odbor školstva OÚ v Košiciach. Riaditeľ je voči starostovi až príliš servilný a umožňuje mu, aby školu riadil vlastne sám. Obzvlášť hrubý je najmä voči ženám – učiteľkám. Tie sa sťažujú na bossing, teda na psychické šikanovanie. Starosta zasahuje do riadenia školy neuveriteľným spôsobom. S učiteľkami organizuje pravidelné porady, kde ich uráža a deptá. O neskutočnej lojalite riaditeľa k starostovi hovorí práve dokrútka RTVS, keď reportér oslovil riaditeľa so žiadosťou o vyjadrenie a on pred kamerami zavolal starostovi, či sa môže vyjadriť. Občanov Cejkova napokon vyburcoval sexuálny škandál riaditeľa školy, keď ho polícia prichytila pri sexe s prostitútkou v trebišovskom parku (pôvodné podozrenia, že ide o maloletú Rómku sa nepotvrdili). Starosta napriek tomu odmietol riaditeľa odvolať. V novembri 2018 bol po šiestykrát zvolený.

Čierne Pole – zamknutí poslanci a dotácia od Plavčana

Hoci zasadnutie obecného zastupiteľstva sú zo zákona verejné, starosta tejto obce v michalovskom okrese mal s tým v predošlom volebnom období zjavný problém. Asi vedel, prečo. Aktivistov zo ZOMOSu nechcel pustiť na zasadnutie, lebo nie sú občanmi obce (čo je právny nezmysel). Na iné zasadnutie nedovolil vstup však už ani obyvateľom Čierneho Pola, proti čomu protestovali aj poslanci zastupiteľstva. Keď vychádzali k dverám, aby občanov pustili, starosta ich jednoducho v rokovacej miestnosti zamkol. Starosta skákal poslancom po hlave v podstate neustále. Bez odsúhlasenia zastupiteľstvom čerpal a uzatváral štátne či európske projekty (bez ohľadu na to, či obec mala financie na spoluúčasť). Poslancom utajoval kľúčové detaily projektov – zvyčajne ich totiž o projektoch informoval, až keď bola vec hotová a zazmluvnená. Starosta si užíval priazeň strany SNS, obec navštívil aj minister školstva Plavčan, keďže Čierne Pole získalo 90-tisíc z eurofondov na rekonštrukciu škôlky. Čo na tom, že obec s 300 obyvateľmi v roku 2010 škôlku zrušila, pre nedostatok detí. Absurdností z pôsobenia tohto starostu je neúrekom, odporúčam preto článok Andreja Bána. V novembri 2018 našťastie tento samovládca prehral voľby a to drvivým rozdielom.

Ondrejovce – šikanovaný starosta a more žalôb

Príbeh tejto obce v okrese Levice uvádzam pre ilustráciu, že pôvodcom bizarných situácii v komunálnej politike nemusí byť vždy starosta. V tomto prípade predstaviteľa obce šikanuje starší manželský pár (v publikácii samozrejme menovaný). Mužská polovica tohto páru už žalovala nielen starostu, ale 28 ďalších inštitúcii (prezidenta republiky, ministra financií, Tv Markíza, TA3, Nový Čas, Sozu či Transparency International, atď.). Okresná prokurátorka rada išla na materskú, keďže polovicu jej agendy tvorili Ondrejovce. Pán manžel od obce žiadal 5 tisíc eur ako nemajetkovú ujmu za to, že mu prišla neskoro odpoveď na infožiadosť. Tento kverulant nechodí na zasadnutia zastupiteľstva, hoci sú verejné. Následne si vyžiada kompletný spisový materiál a po takmer každom zasadnutí sa zdá, že hľadá dôvod pre podanie trestného oznámenia. Občania sa preto boja chodiť na zasadnutia či podpisovať sa na prezenčnú listinu, lebo sa stávajú minimálne svedkami pri prešetrovaniach jeho podaní. Vznikla proti nemu petícia, ktorú podpísalo zo 462 duší v obci až 138 z nich. Pán kverulant si nič lepšie ani nemohol priať, pretože následne žiadal o nemajetkovú ujmu 129 tis. eur – 10 tis. za každého organizátora petície a 500 eur za každého, kto podpísal.

Poznámka na záver: V danej publikácii sme sa snažili uviesť aj možné odporúčania pre aktivistov, ako situáciu v ich obci riešiť. To je mimochodom poslanie združenia ZOMOS, ktoré chodí po celom Slovensku, pomáha a školí aktivistov. Za osem rokov existencie združenia sa podarilo priniesť zmenu do mnohých obcí. Na združenie sa obracajú už aj sami občania, ktorí sú v bezvýchodiskovej situácii. Ak zažívate vo svojej obci podobné problémy ako sú spomenuté v blogu, neváhajte ZOMOS kontaktovať.

Teraz najčítanejšie

Jakub Nedoba

Neúspešný politik, začínajúci šachista, filmový nadšenec, posledný liberál.

Narodil som sa v Košiciach, vyrástol v Senici a v súčasnosti bývam v bratislavskom Ružinove.