Denník N

Fico ako predseda ústavného súdu (SR) strany SMER-SD?

Degradácia ústavného súdu na 12 ročnú „stranícku“ trafiku

Dňa 16.februára 2019 ukončí svoju činnosť na Ústavnom súde SR 9 sudcov. Do 16. februára bude tak viac teoreticky ako prakticky ÚS ešte na 100% funkčný. Viac teoreticky preto, lebo balenie a sťahovanie bude z veľkej miery vyťažovať pracovný potenciál končiacich sudcov už dávno pred týmto dátumom. V núdzovom režime bude ÚS funkčný len do 28.februára 2019. Do tohto dátumu je totiž platný rozvrh práce pre zostávajúcich 4 sudcov/sudkýň Ústavného súdu. Nový rozvrh práce bude schvaľovať však už plénum nového ÚS. Plénum ÚS tvoria však všetci t.j. 13 ústavní sudcovia, pričom Ústavný súd je spôsobilý v pléne konať a uznášať sa, ak je na rokovaní a rozhodovaní prítomných aspoň 7 sudcov. (§4 ods.2 zákon č.38/1993 Z.z. o ústavnom súde)

Poslanci NR by preto mali bezodkladne vybrať zo 40 navrhnutých záujemcov 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých si pán prezident vyberie a vymenuje 9 sudcov.

Teoreticky realizovateľné, prakticky nie. Preto nie, lebo emeritný premiér Fico sa chce stať predsedom ústavného súdu. Kvôli sudcovským chúťkam tohto objaviteľa neexistujúceho politického prevratu, tohto neúnavného trubadúra Sorosovho fiktívneho „revolučného“ hnutia.

Fico pospolitú slovač i okolitý svet neustále presvedčuje o svojich všestranných schopnostiach. Málo kto už pochybuje o tom, že by náš poslanec niečo nezvládol. Ústavný súd, špeciálny súd, generálnu prokuratúru, špeciálnu prokuratúru, či nebodaj vedenie celej slovenskej armády. Skutočne záleží len na ňom, čo si vyberie. Môže byť ešte reálnejší obraz o súčasnom stave parlamentnej demokracie na Slovensku? Takto funguje demokratický štát na slovenský, či skôr Ficov „balkánsky“ spôsob.

Senát Ústavného súdu v zložení Fico predseda senátu, Mamojka a Lašáková ako členovia senátu. Fikcia, alebo čoskoro možno už úplne reálne tvrdá realita ústavného súdu a lá SMER-SD. Hlavne, že podľa §14 ods.1 zákon č.38/1993 o ústavnom súde sú sudcovia pri svojom rozhodovaní nezávislí… .

V súvislosti s kandidatúrou tohto borca na predsedu Ústavného súdu prenikajú na verejnosť aj informácie o tom, že v dohľadnej dobe by mali byť vraj aktualizované i niektoré články zákona o ústavnom súde. Mali by byť údajne doplnené o niekoľko odsekov napríklad v takomto znení :

– ak sudca dlhodobo býva „v podnájme“ u odsúdeného daňového podvodníka nemôže to byť považované za konanie, ktoré by mohlo narušiť vážnosť Ústavného súdu, vážnosť sudcu a dôveru k Ústavnému súdu podľa §15 ods.1 tohto zákona

– ak sudca zamestnáva ako svoju (hlavnú štátnu) radkyňu alebo šéfa kancelárie (bezpečnostnej rady) ľudí, ktorí preukázateľne obchodovali s talianskymi podnikateľmi , ktorých mená sú spájané s  mafiou, nemožno to považovať za správanie, ktorým narušil dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohrozil dôveru v Ústavný súd podľa §16 ods.1 tohto zákona

– ak sudca (alebo jeho podriadený) považuje po „subjektívnom“ vylúčení ostatných súťažiacich jedinú cenovú ponuku zhotoviteľa so schránkovým majetkovým pozadím, ktorá je drahšia o 221 miliónov Eur. (mýtny tender) za najvýhodnejšiu pre Slovensko a jeho občanov je sudca ÚS podľa §15 ods.2 povinný o tom zachovávať  „doživotne“ mlčanlivosť.

Fico aj bez takejto fiktívnej, či skutočnej aktualizácie zákona o ústavnom súde môže byť na základe koaličných obštrukcií z dielne Fica a kpt. Danka zvolený za sudcu ústavného sudcu. Nikto nepochybuje ani o tom, že len Fico má danosti, aby spoľahlivo ako prvý a jediný zistil výskyt aj neexistujúcich dlažobných kociek v blízkosti ÚS. Takéhoto predsedu ÚS nám budú zaručene závidieť nielen v africkom Kongu, ale najmä Mr. Orbán v Maďarsku. V šokovanej demokratickej časti EÚ na nás budú len s hrôzou a nechápavo hľadieť.

Fico je už údajne pripravený presadiť ako jedno z prvých opatrení predsedu „smeráckého“ ústavného súdu založenie tzv. rady múdrych. Rada múdrych ako špeciálny orgán, ktorý stojí nad všetkými, ktorý sa neriadi tým čo je v zákone, ale tým čo „oni a naši ľudia“ považujú za spravodlivé a nespravodlivé. (STV – expremiéri Fico viď. http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13766/174727#582 čas od 9.04). Zaujímavé a mrazivé konštatovanie najmä od kandidáta na ústavného sudcu, ktorý by mal dbať hlavne na dodržiavanie zákonov a ústavy. Kandidáta, ktorý navyše vyše 10 rokov stál na čele vlády, na čele zákonnej exekutívy, ktorá mohla predsa pod jeho vedením všetky nedostatky v zákonoch dávno odstrániť, chyby v zákonoch eliminovať, vylepšiť. Ale načo? Lepšie pre „našich“ ľudí bude založiť „našu“ radu múdrych…. .

Nakoniec  Ficko nebodaj prekoná ešte aj Mečiara s jeho nezabudnuteľným „S Pánom Bohom idem od Vás, neublížil, neublížil som nikomu z Vás …. „.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...