Denník N

Digitálna ekonomika, časť prvá: Digitál nie je len IT

Digitálna ekonomika, to je sektor postavený na stále viac intuitívnych zariadeniach a pre užívateľa jednoduchších funkciách, ktoré umožňujú jednoduchú komunikáciu, bezproblémové nákupy z pohodlia domova či nové postupy v medicíne. Patrí do nej napríklad oblasť umelej inteligencie, platformovej ekonomiky, ale aj zdieľaná ekonomika. Digitálna ekonomika preniká aj do medicíny či poľnohospodárstva, je všade okolo nás. Aj preto sme sa rozhodli v nasledujúcej sérii článkov priblížiť jednotlivé súčasti digitálnej ekonomiky a ukázať na ich špecifiká.

Digitálna ekonomika je spojenie, ktoré sa stále častejšie objavuje v médiách a operujú s ním ekonómovia i politici. Digitálna ekonomika je často dávaná do rovnítka s informačnými a komunikačnými technológiami. To však už dávno nie je pravda. Digitálna ekonomika zahŕňa oveľa širšie spektrum produktov a služieb a prenikla aj do tradičnejších oborov ako poľnohospodárstvo či medicína. Navyše potenciál digitálnej ekonomiky je obrovský. Digitálna ekonomika, to je nový priemysel, nové typy firiem, nové biznis modely. Sú to riešenia, ktoré by v tradičnom priemysle neboli možné.

Dnes je viac ako polovica planéty online, 40 % svetovej populácie je na niektorej zo sociálnych sietí. Každodenne sa pošle približne 175 miliárd mailov, napíšu sa 4 milióny blogov a ľudia denne na Google vyhľadávajú približne 4.4 miliárd pojmov. Digitálna ekonomika vo svetovom merítku predstavuje približne 3 bilióny dolárov, teda približne hodnotu o veľkosti HDP Veľkej Británie. O to pôsobivejšie je, že táto obrovská hodnota bola vygenerovaná len za posledné dve dekády. Technológie ako umelá inteligencia a rozmach online predaja, teda tzv. e-commerce môžu prispieť podľa odborníkov až k zdvojnásobeniu jej veľkosti v najbližšej dekáde.

Digitálna ekonomika na Slovensku

Na Slovensku má prístup k internetu 80 % ľudí, 60 % Slovákov a Sloveniek má aspoň základné digitálne zručnosti. Internet a služby, ktoré digitálny svet ponúka, využívajú ľudia naprieč vekovými skupinami, pohlaviami či profesiami. Približne polovica Slovákov používa služby online bankingu a e-governmentu.

Digitálna ekonomika na Slovensku už v roku 2016 tvorila 4,8 miliardy eur – ekvivalent 5,9 % HDP (celkové HDP Slovenska bolo 81,2 miliardy eur). To znamená, že každé šestnáste euro, ktoré sa na Slovensku vyprodukuje, pochádza práve z digitálnej ekonomiky.

Digitálna ekonomika predstavuje približne rovnakú veľkosť slovenského hospodárstva ako stavebníctvo či sektor nehnuteľností. Vyprodukuje dvakrát toľko HDP ako poľnohospodárstvo alebo kultúra a umenie. Podľa prepočtov spoločnosti McKinsey by do roku 2025 tento podiel mohol narásť až na takmer 17 %. To znamená, že každé piate euro by pochádzalo práve z digitálnej ekonomiky. Na to je samozrejme potrebné digitálnu ekonomiku nielen rozvíjať, ale aj poznať jej špecifiká a potreby. Aj tomu sa budeme venovať v ďalších článkoch v tejto sérii.

 

Autorkou článku Adela Zábražná.

Autorka článku je výkonná manažérka SAPIE

Teraz najčítanejšie

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) je najväčšia inovatívna aliancia na Slovensku, ktorá združuje viac než 90 členov z radov startupov, scaleupov, neziskových organizácií, investorov a korporácií. SAPIE sa venuje podpore inovatívneho ekosystému prostredníctvom projektov v oblasti inovatívneho vzdelávania a podpory startupového a inovačného ekosystému na Slovensku. Viac o SAPIE sa dozviete na našom webe www.sapie.sk.