Denník N

Poľskí fašisti útočili v Užhorode na pokyn nemeckého radikála

V poľskom Krakove prebieha súd s prívržencami tamojšej ultrapravicovej fašistickej organizácie Falanga. Traja obvinení sú súčasne obžalovaní z útoku na sídlo Kultúrneho zväzu Maďarov v zakarpatskom Užhorode, ktorý sa uskutočnil 4.februára 2018. Celý príbeh, ktorý sa odohral hneď pri našich hraniciach, nadobúda prvky špionážnej drámy.

Svoju účasť na útoku v Užhorode už pred krakovským súdom potvrdil 28-ročný Michal Prokopowicz. Ten ho mal spáchať spolu s 22-ročným Adrianom Marglewskim a o tri roky starším Tomaszom Szymkowiakom. Podľa výpovede Prokopowicza cieľom pokusu podpáliť „koktailmi Molotova“ budovu tamojšej maďarskej menšiny nebolo vyvolať konflikt medzi Ukrajincami a Maďarmi, ale diskreditácia ukrajinských nacionalistov „banderovcov“ z nacizmu. Poliaci totiž počas útoku pomaľovali budovu súčasne aj nacistickými symbolmi.

Celá udalosť pred rokom okamžite vyostrila už aj tak napäté  vzájomné ukrajinsko-maďarské vzťahy. Budapešť označila útok za dôkaz protimaďarských nálad v Zakarpatí a tvrdo obvinila Kyjev, že ich podporuje. O dva týždne sa útok zopakoval s väčšími škodami, pretože na rozdiel od toho prvého, došlo aj k čiastočnému požiaru v interiéri budovy. Podľa doteraz neuzatvoreného vyšetrovania ukrajinských úradov druhý útok mali spáchať traja ukrajinskí občania. Na celú akciu ich naverboval muž, ktorý prišiel z Podnestrovska, kam po útoku hneď ušiel. Je to separatistická enkláva v susednom Moldavsku, ktorá je od rozpadu Sovietskeho zväzu pod kontrolou ruského vojenského kontingentu. Ukrajinci preto majú silné podozrenie, že v skutočnosti išlo o agenta ruských tajných služieb.

V prípade Poliakov sa vynára nemecká stopa so sympatiami k Putinovej Moskve. Prokopowicz totiž pred súdom vypovedal, že na útok ho naviedol nemecký novinár Manuel Ochsenreiter. Od neho mal dostať aj peniaze a jemu mal poslať cez komunikačnú aplikáciu Telegram aj video z celej akcie. Nemec to popiera a ani poľské orgány voči nemu doteraz nevzniesli obvinenia.

Samotný Ochsenreiter je redaktorom neonacistického magazínu Zuerst! V Poľsku nie je neznámy. V minulosti mal mať kontakty so zakladateľom poľského pro-ruského hnutia Zmiana Mateuszom Piskovskim. Toho v roku 2016 poľské orgány zadržali pre špionáž v prospech Ruska a Číny. Nemecký redaktor Ochsenreiter verejne vystupuje ako kritik politiky Západu voči Putinovi a obhajuje separatistov z ukrajinského Donbasu. Donedávna tiež pôsobil ako asistent poslanca nemeckého Bundestagu Markusa Frohnmaiera, ktorý kandidoval za krajne pravicovú AfD. Poslanec Frohnmaier je tiež známy svojou ostrou kritikou sankcií voči Moskve.

Útok poľských sympatizantov fašizmu na sídlo maďarskej menšiny v Užhorode, ktorý sa mal tváriť ako útok ukrajinských nacionalistov, pričom podľa tvrdení obvinených Poliakov boli naverbovaní nemeckým novinárom z neonacistického plátku so sympatiami a kontaktmi na proputinovské politické kruhy doma a v Poľsku, je veľkou výstrahou aj pre Slovensko. Nielen preto, že sa udial bezprostredne pri našich hraniciach, a že sa obvinení Poliaci po útoku v Užhorode vracali domov cez územie Slovenska. Tiež je varovaním, že podobné násilné útoky môžu aj na území Slovenska zámerne vyvolať nepokoje medzi obyvateľstvom a medzi susednými štátmi. Pričom vypátrať a odsúdiť skutočného vinníka, resp.iniciátora, bude veľmi ťažké až nemožné.

Teraz najčítanejšie

Karel Hirman

  • Vyštudoval ťažbu ropy a plynu.
  • Pôsobil ako manažér a člen riadiacich orgánov niekoľkých slovenských energetických spoločností a v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre.
  • Riadil projektový tím projektu energetickej efektívnosti ELENA financovaného EIB na VÚC v Prešove.
  • Bol externým poradcom pre energetiku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiérky Ivety Radičovej a ako expert pre energetiku členom tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
  • Pôsobil v týždenníku Trend a pravidelne publikuje o energetike a otázkach medzinárodnej bezpečnosti.
  • Je členom Správnej rady SFPA.
  • Podniká v oblasti energetiky a medzinárodného obchodu a je odborným gestorom energetickej časti pripravovaného predvolebného programu koalície PS/Spolu.