Denník N

#Youngsters; Zbabelec, zlodej, mafián a starostka; čo sa udialo minulý týždeň

Zdroj: DenníkN, Shooty
Zdroj: DenníkN, Shooty

Poslanec Fico si to mieri na Ústavný súd, predseda parlamentu je usvedčený plagiátor a Kočner si nahrával bývalého generálneho prokurátora. Za jeden týždeň sa toho na Slovensku stalo viac ako by inde uniesli za polrok a nám ostáva len sa modliť aby nebolo horšie.

Nápad písať rubriku blogov mi v hlave poletoval už mesiace, odkedy minulý rok zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Zúfalý pocit z toho čo sa dialo, sprevádzaný nádejou na lepšie Slovensko, ktorú priniesli marcové protesty si priam pýtali výraznejšie angažovanie sa zo strany nás, študentov. No všetko pomaly utíchlo, život sa vrátil do normálu (teda aspoň na slovenské pomery) a tento nápad som zahodil. Minulý týždeň ma však presvedčil, že v marci sa to zďaleka neskončilo, že táto bizarná šou ktorú nám tu predvádza koalícia a jej zločineckí kumpáni je stále v plnom prúde. Tento blog píšem z dvoch hlavných dôvodov. V prvom rade dúfam, že sa to dostane medzi mojich rovesníkov, ktorým tradičné médiá prídu nudné a politika nezaujímavá a aspoň zopár z nich to pohne k aspoň nejakej angažovanosti, alebo záujmu o dianie na Slovensku. V druhom rade sa pokúšam, v krajine kde by dokopy vyše tridsať percent stredoškolákov volilo Kolára alebo Kotlebu, obnoviť dôveru ‚dospelákov‘ v mladú generáciu a poskytnúť náš uhol pohľadu. A tak som sa rozhodol napísať zhrnutie toho najpodstatnejšieho, čo sa z môjho pohľadu tento týždeň stalo.

Fico chce zdupkať na Ústavný súd

Minulý týždeň bol na strašidelné bizarnosti nadmerne plodný. Síce sa nový rok len začal, veľké správy sa rozbehli šialeným tempom. Hoci mnohé z toho, čo sa práve potvrdilo, sme už dávno tušili alebo rovno vedeli, stále však zabolelo a vystrašilo sledovať ako sa tieto predpoklady stali realitou. Správou týždňa je pravdepodobne Ficova kandidatúra na sudcu Ústavného súdu.

Bývalý trojnásobný premiér podal prihlášku na poslednú chvíľu, bez toho aby o tom informoval svojich voličov a väčšinu strany. Pritom ešte pred pár mesiacmi sa dušoval, že nikam neodchádza a je pripravený viesť SMER do volieb v roku 2020. Keby Fico cítil akúkoľvek zodpovednosť k svojim voličom a spolustranníkom, dalo by sa povedať, že ich zradil. V skutočnosti však ide len o zbabelý útek od všetkých problémov, ktoré si za tie roky v politike narobil. Po tom čo sa po protestoch musel (síce s úsmevom) odpratať z pozície premiéra mu osobné preferencie padajú a Pellegrini už je s prehľadom ďaleko pred ním. Nádej na akúkoľvek budúcnosť v politike sa mu stráca a nebezpečenstvo trestných stíhaní a problémov približuje. Z jeho pozície nie je nič rozumnejšie ako sa na dvanásť rokov schovať do talára a potichu odísť do dôchodku.

Otázkou je, či by mal prezident jeho prípadnú nomináciu odsúhlasiť. Odpoveď je veľmi krátka a jednoduchá. Nie. Človek s Ficovou minulosťou v politike a morálnym kreditom, že by si za neho nekúpil ani kávu v parlamentnom bufete, jednoducho nemôže zastávať nestrannú funkciu ústavného sudcu nieto ešte predsedu Ústavného súdu. Úvahy o tom, že Fica za sudcu vymenuje Andrej Danko aj za cenu paralyzovania Ústavného súdu sú prinajmenšom desivé.

Na druhej strane, predsa len existuje vesmír kde by Ficove vymenovanie za sudcu mohlo byť ospravedlniteľné. Ak by sa Kiskovi podarilo výmenou za expremiéra dohodnúť osem kvalitných ústavných sudcov, jedného Fica by sme medzi nimi dokázali prežiť. Problémom je, že neexistuje scenár v ktorom by sa koalícia vzdala šance obsadiť Ústavný súd svojimi nominantmi len aby pretlačili Fica. Už sme si predsa zvykli, že osempercentný Danko si vydupe čokoľvek. Zaujímavé však bude sledovať vývoj v SMERe po tom čo sa ‚všemocný predseda‘ pokúsil o útek. Pellegrini by sa isto veľmi rád zbavil tejto kotvy menom Robert Fico.

Ficov motivačný list, zdroj: NR Sr

 

Predseda parlamentu je plagiátor, už to máme aj na papieri

Čo by to bol za týždeň, keby to Andrej Danko nedal do hlavných správ. To že odkopíroval svoju rigoróznu prácu sme vedeli už dávno, čakali sme už len na potvrdenie komisie UMB, ktoré prišlo tento piatok. Komisia zistila že 63 zo 72 strán Danko na drzovku okopíroval a vyhlásil za vlastné. Ako študent vnímam fakt, že druhý najvyšší ústavný činiteľ prešiel skúškou s odkopírovanou prácou veľmi zdrvujúco. Niet divu, že utekáme do zahraničia na lepšie školy, keď na tých našich prechádzajú podvodníci. Je to veľká krivda pre všetkých tých čo sa snažia napísať svoje záverečné práce sami a do svojho štúdia dávajú veľkú snahu, keď ľudia čo podvádzajú, prejdu skúškou rovnako ako oni a dokonca to dotiahnu na predsedu parlamentu. Aká je potom motivácia pre kohokoľvek ďalšieho, snažiť sa vyprodukovať niečo vlastné a vôbec študovať na slovenskej univerzite? Je to krivda aj pre všetkých profesorov, ktorí robia svoju prácu poctivo a nenechávajú prejsť podvodníkov, pretože toto zlé meno, ktoré im robia ľudia ako Danko, prischne celej (a každej) univerzite a je ťažké ho zmazať.

Zaujímavou, no očakávanou, novinkou je, že je to krivda aj pre samotného Danka, ktorý postavil celú svoju obhajobu na tom, že komisia nepoužila slovo plagiát a teda je všetko ok. Ako nám raz múdro povedal bývalý premiér Fico: „Keď niečo kváka ako kačica, chodí ako kačica, vyzerá ako kačica, je to kačica.“ Tak by teraz Danko mohol prestať používať túto ‚kačicu‘ ako základ svojho titulu pred menom.

V každej rozumnej krajine by človek usvedčený z plagiátorstva odstúpil a neukazoval sa na verejnosti aspoň pol roka. Ale Danko nie, on má mandát od svojich voličov, výložky a obrovské ego a on nikam ísť nemusí. Lenže keď nepôjde Danko, pomaly pôjde polka mojich rovesníkov. A to som potom zvedavý, kto potom bude robiť na tie zastropované dôchodky a koho natlačia na povinnú vojenčinu.

Andrej Danko, Foto: tasr

Audiovizálne záznamy kvitli tiež

Minulý týždeň sme sa taktiež dozvedeli o dvoch pozoruhodných nahrávkach. Tú prvú sme nepočuli, no jej potenciál je obrovský. Po tom čo sa v Kočnerovom trezore našli nahrávky Gorily, vyšla von ďalšia správa o novom tracku z jeho albumu. Kočnerov nový mixtape údajne obsahuje pasáže, týkajúce sa kauzy Gorila ale aj korumpovania bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ak sú tieto informácie pravdivé, tento človek z mafiánskych zoznamov, podozrivý z objednávky vraždy novinára mal nad slovenskou politikou a súdnym systémom ešte väčšiu kontrolu ako sme si doteraz mysleli. To sú desivé a zarážajúce správy, bohužial, nie až tak prekvapivé.

Dôležitejšie ale je, že Kočner práve teraz sedí v base, čo znamená, že o svoje krytie prišiel. Môže to byť dobrým signálom, že sa konečne hýbeme za lepším a spravodlivejším Slovenskom. Rovnako možné však je, že Kočner len zašiel priďaleko, a nikomu sa už nechce a neoplatí ho zachraňovať. Ktovie, aké ďalšie nahrávky má vo svojom repertoári. Možno čoskoro na súde naspieva aj niečo nové. Bude veľmi zaujímavé to počúvať.

Marián Kočner, Foto: tasr

Druhý záznam pochádza z dediny o ktorej existencii väčšina krajiny ani len nepočula, až kým sa na verejnosť nedostal ‚tajný‘ záznam z obecného zastupiťeľstva obce Fekišovce. Pri pozeraní zostrihu uverejneného na ZOMRI, ktorý videlo vyše milióna ľudí, sa strieda smiech s plačom. Starostka Miloslava Fedorová bude navždy legendou slovenského internetu, no toto video podáva veľmi smutnú správu o stave riadenia niektorých obcí. To že Ďoďo nevie dobre písať na počítači je jedna vec, to že starostka sa správa k poslancom ako k ďeťom, vyvyšuje sa nad nich a očividne má od kompetentnosti ďaleko, druhá. Niet divu že sa na niektorých miestach rozvoj obcí zastavil a eurofondy miznú do stratena (ak sa vôbec čerpajú).

Avšak, video z Fekišoviec nie je úplne verným obrazom obecnej správy na Slovensku. Ak by sme si to mysleli, krivdili by sme obciam ako Spišský Hrhov, kde starosta Vladimír Ledecký v obecnej firme zamestnáva Rómov a snaží sa im pomôcť viesť decentný život. V mnohých obciach sa starostovia a starostky naozaj snažia pomáhať a rozvíjať svoje dedinky a spravujú ich kompetentne. Netreba však zabúdať, že v mnohých ďalších to vyzerá tak ako vo Fekišovciach a možno aj horšie. Len sme ešte nevideli videá.

 

Na záver zopár citátov:

„Neskôr som aj ako predseda vlády Slovenskej republiky rázne presadzoval uplatňovanie ústavných princípov, čoho dôkazom je široká úroveň demokracie v Slovenskej Republike a akceptovanie plurality názorov.“ – Robert Fico o tom ako sa dobre správal ku „špinavým protislovenským prostitútkam“ a „Šorošovim deťom“ (kam sa pravdepodobne radím už aj ja)

„V prípade oboch rigoróznych prác presahuje rozsah použitia zdrojov rámec odôvodnený účelom citácie. Obaja autori preberajú z použitých zdrojov celé odseky či kapitoly bez toho, aby ich správnym spôsobom citovali alebo aspoň parafrázovali,“ – šéf komisie UMB Vladimír Janiš o Dankovej rigoróznej práci

„V celom texte nie je ani raz zmienené slovo plagiát, ktoré si moji oponenti tak veľmi želali. Ďakujem komisii a senátu UMB, že nepodľahli tlakom politikov a médií a nevydali voči mne účelový rozsudok,“ – Andrej Danko o tom, že keď sa nepovie plagiát, tak to nie je plagiát

„Týmto pádom ste sa ujali svojich funkcií ako poslanci obecného zastupiteľstva obce Fekišovce na budúce obdobie roku 2018 až 2020 čiže na 4 roky“ – starostka obce Fekišovce Miloslava Fedorová o bohviečom

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie