Denník N

…v politike by malo ísť aj o odbornosť

Čo potrebujeme na to, aby politika začala riešiť zasadné a reálne problémy?

Progresívne Slovensko má za sebou prvý rok fungovania. Dalo by sa písať o komunále, či prieskumoch. No skúsim tému, ktorá toľko pozornosti nevyvoláva, no je absolútne zásadná preto, aby sa spôsob, akým funguje naša krajina, zlepšil. Chuť odborníkov ísť do politiky a zastaviť populizmus, ktorý sa začal šíriť (aj) v  slovenskej politike.

Naše zdravotníctvo je najmenej efektívne v regióne. Vysoké školy nenadväzujú na medzinárodné výskumné projekty. Súdy súdia pomaly a zvláštne. Mohol by som pokračovať v každej oblasti. Druhý najväčší fail Smeru po rozkrádaní Slovenska je fakt, že za roky, čo bol pri moci, nevyriešil ani jeden zo zásadných problémov, ktoré pred sebou tlačíme. Čo nevyriešil, neposunul ani o milimeter. Som presvedčený, že po roku 2020 je šanca na to, aby vznikla vláda, ktorá to bude myslieť so Slovenskom dobre. No bude mať roboty ako na kostole.

Ak týmito problémami chceme pohnúť, budeme v politike potrebovať ľudí, ktorí témam rozumejú a majú predstavu, ako to dosiahnuť. Bude si to vyžadovať viac než len byť duniacim opozičným hlasom. Za posledné roky, hlavne v parlamentnej opozícii, som si všimol prístup, že poslanci postupne prenikajú do svojich tém a rokmi sa na nich čo-to nalepí.

Dobrá partia

V PS sme si zvolili inú cestu. Presvedčiť ľudí, odborníkov s rokmi skúseností, aby ich uplatnili nielen v rámci svojej odbornej komunity, ale aj v politike. Jano Remeta pracoval ako šéf daňových analýz v Inštitúte finančnej politiky. Dnes pomáha u nás rozbehnúť reformu pomoci najmenej rozvinutým okresom. Michal Páleník patrí k najcitovanejším expertom v oblasti zamestnanosti.

Pridali sa k tímu, na ktorý som hrdý, keďže od každého jedného z jeho členov sa vždy niečo nové naučím a každý z nich prináša do verejnej diskusie odbornosť a nové nápady. Ivan Štefunko v podnikaní, Zuzana Čaputová v práve, Mišo Šimečka v európskej politike, Michal Truban v informatizácii, Zora Jaurová v kultúre, či Martin Hojsík v environmentálnych témach. Všetkých si vážim za to, že obetovali svoje pohodlie a anonymitu. Lebo to nie je ani samozrejmé, ani ľahké, ale rozhodli sa zabojovať o lepšie Slovensko.

Toto ma teší. Menej už fakt, že poznám a pomaly denne stretávam ľudí, ktorí by mali do politiky vstúpiť tiež. Komunálne voľby boli krok správnym smerom, ale na robotu, ktorá nás čaká, ich potrebujeme všetkých na palube.

Čaká nás zaujímavý rok. No keď skončí všetok zápal kampane, začne sa robota. Robíme všetko preto, aby sme jedno aj druhé zvládli.

 

O progresívných témach a bezpečnostnej politike píšem aj tu.

Teraz najčítanejšie

Martin Dubéci

Som členom predsedníctva a sekretárom hnutia Progresívne Slovensko. Píšem si tu svoje poznámky k politike a spoločenským otázkam. Venujem sa politickej stratégii a bezpečnosti.