Denník N

Prečo by nás malo zaujímať výročie smrti Jána Palacha?

Keby som mal rozhodúť komu by som udelil titul najäčší slovák v hlupej Rezníkovej súťaži myslím, že by to bol bez váhania Ján Palach.
Mal toľko rokov koľko mám teraz ja, začínal študovať na vysokej škole, tak ako začínam teraz ja. V jeho krajine sa diala obrovská neprávosť. Mohlo by sa zdať, že bezvýchodisková. Aj v mojej krajine sa deje obrovská nespravodlivosť a k moci sa chcú dostať nebezpeční a zlí ľudia. V našej krajine, v ktorej vtedy žil Ján už títo ľudia pri moci boli. Zmrzačili jeho slobodu a jeho nádeje.

Čo mal teda mladý človek plný nádejí robiť?

Zhromažďovania boli zakázané, ozbrojený odpor neprichádzal do uvahy, okolité krajiny nám kvôli železnej opone a vtedajšej dobe nepomohli. Ostali sme v tom sami.
Skutok, ktorý Ján Palach urobil bol aktom absolútnej oddanosti svojim hodnotám a svojmu národu a zároveň exemplárnym príkladom toho, akej obrovskej beznádeji vtedajší krajania boli vystavení.
Dnes som si bol uctiť jeho pamiatku na námestí v Brne zišlo sa nás tam pár stovák ľudí mladých aj starých všetci bok po boku zjednotení v Jánovom odkaze.
Naštastie dnes už sa môžme postaviť na odpor zlu v pokojných zhromaždeniach, nemusíme obetovať svoj život a zomrieť hroznou smrťou aby sme vyjadrili svoj nesúhlas. Dnešnou výzvou je skôr boj proti ľahostajnosti a hlúposti, ktorá nás vo verejnom priestore obklopuje, ktorú využívajú bezcharakterné individuá bez chrbtovej kosti, ktoré ťažia z našej hluposti a frustrácie a na vlne populizmu presakujú do všetkých úrovní verejneho života. (Dnes tým myslím hlavne teba Ľuboš son of the..)

Choďte dnes na námestie vo svojom meste či obci zapáliť Jánovi sviečku, porozprávajte sa so svojími blízkymi o jeho smrti, kúpte a prečítajte si dobrú knihu. Zoberte svojho kotlebovskeho suseda na pivo a v kľude mu vysvetlite, že Marian ti nechce dobre a už žijeme v 21. storočí.
Vážme si túto skvelú dobu v ktorej žijeme, lebo nikdy nevieme kedy sa zobudíme na dunenie prichádzajúcich vojsk, ktoré nám prišli na „pomoc“.

Teraz najčítanejšie