Denník N

Nuda: Chytím Ťa Za Ruku (rozhovor s gitaristom Viktorom Špakom)

lúka dúha

Pecku Chytím Ťa Za Ruku vydala skupina Nuda na ich prvom albume v roku 1999. Ani dve desaťročia skladbe nič neubrali na energii, preto som oslovil gitaristu zaniknutej kapely, Viktora Špaka, a pozhováral sa s ním o jej vzniku, ako aj o hudbe vo všeobecnosti. Zastihol som ho pri varení obedu…

Aký obed varíš?:)

Krémové rizoto s bryndzou.:) Manželka vymyslela, tak ja realizujem:).

:) Super, ja už som obedoval… Poďme ku skladbe Chytím Ťa Za Ruku: Tá skladba mi príde veľmi „teenagerská“. Obsahom, interpretmi aj cieľovou skupinou… Koľko si mal rokov keď vznikla? 

Keď sa nahrala, mal som asi 16, nepamätám si presne, ale myslím, že 16… Nie som jej autor. Celá kapela sme mali okolo 16, okrem basgitaristu, ktorý mal 18.

Ako si sa dostal do kapely?

Boli sme spolužiaci,  resp. z jedného ročníka na gymnáziu… Ja, gitarista Stano Čorej a spevák Kamil Filka. Na basu sa pripojil Braňo Goga, na bicie Stano Kociov. Všetci sme sa poznali z Prešova alebo cez muzikantov a Táslerovcov, ktorí nás dali dokopy. Ja som bol a stále som s Ivanom Táslerom dobrý kamarát.

Ten konkrétny moment keď si bol oslovený pripojiť sa ku kapele si asi nepamätáš…

Nepamätám, lebo som bol v podstate zakladajúci člen. Ja, Stano Čorej a Kamil Filka sme sa stretli, že ideme urobiť kapelu… Aj keď myslím, že dvaja ktorých som teraz spomínal už niečo spolu hrali… Na ten moment si ale nepamätám, predsa len už je to nejaký ten „pátek“… :)

Veľmi ma zaujíma, kto je autorom tej skladby – textu aj hudby. Na albume to uvedené nie je a nikde som to nenašiel…

Myslím, že hudba je Ivan Tásler spolu s Kamilom Filkom, ale idem ti to zistiť…:)

Okej, mám čas.:)

No… Hudba je Ivan Tásler, ale text ešte idem zistiť… :)

Je to napínavé.:)

I. Tásler/R. Hlinka.

To je z albumu? Na discogs.com som to nenašiel…

Áno, odfotený booklet.

Tieto strany tam neboli odfotené, ďakujem. Ako sa stavia mladý muzikant k tomu, že mu piesne píše niekto iný? Mnohí to znášajú ťažko…

My sme mali 16 rokov a nevedeli sme ešte nič. Nebolo tam ešte nejaké ego. Boli sme radi, že hráme a bavilo nás to.

Na albume sú ako producenti albumu uvedení bratia Táslerovci. V čom všetkom spočívalo ich „producenstvo“? Mnoho ľudí si pojem producent ťažko predstavuje…

Tak pomáhali nám nahrávať skladby dávať to celé dokopy aj autorsky, aj po technickej stránke… Veľmi nám pomohli.

Autora textu poznáš osobne? 

Nie, bol to človek, ktorý Ivanovi Táslerovi niekedy dávno posielal texty… Nechcem aby to znelo, že my sme to len celé odohrali… Bola to výborná kapela a skúsenosť… Naozaj sme to sami hrali a Táslerovci nás usmerňovali a pomáhali nám, ale boli sme to my – mladí chlapci, čo chceli robiť muziku. Práve tato pieseň nebola autorsky naša, ale na CD sú ďalšie veci, kde sme sa aj my autorsky podieľali.

Mám ďalšiu otázku, ktorá sa týka aj ostatných skladieb: Je zaujímavé, že hoci skladba Chytím Ťa Za Ruku je na youtube jednoznačne vaša najúspešnejšia, v sérii rozhovorov pre portál presov.dnes24.sk ju nevypichol žiadny člen kapely. Spomínali skôr skladbu Málo z Teba Mám… Si aj ty ten prípad, keď hudobník získa akúsi averziu k svojmu najväčšiemu hitu?   

Zaujímavý postreh…

Napríklad Liam Gallagher a Wonderwall…

Ja milujem Oasis. Čítal som už tvoj blog na tému Wonderwall… Super.

Díky, tiež jedna z mojich najobľúbenejších kapiel.

Takto: My sme boli síce mladí, ale v hudbe sme mali relatívne jasno, čo sa nám páčilo a čo nie… A tiež sme pesničku Chytím Ťa Za Ruku brali ako odrhovačku a hit, ktorý sa nám páčil a stáli sme si za ním, ale radšej sme hrali iné, nie až tak známe veci z albumu. Tak preto po rokoch keď sa nás to niekto pýtal, tak sme sa k skladbe Chytím Ťa Za Ruku až tak nevracali. Ale nepovedal by som, že by sme ju neznášali, to je silné a nepravdivé slovo… Pozri… Ja mám 35 rokov, a keď som mal 16, ja už ani neviem ako som vtedy premýšľal. :)

:) Pamätáš si ešte na natáčanie klipu? Sú tam scény z vlaku a z lyžovačky… Kde to bolo? Kto to režíroval?

Niečo si pamätám… Bolo to na lyžiarskom stredisku Drienica, resp. Lysá… A režíroval to týpek Tomáš Straka. Točili sme to jeden deň a bola to celkom sranda. :)

Tomu verím. :) V rozhovoroch s bývalými členmi som čítal, že kapela skončila pre nezhody týkajúce sa smerovania kapely… Aké boli v kapele názorové prúdy?

Boli sme mladí… Začali pracovať egá a nevedeli sme sa dohodnúť, čo ďalej… Bola to veľká škoda a ľutujem, že sme nevydržali dlhšie. Bola to výborná kapela. Ja som dostal ponuku ísť hrať s Richardom Müllerom a následne do IMT Smile, a tým to pre mňa haslo. Čo vie človek, keď má 16-17 rokov? Nič bohužiaľ. :)

Viktor Špak

Aké vidíš odlišnosti medzi slovenským hudobným biznisom v čase vašich začiatkov a teraz?

Tak teraz sme úplne inde, je úplne iná doba… A ja si myslím, že horšia… Síce máme internet a rôzne média. ktorými sa dostane interpret ľahšie k poslucháčovi, ale na druhej strane to absolútne zabíja hodnotu hudby ako takej. Ja keď som začínal, či už v skupine Nuda a neskôr v IMT Smile atď., ľudia si kupovali CD a chodili na koncerty, lebo to bolo pre nich vzácne… Mali záujem o umenie, o hudbu. Teraz má každý všetko zadarmo a neváži si to. Plytká doba – plytká kultúra. Máme tu youtuberov, instagramové krásky, proste k******y… U mňa to má asi takú hodnotu ako rožky v Tescu… A kľudne ma cituj. :)

Dám tam pár hviezdičiek. Tiež súhlasím, že všetko je dostupnejšie, a tým to pravdepodobne stráca na cene, pozornosť sa rozptyľuje… Čo by podľa teba mala mať dobrá skladba?    

To je otázka, na ktorú sa nedá odpovedať… Neexistuje žiadna všeobecná odpoveď a pravidlo dobrej skladby… Ale mala by mat peknú melódiu. :)  To je to jediné, čo môžem povedať, že by mala mať dobrá skladba. :)

Čo ťa momentálne najviac zamestnáva (okrem obedu)? V ktorej si kapele?

Momentálne hrám v kapele s Lukášom Adamcom, podnikám v gastrobiznise a mám rodinu – dvoch synov, to ma zamestnáva najviac.

Takže obed je už hotový? Lebo rozhovor už áno:)

Obed už je hotový aj zjedený. :)

Ďakujem za rozhovor. :)

 

Tagy: #nuda #chytím #ťa #za #ruku #text #akordy #imtsmile #ivantásler #viktoršpak #autor #textár

Teraz najčítanejšie

Ondrej Halama

Hity sú skladby, ktoré sa dokážu prihovoriť masám... Ich tvorcovia dokážu vystihnúť niečo, čo majú mnohí ľudia spoločné a čomu náš mozog nedokáže odolať. Za ich vznikom bývajú osvedčené postupy, talent, ale aj nové experimenty a náhody... https://www.facebook.com/blogohitoch/