Denník N

Štrkovecké jazero v ohrození?

V diaľke ruch električky, modrá hladina, na nej kačky a labute, na brehu bežci a ľudia relaxujúci na lavičkách. Štrkovecké jazero a jeho okolie obľubujú mnohí Bratislavčania. Málo z nich tuší, že jazeru hrozilo pred 30 rokmi zasypanie kvôli zlej kvalite vody, podarilo sa ho však zachrániť. Dnes je však v možnom ohrození opäť.

O čo ide? Nedávno sa na mňa obrátili priatelia z občianskeho združenia Štrkovecké jazero pre všetkých. Upozornili ma, že momentálne prebieha proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. SEA) na územný plán zóny, kam spadá aj Štrkovecké jazero. Pokiaľ všetko prebehne hladko, v bezprostrednej blízkosti jazera bude môcť developer postaviť aj podzemné garáže. Plánované je aj mólo, lavička, cez ktorú prejdete z jedného brehu jazera na druhý.

Rekonštrukcia hotela Junior, či výstavba v okolí ako taká nemusí byť problém, dnes však netušíme, aký to bude mať vplyv na samotné jazero. Podzemné garáže by totiž mali stáť presne v časti, odkiaľ  do jazera priteká podzemná voda. Môže sa stať, že ju do veľkej miery zablokuje. Výstavba mólovej lavičky pretne jazero napoly a obmedzí pohyb vodného vtáctva. Tieto okolnosti však v správe o dopadoch na životné prostredie, ktorú si dal vypracovať developer, zohľadnené neboli.

V pripomienkovacom procese som na to upozornila a vyzvala som Okresný úrad v Bratislave, konkrétne odbor starostlivosti o životné prostredie, aby túto správu vrátil na dopracovanie. Územný plán zóny nemôže byť schválený, kým nebudeme vedieť, čo môže navrhovaná výstavba urobiť s krehkou biologickou rovnováhou v jazere a vtáctvom, ktoré tam sídli.

Inak sa môže stať, že postupom času sa toto obľúbené miesto nevyhne osudu, ktorý mu hrozil pred viac ako 30 rokmi.

 

Teraz najčítanejšie

Anna Zemanová

Zelená čistej a zdravej krajine aj pre naše deti Poslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie; tímlíderka pre životné prostredie strany SaS