Denník N

Migrácia, depresia a limbická regulácia

Náhla strata väzieb na blízke osoby spôsobuje stres, historicky sa táto situácia spájala s ohrozením života.

Koľko zarobíš, koľko minieš, aké tam majú škôlky, nemocnice, či sa tam dá kúpiť tvaroh, čo stojí nájom, letenky, či tam žijú nejakí Slováci, aké je tam počasie, či tam majú normálny chlieb, koľko sa dochádza do práce. To sa podčiarkne, zráta a je jasné, že tam musí byť lepšie ako doma. Presťahujete sa, povedzme aj s deťmi. A potom to začne. Začne ťa ťažiť, sťahovať, telo tuhne a prestane ti byť do smiechu. Ak máš štastie a dostatok sily, tak po pár mesiacoch s tým zájdeš k doktorovi a dostaneš anitdepresíva alebo lieky proti úzkosti. Vitaj v klube, emigrant.

Osobne som bez liekov, ale niekedy by padli vhod. Keď som však začal vyzvedať vo svojom okolí, tak s podobnými problémami bojuje skoro každá rodina. Nechcem skákať k pseudovedeckým záverom lebo si viem predstaviť, že ľudia s depresiami môžu mať tendenciu emigrovať. Samotná migrácia nemusí byť príčinou, ale každopadne moja empirická skúsenosť je, že korelácia je veľmi veľká. Chvíľa vyhľadávania potvrdí, že je to existujúca téma medzi odborníkmi. Prial by som si aby sa o nej medzi migrantami a ich blízkymi vedelo a hovorilo viac.

Píšem z Kanady, ale tento problém nastane po každom prerušení kontaktov. Na vzdialenosti nezáleží. Viem si predstaviť, že v Bratislave má podobné problémy veľa ľudí z regiónov, v Prahe veľa Bratislavčanov a podobne.

Prerušenie vzťahov súvisí s limbickou reguláciou. Ide o procesy, podstatné najmä u novorodencov, vďaka ktorým je náš organizmus (fyzicky) ovplyvňovaný inými blízkymi osobami. Podobne ako sa ženám, ktoré spolu trávia veľa času, zosynchronizujú periódy, tak sa vzájomne regulujeme aj v iných oblastiach. Regulácia je však slabý výraz. Silnejší pohľad je, že blízke osoby spolu tvoria jeden „obvod“ čím medzi nimi vznikne istá forma závislosti. Novorodenci, aj keď sú kompletne zaopatrení, bez blízkeho kontaktu zomrú. Ľudia žijúci na samote sa dožívajú menej.

Náhla strata väzieb na blízke osoby spôsobuje stres, pretože historicky sa táto situácia spájala s ohrozením života. Racionalizovať si to zrejme môžeme koľko chceme, ale biológia je silná. Praktická rada ako z toho von, je videohovor so psychológom/terapeutom na Slovensku, ktorý by mal pomôcť vysvetliť čo sa vlastne deje a ukázať cestu. Je to väčšinou lacnejšie ako miestny odborník a nie je tam jazyková ani kultúrna bariéra. Často sa stretávajte s inými emigrantami, ideálne bez alkoholu, bez trávy a tak. Budujte si vzťahy aby ste opäť získali pocit bezpečia. Pravidelne športujte – beh, bicykel, plávanie. Vytvorte si domov. Ak vám to ani po dvoch rokoch nejde, vráťte sa domov. Dobre bude tak či tak.

Teraz najčítanejšie