Denník N

Typické zvuky mesta (aj slovenského)

Širokou farebnou škálou zvukov disponuje aj mesto. Na rozdiel od zvukov vidieka, ktoré som popisoval v nedávnom blogu, je výber typických zvukov mesta zložitejší. Je ich príliš veľa. A tak vyberám tie najzaujímavejšie a skrátka typické.

Započúvajme sa do orchestra mesta, kde sa šíria desiatky zvukov rôzneho príjemného i menej príjemného a až rušivého charakteru. Síce dnes žijem na vidieku, no 15 rokov života v meste (na slovenské pomery veľkomeste) ma nesmierne obohatilo a som za ne vďačný. Pred 20 rokmi bolo určite menej hluku. Čo ten hluk, ruch a kakofóniu zvukov – vydávalo a dnes vydáva ? Mimochodom pôvod anglického slova noise (hluk) je ako z 13. storočia zo staro francúzštiny – noise=hluk, ruch tak z 11. storočia z latinčiny nausea=,nechuť, diskomfort, doslova morská choroba. Nuž nie veľmi potešujúci etymologický výklad. Ale taká je realita. Zdravotné následky hluku potvrdzujú aj rôzne štúdie. Avšak hluk je možné v niektorých individuálnych prípadoch vnímať aj pozitívne. Samozrejme je to všetko subjektívne.

V najväčšej miere sa o hluk stará kombinácia zvukov tranzitnej a cestnej dopravy:

1. Trolejbus

Vybral som ho ako prvý nie náhodou. S týmto zvukom som zaspával ešte ako dieťa a nepôsobil rušivo. Trolejbusy začali v meste premávať až v 90. rokoch a keď ich moje uši skoro ráno zachytili, vedel som, že je pomaly čas vstávať. Zvuk vychádza z elektrického pohonu/trakčného elektromotoru a typickým môže byť aj zapraskanie elektrického výboja, ktorý nastáva pri kontakte medzi vedením/linkou nad trolejbusom a kontaktnou spojnicou-botičkou. Tých komponentov je viac, každopádne mám tento ekologický dopravný prostriedok rád. Je tichší ako električka a takisto vybudovanie infraštruktúry pre trolejbus je lacnejšie ako v prípade električky. Jedine nepoteší, keď sa niekam ponáhľate a spadne spojnica z vedenia a pán šofér musí riešiť.

2. Automobily, motorky a tiež kvílenie pneumatík

Sú všade. Totálne. Na Slovensku je okolo 3 milióny áut. Mnohé cesty vedú cez mesto a na dostavanie a vôbec výstavbu obchvatov niektorých miest sa ešte len čaká. Bývať či pracovať v bezprostrednej blízkosti cesty či už v paneláku alebo v dome je niekedy frustrujúce. Pomôžu azda dobré akustické vlastnosti múrov a okien. Alebo basové linky a melódie v slúchadlách na ušiach. Zvuk z našich tátošov vydáva motor, či už je to benziňák, dízel, SUV, či hadraplán, je ho počuť. Najviac sa ľudia sťažujú pochopiteľne na kamióny. Svetlejšiu víziu prináša elektroautomobil. Minule ma skoro zrazila Tesla, tak bola tichá. Avšak hluk, hlavne pri väčšej rýchlosti, spôsobuje trenie pneumatík o vozovku a tiež aerodynamický odpor. No a keď to dakto ledva ubrzdí na svetelnej križovatke, začuť aj kvílenie. To je typické aj pri rýchlom odpichu/štarte frajera alebo pri driftingu. To však skôr počuť v gameskách Need for speed a podobne.

3. Električka

U nás len v hlavnom meste a v Košiciach. Myslím si, že obľúbený druh verejnej dopravy, kde električka dokáže previezť viac ľudí ako v autobuse. Zvuk pri rozbehu po koľajach, brzdení a cinkanie sú ďalším typickým zvukovým koloritom mesta, na ktorý sa dá v pohode zvyknúť.

4. Lietadlá

Tu už vstupujeme do oblasti rušivej. Lietadlá civilnej dopravy, ale samozrejme aj vojenské „letouny“ a stíhacie stroje vedia bubienky pekne podráždiť a to nielen v meste. Slovensko prenajíma vzdušný priestor pre letecké spoločnosti a je to výnosné. Každú minútu niečo nad nami letí. S určitou frekvenciou sa hluk opakuje a je počuteľný hlavne na tichších miestach. Napríklad u nás na chalupe v oblasti Hontu je počuť v lete každých 5 minút nejaké lietadlo určite nič netušiacich dovolenkárov križujúcich vzdušný priestor vo výške cca 10 kilometrov a akurát mne ničia relax v sobotu. Galiba jedna. Je to znesiteľné, určite áno. Avšak bývať pri letisku je už iná kávička, ku ktorej šľahačku nepridá bývanie pri letisku armády. Tam už pristávajú a cvičia stíhačky a sem tam pri cvičení začuť aj špecifický sonický tresk.

5. Sirény a výstražné zvukové zariadenia automobilov

Atmosféra a mierne znepokojujúci zvuk, ktorý v nás vzbudzuje zvedavosť, či sa niekde niečo stalo, dakto nabúral, kradol či dostal nedajbože infarkt, prípadne horí a podobne. Ako v počítačových hrách typu Max Payne. Tóny sirén patria ku koloritu mesta, kde sa niečo deje. Nech ich počuť ale čo najmenej nie ? Ozaj, aby som nezabudol, v piatok 12:00 bude preskúšanie sirén civilnej obrany.

6. Helikoptéra

Bývať neďaleko nemocnice s heliportom nie je veľká výhra. Každý deň tu môže pristávať helikoptéra, ktorá preváža povedzme ťažko zranených z nedostupných miest. Nemusí byť ani letecký deň a vrtuľník sem tam začuť. Nie je to však veľmi častý zjav na mestskej zvukovej scéne.

 

Ďalej sú tu zvuky urbanistickej povahy:

5. Ľudská vrava/konverzácia/výkriky

Vyššia aglomerácia obyvateľstva v mestách zvyšuje decibely aj z dôvodu hlasiviek ľudí. Sú ľudia hluční a sú tichší. Každopádne je množina ľudí, ktorí radi narúšajú nočný kľud v dobrej nálade a podgurážení. To je osobitná kapitola. Každopádne úroveň hluku v jednotkách decibelov ľudský hlas zvyšuje len nepatrnými percentami a možno tento zvuk priradiť k tým príjemnejším, pokiaľ nás neruší v čase relaxu či spánku a tobôž nie v silnej a dlhej intenzite. Obyvatelia bývajúci blízko rušnejších štvrtí či nočných podnikov vedia svoje.

6. Hudba

Či už je to monotónne komerčné rádio, kvalitná muzika, živá hudba, koncert, tieto tóny šíriace sa z kaviarní, barov, plážových kúpalísk, z rádia šoféra autobusu, pouličných umelcov a iných telies, tieto dolaďujú orchester mesta. Mám rád, keď v kaviarňach nehrá rádio, ale hudba, ktorá charakterizuje podnik.

7. Výstrely

Pre Slovensko určite netypické. Určite raz za rok nejaký ten výstrel z kriminálnych dôvodov počuť. Buďme radi, že žijeme v krajine, kde je výstrelov ako šafranu a nie sme vojnou zmietaní. Pokiaľ nebývate blízko strelnice, čo je v centre mesta ojedinelé, tak by ste mali byť od týchto zvukov omilostený. V lesných častiach a skôr na vidieku je možné aj v ranných hodinách začuť výstrel z guľovnice či brokovnice pánov poľovníkov.

8. Zvuky z ihriska/športoviska

Skateboardy, basketbalky, futbalky, krik detí a športovcov, bicykle, zvuk z úderov dreva. Hlavne v takú sobotu nedeľu poobede sa tieto príjemné zvuky ozývali zo športovísk a okolia škôl. Niektoré pracoviská sú vedľa školy či škôlky. Tam je začuť smiech a vyššie frekvencie detí o čosi častejšie. Vonkoncom ti nie sú hluky nejaké nepríjemné, skôr povzbudzujúce a optimistické. Že krajina má deti, športovcov a zdravie.

9. Prášenie koberca

Staré železné konštrukcie tzv. pracha(e)ri, na ktoré sme ako deti liezli či robili zhyby, už sú na sídliskách skôr relikviou, no nedalo mi ich sem pripojiť. Tento účinný spôsob čistenia kobercov sprevádzali opakované údery prachera o koberec a bolo ich počuť hlavne v sobotu, keď väčšina ľudí upratovala svoje príbytky.

10. Pouličné neóny

Tento zvuk počuteľný hlavne v noci zo starého pouličného osvetlenia. V noci na nábreží stojí sama lampa. Takýchto lámp už ubúda. Mestá využívajú EÚ dotácie na výmenu starých lámp za nové modernejšie a efektívnejšie LED lampy.

11. Konštrukčné práce, stavenisko

Pekná znôška decibelov. Ani sa nedá popísať, skade tie všetky zvuky pochádzajú. Môže to byť zbíjačka, stavebný stroj, žeriav, motor nejakého zariadenia, skrátka zvuky pochádzajúce zo strojov väčších či menších určených na stavebno strojárske práce.

No a napokon ďalšie zvuky environmentálneho charakteru:

12. Zvieratá

Zvieratá v meste ? Koho by to napadlo. Ale áno, nezabúdajme na faunu, ktorá sa prispôsobila životu v meste. Holuby či vrabce dokážu znepríjemniť sladký ranný spánok, keď hrkútajú a čvirikajú na balkóne. Nesúdim ich za to, no premnoženie holubov  je problémom viacerých miest. Sokoly a iné lietajúce dravce hniezdiace na kostolných vežiach začuť zriedkavejšie. Domáci miláčikovia, „zejména“ psy sú ďalšia kapitola. Nezdá sa to, ale aj pes v meste dokáže nabrať na intenzite. Vlčiak strážiaci priemyselný objekt alebo podráždená čivava ružovej blondínky. Tak to je, psy tu boli aj budú. Ďalšie zvieratá ako líšky, medvede, jelene, neuvádzam, je možné, že raz ovládnu mestá. Tak ako vo filme „Ja, hrdina“.

13. Dážď a búrka

Malá nočná búrka. Letný lejak. Všetci sa utekajú skryť. Dáždnik nepomáha. Hromy blesky. Nádherné zvuky pani prírody, ktorá keď prinesie búrku, celé mesto akosi stíchne a stratí sa ako odpad pod decembrovým snehom. Keď uvidíte blesk, počítajte až do začutia hromu. Každá sekunda znamená približne 300 metrov vzdialený bod, kde nastal výboj/blesk.

+ bonus Pyrotechnika

Ohňostroj, petardy a delobuchy. Kto z nás sa ako decko z toho nevytešoval ? Dokonca sme robili blbé hókusy pokusy. Raz som hodil malú (našťastie) petardu do umývadla. Skoro som ohluchol. Našťastie sa tieto zvuky ozývajú len počas vianočných sviatkov resp. pred Silvestrom a po ňom. Osobne by som ich, ako mnohí starostovia a primátori, zrušil VZNkom, pretože plašia zver a sú nebezpečné. Nehovoriac o brutálnom znečisťovaní ovzdušia.

Určite by sme sem mohli zaradiť ďalšiu znôšku zvukov. Napríklad prímorské mestá vystihuje aj zvuk sirén lodí, šum mora či škrekot čajok.

Napadá vás ešte nejaký typický zvuk, s ktorým ste alebo ste boli v častej interakcii a determinuje povahu mesta ? Napíšte do komentárov alebo emailom.

Priznajme, že naše vnímanie hluku je čiastočne psychologické. Mne napríklad vadí, hlavne počas spánku, všetko, používam štople do uší. Či je to šum klimatizácie alebo všeobecný hluk, vadí mi to. A niekto zas nemôže bez ruchu mesta zaspať a sú mu tieto zvuky príjemné, ba nevyhnutné k prežitiu. Mesto má svoju atmosféru a bez hluku by to nebolo ono. Otázka je, ako si naň zvykneme a vyladíme ho v našej hlave. K zdraviu mesta patrí jeho dobrý život. Bez života by nebol hluk ani ruch. Azda si niekedy prajeme úplné ticho, keď zmiznú z ciest všetky autá a zastaví sa čas. No verte mi, nevydržali by ste dlho a vŕtalo by vo vás podozrenie, že nastal koniec. Alebo by to bol začiatok ?

Teraz najčítanejšie