Denník N

Brexit pocítime všetci, pripravení naň však nie sme

Tak, ako Londýn nemá parlamentnú väčšinu s jasnou predstavou o brexite, nemá ani politickú väčšinu s plánom na jeho zvrátenie. Odmietnutie dohody s EÚ britskými poslancami nateraz znamená, že rozvod s Britániou bude bez pravidiel, teda škaredý a drahý.

Po neúspešnom britskom hlasovaní o dohode s EÚ 15. januára je najpravdepodobnejší náš rozvod s Britániou bez spoločných pravidiel. Ak sa takýto scenár naplní, medzi Bruselom a Londýnom pribudnú v najbližších rokoch politické a finančné spory. Vzájomný obchod sa predraží o nové poplatky a spomalí kvôli administratívnym kontrolám. Pred colnicami vo Francúzsku či Holandsku si budeme musieť zvyknúť na dlhé kolóny kamiónov smerujúcich na Britské ostrovy. Čaká nás zavedenie hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom a mnoho ďalších praktických obmedzení pohybu ľudí, tovaru, peňazí i služieb.

Brexit sa týka každého

Prípadný brexit bez dohody ovplyvní mnohých v EÚ priamo a pocítime ho všetci nepriamo kvôli očakávaným hospodárskym stratám. Slovensko a Slováci sú zvlášť zraniteľní. Podiel slovenského vývozu do Británie je vyšší než porovnateľný podiel našich vyšehradských susedov. Pre ilustráciu, len žilinská Kia vozí do Británie okolo 50-tisíc áut ročne. Vývoz našich producentov áut a elektroniky do Británie po 29. marci zdražie. Okrem toho je reálne, že sa spomalí aj náš export do Nemecka kvôli komplikáciám z brexitu pre nemecký priemysel.

Ak Briti zo dňa na deň prestanú platiť do spoločného rozpočtu EÚ, dôsledky brexitu budú aj v podobe nižších platieb z EÚ do nášho štátneho rozpočtu. A to spomínam len bezprostredné hospodárske a finančné straty. Malú krajinu ako je naša by tak nemalo prekvapiť, že kvôli neusporiadanému brexitu k nám môže prísť ekonomická recesia rýchlejšie, než si to vie dnes ktokoľvek predstaviť.

Približne každý päťdesiaty Slovák býva v Spojenom kráľovstve. Je prirodzené, že sa obáva o svoju budúcnosť. Študent londýnskej LSE Jakub Dovčík minulý týždeň v Denníku N napísal, že „neistota v Londýne narastá do absurdných rozmerov.“ Naši občania v Británii netušia, aké práva im po brexite zostanú. Riešia konkrétne otázky, napríklad: kto a v akej výške im bude po marci vyplácať dôchodky. Nevedia, aké školné ich čaká, ak v Británii študujú, ale trápia ich aj bežné veci, ako sú dostupnosť potravín a liekov po 29. marci. Navyše niekoľko tisíc Slovákov žije a pracuje v Belfaste a jeho okolí. Prípadný nárast napätia či nebodaj nové sektárske násilie na írskom ostrove pocítia bytostne aj oni.

O probléme vieme dlho

To, že Briti môžu odísť z EÚ bez dohody, však vieme už od referenda o brexite v júni 2016. Takí Holanďania sa na vládnej úrovni na túto možnosť pripravujú od jesene 2016. V Holandsku majú dnes premyslenú komunikačnú stratégiu vrátane nepretržitej telefónnej linky pre svojich občanov. Podnikateľom ponúkajú praktickú i finančnú pomoc, ako zmierniť očakávaný chaos po neriadenom brexite. Stránka https://www.brexitloket.nl/ obsahuje podrobné informácie, ako aj konkrétny test možných dôsledkov brexitu pre rôznych výrobcov, vývozcov, dovozcov, dopravcov, ale zameriava sa tiež na ochranu dát či duševného vlastníctva a samozrejme bežných občanov.

Slovenská vláda nič podobné nemá. Na neexistujúci domáci plán pre prípad, že sa Brusel s Londýnom nedohodnú, som upozorňoval opakovane, naposledy v novembri minulý rok v Rádiu Expres (https://www.expres.sk/164938/v-bilcik-tvrdy-brexit-moze-viest-k-rozkladu-velkej-britanie/). Rezort diplomacie spustil síce pred mesiacom skromný informačný portál o brexite (https://www.mzv.sk/europske-zalezitosti/brexit-vseobecne-info). Chýba nám však ucelený vládny plán, ako čeliť neistote po britskom odchode a spoločenská diskusia, že brexit môže zmeniť podnikateľské, pracovné a osobné plány mnohých Sloveniek, Slovákov a vlastne hocikoho, kto u nás dnes žije a pracuje.

Zaostávame aj v čiastkových krokoch. Česká vláda už začiatkom januára poslala do parlamentu návrh zákona o ochrane doterajších práv britských občanov žijúcich v Českej republike, ktorým chce zabezpečiť recipročné práva pre Čechov v Británii. Slovenská vláda len tento týždeň oznámila, že podobnú legislatívu pripravuje pre Britov na Slovensku s cieľom zabezpečiť porovnateľný prístup Londýna voči našim občanom v Británii.

Dvojité občianstvo, nižšie dane a jasný plán pre všetkých

V SPOLU sme hneď po britskom odmietnutí dohody s EÚ predstavili konkrétne opatrenia, ako sa pripraviť na neriadený brexit koncom marca. Potrebujeme rázne riešenia pre našich občanov i našu ekonomiku.

Slováci v Británii chcú hlavne právne istoty. Navrhujeme preto prijať nový zákon o dvojitom občianstve, ktorý by našim občanom v Spojenom kráľovstve garantoval pevnú väzbu na Slovensko a Európsku úniu. Umožnil by im uchádzať sa o britský pas bez kompromisov, keďže si aktuálne musia vybrať len jedno občianstvo. Mnohí naši občania chcú zostať v Spojenom kráľovstve. Dvojitým občianstvom im túto voľbu zjednodušíme. Zároveň im poskytneme možnosť kedykoľvek sa vrátiť na Slovensko alebo sa uplatniť inde v EÚ.

Slovensko nemá stratégiu na ochranu hospodárskych záujmov po britskom odchode z EÚ. Dôsledky brexitu nás zasiahnu v čase, keď sa množia signály o začínajúcej ekonomickej recesii v Nemecku. Ak zdražie náš vývoz do Británie a spomalí sa slovenský export do Nemecka, o niekoľko mesiacov bude náš priemysel riešiť úplne iné problémy, ako je aktuálny nedostatok pracovnej sily na Slovensku. Navrhujeme preto prijať opatrenia, ktoré v čase hospodárskeho útlmu podporia domácu spotrebu a verejné investície. Konkrétne, presadzujeme zníženie daní a zrýchlenie čerpania eurofondov, ktoré už pár rokov výrazne mešká. Čas, ktorý vláda trávi vymýšľaním dotačných schém na výskum srdcových chorôb výrobcami kanónov, by mala využiť na sprehľadnenie čerpania európskych fondov. Bez kompenzačných finančných nástrojov nás totiž brexit bude bolieť ešte viac a hlbšej recesii sa nevyhneme.

Očakávam, že vláda v najbližších dňoch jasne a detailne sformuluje svoju predstavu o tom, čo urobí a ako konkrétne pomôže slovenským študentom, pracujúcim ľuďom a dôchodcom v Británii. Jednotlivé ministerstvá musia vysvetliť našim kamionistom i bežným turistom, aká zmena ich čaká na ceste do Londýna. Na rovinu by mali komunikovať, aké dodatočné náklady čakajú našich exportérov a hlavne ich menších dodávateľov.

Môžeme totiž len dúfať, že Briti sa s EÚ ešte dohodnú inak. Musíme sa však pripraviť na to, že sa nedohodnú vôbec. V takom prípade naši občania potrebujú počuť nahlas a teraz, ako sa so stratami z brexitu vyrovnáme.

Kratšia verzia textu vyšla 21. januára 2019 v časopise .týždeň (https://www.tyzden.sk/svet/52902/budu-hrat-slovaci-s-britmi-bez-pravidiel/?ref=kat)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Vladimír Bilčík

Člen predsedníctva SPOLU-občianska demokracia, vysokoškolský učiteľ, odborník na európske a medzinárodné vzťahy