Denník N

Ako je to s moderátorkami televíznych správ a propagáciou krémov, hryzátiek či kočiarov?

Foto: Instagram Zlatica Puškárová, youtube/Aestheholic
Foto: Instagram Zlatica Puškárová, youtube/Aestheholic

Nevídaný rozruch ale aj pobúrenie vyvolalo rozhodnutie TA3 ukončiť spoluprácu s moderátorkou, ktorá hodnotila kozmetickú značku na videoblogu. Niektoré moderátorky majú propagáciu výrobkov prísne zakázanú, iné sa jej venujú ostošesť.

Zuzana Závodská okrem toho, že moderuje na TA3 už osem rokov správy, zverejňuje na svojom webe a youtube blogy a videokomentáre, v ktorých hodnotí kozmetické prípravky. Niektoré opakovane chváli a odporúča. Minulý týždeň naopak jednu značku poriadne skritizovala. „Peeling je veľmi mastný a sú v ňom kryštáliky soli… Cítila som sa hrozne nepríjemne, zamastená, so soľou na tvári,“ popisovala vo videu Závodská prípravky značky, ktorá patrí lekárke Alene Pallovej. Tá sa voči tomu s právnikom ohradila.
Televízia aj kvôli tomuto konfliktu nečakane s redaktorkou ukončila spoluprácu.

Podrobnosti: TA3 vysvetľuje, prečo prepustila moderátorku, ktorá verejne kritizovala kozmetiku Aleny Pallovej

Závodská má rada kozmetiku, roky sa jej venuje a vo videu povedala len svoj názor na to, čo si o kozmetike myslí. Má na to právo. Rovnako Pallová má právo sa ozvať, ak s jej kritikou nesúhlasí.  Ak by bola Závodská len „youtuberka“, tak je to bežný konflikt, akých je v takom prostredí mraky.

Problém je v tom, že Závodská je aj moderátorka spravodajstva televízie a na moderátorov ale aj redaktorov sa vzťahuje prísne ustanovenie zákona, podľa ktorého „vo vysielaní programovej služby nesmú v reklame ani v telenákupe účinkovať hlásatelia, moderátori a redaktori spravodajských a politickopublicistických programov, a to ani v obraze, ani vo zvuku.“ Zákon sa vzťahuje aj na internet či poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie. Zákon je zastaralý, nepíše konkrétne o sociálnych sieťach, youtube, ale zas hovorí o internete.

Mnohí šéfovia médií požadujú dodržiavanie zákazu vystupovania v reklame a nielen kvôli zákonu. Moderátorka je tvárou televízie, spravodajstva, ktoré má byť objektívne, ak niekoho kritizuje alebo chváli, môže to divák spájať s televíziou. A platí to aj naopak, ak o niekom rozpráva v spravodajstve, môže to divák vnímať aj v spojitosti s reklamnými či inými verejnými aktivitami moderátorky.

Závodská v svojich vystúpeniach nielen hodnotí jednotlivé výrobky, ale často odporúča konkrétne značky, salóny, ale aj dokonca hotely, svoju tvár nepriamo spája s kozmetickými značkami, ktoré chváli, robí súťaže, čo môže byť pochopené aj ako reklama.

Televízia má právo pri takomto vystupovaní vyžadovať dodržiavanie istých pravidiel. Je však  zvláštne, ak to rieši práve TA3, u ktorej divák občas nevie, či pozerá reklamu alebo bežné vysielanie. A hlavne, že to TA3 rieši striktne až teraz, po výhradách Pallovej, hoci Závodská sa venuje takejto prezentácii niekoľko rokov.

Komerčné vystúpenie moderátoriek niektoré televízie riešia a niektoré nie

RTVS má striktné pravidlá, redaktori a moderátori spravodajstva a publicistiky majú zakázané účinkovania v reklame. RTVS však nevadí, že Martin Nikodým, ktorý síce nerobí v spravodajstve ale je jednou z hlavných tvárí zábavných formátov, bol roky aj tvárou politických kampaní Smeru. Tvárou politickej televíznej reklamy bola v minulosti aj Katarína Brychtová.

Pri televízii Markíza bola v minulosti Marianna Ďurianová ešte ako moderátorka Televíznych novín tvárou kampane cestovnej kancelárie Jej niekdajšia kolegyňa Martina Šimovičová promovala šperky, reklama sa objavila v printoch a na bilbordoch, na ktoré sa vysielací zákon nevzťahuje.

Svoju tvár reklame roky prepožičiava moderátorka televízie Markíza Zlatica Puškárová Švajdová, na instagrame, facebooku aj youtube promuje mnoho produktov. Na rozdiel od Závodskej, ktorá v prvom rade hodnotí produkty, v prípade Puškárovej to je čistá reklama. Tento rok promuje konkrétnu značku kočíka, ale aj irobot, rôzne služby, ale „nadšená“ je dokonca aj s detského hryzátka.  Spolu s ňou sa do proma zapája neraz aj moderátor Patrik Švajda.

 

Konkrétne značky propaguje na sociálnych sieťach aj moderátorka publicistickej relácie Reflex Kveta Horváthová, či redaktorka Televízie JOJ Erika Barkolová a mnohí ďalší.

Miroslava Kernová, Omediach.com

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.