Denník N

Spievajúci diamant v kozme

Znie to ako sci-fi? Nedajte sa oklamať, vo vesmíre je očividne možné všetko.

Pokiaľ rozmýšľate o originálnom darčeku pre nežnú polovičku na Valentína, určite vám na um prídu diamanty. Pre tento diamant o priemere 4 023.36 km by ste však vhodný prsteň nenašli a vaša peňaženka by zaplakala len pri pohľade naň. Ako poznamenal astronóm Travis Metcalfe, vedúci tímu, ktorý gigantický diamant objavil :„Tento diamant by si nemohli dovoliť ani Bill Gates a Donald Trump dokopy!“

Zdroj: CfA

Zatiaľ, čo je jeho technický názov BPM 37093, astronómovia pomenovali diamant Lucy, podľa piesne od The Beatles- Lucy in the sky with diamonds. Vnútri sa skladá z uhlíka, ktorý sa skryštalizoval pod veľkým tlakom. Má neuveriteľných 10 biliónov triliónov triliónov karátov, čím sa ani nemôže porovnávať s najväčším diamantom nájdením na Zemi (Afrika), ktorý mal len 3100 karátov.

BPM 37093 sa sformoval po zániku hviezdy a podľa astronómov, presne takýto osud čaká naše slnko za 7 biliónov rokov. Keby ste mali záujem, môžete ho navštíviť na súhvezdí kentaurusa, vzdialeného približne 4000 svetelných rokov.

Aby toho nebolo málo, zistilo sa, že vydáva pravidelný harmonický zvuk, spôsobený pulzáciou. Zvuk by sa dal prirovnať k úderu na gigantický gong. Práve vďaka týmto pulzáciám boli vedci schopní zistiť, čo za klenot sa skrýva vnútri telesa. Použili na to technológiu, ktorá sa bežne používa pri meraniach zemských zemetrasení.

Po tomto objave si ani netrúfame dúfať, čo za tajomstvá pred nami vesmír ešte ukrýva.

 

Sofia Martinková

Teraz najčítanejšie