Denník N

Umenie je môj fetiš

Pred maľbou Lucia Dovičáková, Nemôžem ich mať všetky, 2016
Pred maľbou Lucia Dovičáková, Nemôžem ich mať všetky, 2016

Recenzia na výstavu Fetiše súčasnosti
Nitrianska galéria, trvanie výstavy: 14. 12. 2018 – 31. 3. 2019
Kurátori: Ľudmila Kasaj Poláčková a Omar Mirza

Z tepla bratislavskej kaviarne to do Nitry nie je tak ďaleko. Nitrianska galéria vyprodukuje ročne niekoľko výstav, desiatky sprievodných podujatí, kvalitné publikácie a mnohé ďalšie sekundárne podnety. Výstava Fetiše súčasnosti navnaďuje a láka. Bude nový úlovok do zbierky dobrých umeleckých zážitkov a príjemných výletov?

V kurátorskom texte sa ma vraj „zvedaví kurátori“ – miestami vážne, inokedy hravo či s humorom – pýtajú: Kým naozaj sme? Sme tými, ktorými sa javíme? Sú ľudia navonok takí ako vnútri? Ako sa prezentujeme, prejavujeme a vymedzujeme voči ostatným? Ako si budujeme vzťahy k sebe samým, k našim ľudským potrebám a k svetu naokolo?

Áno, sme s Ľudmilou aj Omarom kamoši. Hľadám ich odkazy, hľadám dialóg s nimi, s umelcami, ktorí sú mi bližší či vzdialenejší. Pichnem si rýchlu návštevu Nitry medzi 200 iných povinností a pôžitkov. Jasné, že sa zrovna minieme. Môžeme si ale nechávať kamarátske odkazy cez médiá? Ako nový fetiš multi-taskovej komunikácie v súčasnosti? Oni mne do výstavy a ja im do denníka?

Odpovedám: Som žena, som kamoška a fetišistka. Radšej topánky ako kabelky… i keď, v poslednej dobe asi ruksaky. Som kurátorka na služobke, projektová manažérka vždy v strehu vstrebávajúc podnety pre niektorú zo svojich identít. Som kritická? Som otvorená? Som pripravená? Javím sa snáď dosť normálne. Toto ma teraz zamestnáva – čo sa patrí, môže, čo „prejde“ v krutom site spoločenských (niekedy i našich vnútorných) noriem. Napríklad BDSM vizualita v mestskej galérii? Hľadám v tom umení taktiež otázky, odpovede, inšpirácie, posuny, presahy, proste všetok normálny život.

Som spokojná. Nachádzam myšlienky aj vtip, intimitu kamarátstva vo vážnej inštitúcii. O tejto výstave sa mi vôbec nežiada vyjadrovať obrazom. Vždy s tým pri skupinovej výstave aj tak bojujem, koho uprednostním na ten jeden ilustračný obrázok? „Nemôžem ich mať všetky“, tak tentokrát vyhráva Dovičáková. Relevantná súčasť celej výstavy je jej skrytá architektúra – ako je vystavaná, ako ju prečítať, ako ju popísať. Kurátori idú po pocitoch, farbách, matroši, stereotypoch, hrách. Osem celkov vytvára po priestore istý okruh, ktorý môžete pokojne aj odignorovať, plávať od jednej témy k druhej…

Ľudmila aj Omar robia vlastne samé „normálne“ výstavy! V Nitrianskej galérii vznikol opäť priestor pre konfrontáciu s bežným životom, projekt, ktorý môže byť normálne zrozumiteľný masám a pritom nie gýčový alebo lacný. Výlet sa v tomto smere vydaril. Ďalšou dobrou správou je, že k výstave v týchto chvíľach vychádza katalóg! Kasaj Poláčková a Mirza na hrad, umčo fetišisti, do Nitry!

Vystavujúci autori: Michal Babinčák (SK), Petra Čížková (CZ), Anna Daučíková (SK), Lucia Dovičáková (SK), Richard Fajnor (SK), Jakub Geltner (CZ), Martin Gerboc (SK), Anetta Mona Chişa (RO/SK), Patrik Illo (SK), Peter Jakubík (SK), Eva Jaroňová (CZ), Sylvia Jokelová (SK), Peter Kalmus (SK), Dorota Kenderová (SK), Peter Krištúfek (SK), Otis Laubert (SK), Matúš Lányi (SK), Anna Marešová (CZ), Maroš Rovňák (SK), Igor Ondruš (SK), Marek Schovánek (CZ), Adam Štech (CZ), Jan Švankmajer (CZ), Tibor Uhrín (SK), Matúš Zajac (SK), Jana Želibská (SK)

 

Teraz najčítanejšie

Zuzana Duchová

Site specific súčasné umenie, architektúra, dizajn, reprezentácia Slovenska a iné presahy