Denník N

Návrat do krajiny Žu-žu.

zdroj: internet
zdroj: internet

Prečo by sa mali mladí ľudia vrátiť zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensko?

Dnes idem do mestaKošice svietia, ale pomaly mrú,

Nepôjdem do Česka, Ja chcem zostať navždy tu.“ …..

takto spieval  Braňo Mojsej vo svojej volebnej óde na Richarda Rašiho, keď kandidoval na post primátora Košíc. Raši sa napokon primátorom stal, no pomalé umieranie Košíc sa nezastavilo. A nie sú to len Košice, ktoré mrú…

Slovensko sa pre mladých, ambicióznych a nadaných ľudí stáva brzdou ich ďalšieho rozvoja. Už roky sa hovorí o odlive našich mozgov do zahraničia. Šikovní ľudia s dobrými nápadmi radšej opúšťajú svoju domovinu a blízkych a hľadajú prívetivejšie podmienky na prácu i život v zahraničí. Rozhodne to nie je len výška platov, ktorá ich ženie preč zo Slovenska. Úroveň školstva, rozvoj vedy a výskumu (ak sa u nás o rozvoji vôbec dá hovoriť) sú ďalšími klincami do rakvy svetlej budúcnosti Slovenska. K tomu všetkému pridajme  daňové a odvodové zaťaženie podnikateľov a živnostníkov, nezmyselnú byrokraciu  a je to jasné! „Smerácka“ vízia lepšieho života, o ktorú sa predstavitelia „najsilnejšej“ vládnej strany snažia  už 10 rokov, je pre nich nočnou morou. Mladí ľudia pred ňou jednoducho utekajú.

Dnes je situácia u nás taká, že na trhu práce máme nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Ľudia chýbajú na pozíciách v rôznych odvetviach. Od automobilového priemyslu, kde vykrývame diery s robotníkmi z Balkánu, Ukrajiny, Vietnamu a ďalších, ktorí sú ochotní pracovať za menej ako Slováci, až po odvetvie informačných technológií. Tu si absenciu kvalifikovaných ľudí  nedokážeme jednoducho nahradiť  lacnejšou pracovnou silou z východu či chudobnejšieho Balkánu a veľké IT firmy majú naozaj vážny problém. Táto situácia sa dá riešiť. Plošné zlepšenie podmienok na podnikanie, skvalitnenie infrakštruktúry a dopravy by pomohlo zmierniť  odliv slovenských mozgov. Ak by k tomu vládna garnitúra pridala priaznivé reformy v oblasti školstva a zdravotníctva, verím tomu, že by dokonca mnohých šikovných Slovákov prilákala naspäť domov.

V strane SMER-SD sa však touto jednoduchou logikou neriadia. Nasvedčuje tomu aj „spanilá“ jazda smeráckeho podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho do Veľkej Británie. Na pracovnej ceste lanáril Slovákov, ktorí sa tam uchytili, na návrat domov. Uvedomujú si vôbec predstavitelia strany SMER-SD, že týchto ľudí zo Slovenska sami niekoľko rokov vyháňajú? Sám Richard Raši je súčasťou vládnucej strany, ktorá sociálnymi a inými  opatreniami už celú dekádu ruinuje vyhliadky na lepší život na Slovensku. Pridajme k tomu bujnejúcu korupciu, rodinkárstvo a mafiánske praktiky, ktorým táto strana dala zelenú… Mávanie zopár dobre platenými ponukami pre IT-čkárov na stretnutí v Británii mi príde preto komické a trochu zúfalé.

V rovnakom čase ako Richard Raši, som bol náhodou  vo Veľkej Británii aj ja.  Bol som na návšteve syna, ktorý tam žije. Na ostrovy odišiel za lepším životom a za prácou, ako veľa mladých ľudí zo Slovenska. V Británii si našiel manželku a narodili sa im tam dve deti. Nechodím za ním, aby som ho „zlanáril“ na návrat na Slovensko, hoci by som ho aj s jeho rodinou mal veľmi rád na blízku. Rozumiem mu a chápem ho, že návrat nie je a nebude jednoduchý. Zo Slovenska sa stala krajina „Žu-žu“, v ktorej sa darí krivákom a mafiánom… Krajina, kde vraždia novinárov a kde mafia mala vstup na Úrad vlády. Krajina, kde arogancia je súčasťou výbavy jej predstaviteľov a kde 14 je viac ako 15. Krajina, kde je normálne podvodom získať titul a ešte sa s tým aj chváliť a zastávať vysoké funkcie.

A kým sa toto nezmení, rozumiem všetkým mladým ľuďom, ktorí podmienky na slušný život hľadajú inde.

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....