Denník N

Čo keby sme cez stred Slovenska postavili múr?

Dokedy sa budeme deliť a užívať si našu neschopnosť byť spochybnení?

Čo by sa udialo, keby sme na mesiac umožnili ľudom si vybrať v ktorej časti Slovenska chcú žiť? Cez stred Slovenska by sme postavili múr, tak ako kedysi v Berlíne  a zahrali by sme to na východ a západ. Bratislava by sa stala centrom voľného trhu, liberalizmu, bola by súčasťou EÚ. Východná časť časť by bola centrálne riadená, viac tradičná, folklórna, možno v akejsi únii s Ruskou federáciou.

Dokázali by sme potom už prežívať šťastný život? Potom by sme sa už nehádali, nenadávali si, nevyhrážali sa? Myslím si, že je každému, kto sa aspoň raz pohádal so svojim blízkym kamošom jasné, že ani vtedy by sme nemali rovnaké názory na všetko. Možno by sa hádka stala pri farbe mosta či soche ale jednotní ľudia nebudú nikdy. Otázka je akou formou si tieto názory vymenia.

Zároveň všetkým, ktorí mali kedysi dejepis, by mala bliknúť kontrolka, že toto sme tu už raz mali. Delenie ľudí, nikdy nič nevyrieši a to v žiadnej forme. Štát totiž patrí všetkým. Homosexuálom aj zástancom tradičnej rodiny, liberálom aj fašistom. Dôležité je, aby sme vždy našli cestu k spoločným cieľom. Ak sa nezačneme tolerovať, budeme stavačov múrov potrebovať aj tu v Európe.

Apel musí preto prichádzať z oboch strán. Európske štruktúry v súčasnosti takýto apel dávaú. Sú v súčasnosti zárukou pozitívneho stretu s oponentami, keďže umožňujú pravidelné diskusie, podporujú návštevy vo svojich priestoroch a úradníci a politici sú otvorení verejným stretnutiam. Niečo takéto vo svete strachu nie je samozrejmosťou. Vďaka tomu môžeme tvrdiť, že EÚ robí kroky k tomu, aby sa ľudia dozvedeli o jej fungovaní viac. Nebuďme preto lenivý ani my sa otvorene rozprávať, stretávať a polemizovať o našich názoroch, nech už sú akékoľvek.

Teraz najčítanejšie

Jozef Gašparík

Študent politológie na Univerzite Komenského v Bratislave. Spoluzakladateľ vysokoškolského, vzdelávacieho projektu Praxuj.sk