Denník N

Lepší Fico od Čentéša?

V roku 2011 si obštrukciami vymohli zvolenie svojho kandidáta na čelo generálnej prokuratúry po voľbách 2012. Dnes to urobia znova…

So záujmom som sledoval tlačovku Pelegriniho, kde prosil novinárov, aby nevynášali informácie zo spisu. Škodí to dôvere občanov v právny štát. Súhlasím, avšak tá dôvera by nebola zdevastovaná, ak by sa Vaša partaj niekoľkokrát nepokúšala znásilniť ústavu a ústavné zásady. To, čo momentálne robíte s Ústavným súdom nemá obdobu v iných demokratických právnych štátoch západnej civilizácie. A to len preto, lebo Váš predseda to chce.

Záujem bývalého premiéra je pre Vás viac ako udržanie aspoň štipky dôvery ľudu v súdnictvo. Netvrdím, že pán Fico nemá dostatočné odborné predpoklady. Avšak, ak chce byť sudcom Ústavného súdu a zistil, že nespĺňa zákonom stanovené predpoklady, tak mal verejne priznať chybu, ísť do praxe a pri najbližšej voľbe sa mohol prihlásiť znova. To by bolo čestné riešenie.

V roku 2011 bol zvolený za generálneho prokurátora pán Dr. Čentéš v súboji s Dr. Trnkom, ktorého podporoval SMER-SD. Nastala zvláštna situácia, kedy prezident SR nevymenoval Dr. Čentéša za generálneho prokurátora, ale ani nezaujal stanovisko. Celý spor sa tak naťahoval na ÚS a až po parlamentných voľbách 2012 zaujal prezident stanovisko, že Dr. Čentéša nevymenuje. Parlament v rukách smeru zvolil za nového generálneho prokurátora Dr. Čižnára a ÚS neskôr skonštatoval, že Dr. Čentéšovi boli porušené jeho práva.

Je nesporné, že rozkoly v pravicovej koalícií, ktoré sprevádzali voľbu generálneho prokurátora, boli značné. Voľba sa musela opakovať niekoľkokrát. Smer zvolával tlačovky, kde obviňoval koalíciu z kupovania poslancov. Avšak pravda je taká, že koalícia sa snažila voľbu stransparentniť prijatím zákona, ktorý umožňoval voliť verejne. Nehovoriac o tom, že Čentéš nechcel byť zvolený za každú cenu a požadoval verejnú voľbu, čo sa o Trnkovi povedať nedá.

Smer-SD v roku 2011 robil všetky možné aj nemožné obštrukcie, aby sa na čelo generálnej prokuratúry nedostal iný človek, ako ich. Teraz, keď prezident Kiska oznámil, že Fica nevymenuje, to urobí opäť. Rokovací poriadok NR SR ustanovuje, že parlament má voliť dovtedy, kým prezidentovi SR nedoručí dostatočný počet kandidátov. A to už vtedy budeme mať iného prezidenta.

Akú dôveru bude mať ľud v ústavný súd, ak na ňom po tomto všetkom bude pôsobiť pán bývalý premiér? Nezdráhal sa znefunkčniť GP, zasiahnuť do prezumpcie neviny Hedvigy Malinovej, jeho vlády prijali množstvo zákonov, ktoré boli ÚS súdom označené ako protiústavne spochybňujúce princípy právneho štátu (v prípade bezpečnostných previerok sudcov), bude naťahovať voľbu kandidátov na ÚS a pod.

Smer-SD za asistencie kpt. Danka berie aj posledné ilúzie občanom, že ešte existujú orgány, ktoré ich ochránia pred nespravodlivosťou. Ústavný súd by mal byť klenotom súdnej moci. Potom sa čudujeme, že ľudia volia antisystémové strany, že neveria demokracií, neveria, že právo ich ochráni. A pán Bugár je po tom všetkom stále znepokojený.

V prípade Čentéša Fico argumentoval, že generálnym prokurátorom sa nemôže stať kandidát, pri ktorom sú podozrenia, že jeho zvoleniu predchádzalo kupovanie hlasov. Súhlasím, zásada „Not only must justice been done, it must also seen to be done“ musí platiť stále. Aplikujte ju však aj na seba. Ináč hrozí, že ľudia nebudú veriť ničomu. A to je cesta do pekla.

 

Teraz najčítanejšie

Rastislav Jusko

Som doktorandom trestného práva na PEVŠ, a expertom ODS pre právo a ekonómiu.