Denník N

Daňoví kriminalisti mali podozrivo lustrovať pre pozemkovú mafiu, prešetruje ich NAKA

Finančnej správy František Imrecze (vpravo) a riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Foto: TASR.
Finančnej správy František Imrecze (vpravo) a riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Foto: TASR.

Pribúda podozrení, že vyšetrovacie orgány zneužívajú možnosť lustrovať si ľudí a firmy. Doteraz sa spomínal najmä politický motív, ako to bolo v prípade zavraždeného Jána Kuciaka či spoluorganizátora protestov Za slušné Slovensko Juraja Šeligu, ktorých štátni úradníci lustrovali. Nadácia Zastavme korupciu sa však aktuálne dozvedela o prepojení lustrácií u daňových kriminalistov s prípadom pozemkovej mafie.

Koncom vlaňajška zasahovala NAKA v okolí Nitry. Zaistila viacero osôb, z toho šesť stíha väzobne pre závažný zločin podvodu. Išlo o príslušníkov takzvanej pozemkovej mafie, ktorí obchodovali s cudzími nehnuteľnosťami. S prípadom je spojený aj Kriminálny úrad finančnej správy, takzvaný KUFS. Ide o elitných vyšetrovateľov daniarov a colníkov. KUFS však v prípade nefiguruje ako nejaký odborný garant, ale pre možný únik citlivých údajov. Na túto skutočnosť Nadáciu Zastavme korupciu upozornili viaceré zdroje.

NAKA prepojenie potvrdila, bližšie však okolnosti komentovať nechcela. „Ku konkrétnym procesným úkonom informácie zo strany polície nie je možné poskytnúť,“ reagovala Andrea Dobiášová z oddelenie komunikácie polície. Podľa informácií Nadácie museli koncom vlaňajška zamestnanci KUFS odovzdať zoznam, koho a prečo si v ich databáze lustrovali.

Koho a prečo lustrovali

Hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová potvrdila, že „v jednom prípade, ktorý rieši polícia, poskytla finančná správa polícii súčinnosť“. No ani KUFS nechcel uviesť detaily, keďže vyšetrovanie stále prebieha. Úrad priamo neodpovedal ani na otázku, či z celej veci vyvodil nejaké interné závery alebo inicioval nejakú zmenu.

Skokanová vysvetlila, že každý vstup do informačných systémov je zamestnancami štandardne zaznamenávaný. Spôsob a forma zaznamenávania sa priebežne prehodnocuje a upravuje, aby boli pracovné postupy čo najefektívnejšie.

Kto pre pozemkovú mafiu lustroval, nie je zatiaľ známe. Z jednej pobočky sa do databázy citlivých osobných údajov prihlasuje cez spoločné heslo. Podľa zistení Nadácie sa k záznamom pripájal niekto z pracoviska v Nitre.

Podľa zdrojov blízkych vyšetrovaniu jeden z obvinených vypovedal, že pre nich lustrácie vykonával na požiadanie operatívny pracovník KUFS. Všetky tieto zistenia mala k dispozícii inšpekcia finančnej správy, ktorá však nikoho nepotrestala. Vyšetrovateľ aj preto zatiaľ neobvil konkrétneho človeka z KUFS pre spáchanie trestného činu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Kriminálnemu úradu šéfuje už niekoľko rokov Ľudovít Makó, ktorý sa vlani spomínal ako vážny kandidát na nového viceprezidenta policajného zboru. Finančnú správu vedie niekoľko mesiacov Lenka Wittenbergerová po tom, čo sa jej predchodca František Imrecze vzdal po vypuknutí kauzy stámiliónových colných únikov.

Zneužité údaje o skutočných majiteľoch

Viac ale naznačujú informácie, ktoré uviedla polícia na sociálnej sieti tesne po zásahu. Obvinení si mali „najskôr vytipovať vhodné nehnuteľnosti na predaj. Potom si neoprávnene zabezpečiť osobné údaje vlastníkov vytipovaných nehnuteľností. Následne na bazoši zverejniť ponuku na ich predaj.“

Záujemcovia tak vždy kontaktovali nie skutočného vlastníka, ale člena pozemkovej mafie, vystupujúceho ako sprostredkovateľ, prípadne realitný maklér.

Obvinení ďalej podľa polície disponovali falošnými občianskymi preukazmi s údajmi skutočných vlastníkov. Len v štyroch zaznamenaných prípadoch mali obvinení spôsobiť škodu 600-tisíc eur.

Nadácia v súvislosti s týmto aj ďalšími medializovanými prípadmi preto osloví príslušné kontrolné výbory Národnej rady, nech pravidlá pre lustrovanie na príslušných úradoch preveria. Silnie totiž podozrenie, že sa citlivé osobné informácie zneužívajú nielen na politické účely, ale aj na obohatenie niektorých úradníkov či v rámci konkurenčného boja.

Xénia Makarová, Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.