Denník N

Pani Čaputová, nevzdávajte to ešte

Rozhodnúť, kto je lepší, by mali ľudia. Nie politické dohody.

V posledných dňoch Slovensko žije nielen strachom z toho, že skorumpovaní politici ovládnu Ústavný súd. Časť našich obyvateľov sleduje politický zápas medzi dvoma kandidátmi demokratickej časti opozície, na post prezidenta SR. Pán Mistrík chce, aby sa pani Čaputová vzdala v jeho prospech, pretože má väčšiu šancu dostať sa do druhého kola a hrozí, že sa ďalej môže dostať kandidát nedemokratických síl a Smeru-SD.

Pani Čaputová zasa argumentuje, že dostala od ľudí dôveru uchádzať sa o post prezidentky SR a za férovejšie považuje to, aby jeden druhému vyjadril dôveru až po verejných diskusiách, kedy budú ľudia oboznámení s konkrétnymi programami.

Postoj pani Čaputovej považujem za omnoho férovejší. Nemyslím si, že by sa mala vzdávať iba preto, že aktuálne má pán Mistrík väčšiu podporu ľudí. Kampaň ešte ani poriadne nezačala, neboli takmer žiadne diskusie a naviac, neoblepila celé Slovensko billboardmi pol roka pred voľbami. Bolo by veľmi zlé, ak by o možnom prezidentovi SR rozhodla len veľkosť kampane.

Prezident nie je len symbolická funkcia. Plní úlohy v oblasti zahraničnej politiky, vydáva správy o stave republiky a tým aj svojou autoritou tlačí na vládu SR, aby riešila akútne aj dlhodobé problémy ľudí. Ma právo vetovať zákony. Menuje členov súdnej rady, ktorá má funkciu verejnej kontroly súdnictva. Menuje sudcov do funkcie, ktorí musia byť odborne ale aj morálne spôsobilí na výkon svojej funkcie. Prezident SR má teda obrovský dopad na kvalitu života ľudí. Škoda, že sa o tom málo hovorí.

Sledoval som rozhovory jednotlivých kandidátov a musím uznať, že pani Čaputová sa najviac približuje k tomu, aby bola dobrá prezidentka. Hovorí o tom, čo chce zmeniť a imponuje mi, že chce zmeniť tie veci, ktoré sa dajú zmeniť z úradu prezidenta. Program ostatných kandidátov je buď žiadny, založený na prázdnych frázach, alebo sa dá splniť len z funkcie premiéra.

Pán Mistrík ma zatiaľ nepresvedčil v mnohom. Je skvelým a úspešným vedcom. Avšak len to na výkon funkcie prezidenta nestačí a obávam sa, že tlak na vzdanie sa kandidatúry Čaputovej v prospech Mistríka je spôsobený aj tým, že sa obáva spoločných diskusií. Naozaj, billboardy a snaha nie sú vždy postačujúce.

Strach z toho, že po diskusiách by Čaputová v prieskumoch verejnej mienky mohla obehnúť Mistríka, panuje aj v politických stranách – SaS a Spolu-Občianska Demokracia. Po spackaných komunálnych voľbách by to bola pre SaS už druhá rana v krátkom slede. Nehovoriac o zostupných preferenciách SaS práve v prospech PS. Netreba zabúdať, že neoliberálny volič nevolí iba pre ekonomický program. Liberáli, alebo ak chcete, v dnešnom ponímaní neoliberáli, volia solidárne, enviromentálne ale aj progresívne (v otázkach LGBTI, drog, a pod.) programy. Ak by v úrade prezidenta bola Čaputová a začala by práve tieto témy otvárať, tak by sa značná časť noeliberálneho spektra mohla presunúť od SaS práve k PS.

Spolu-OD ide tiež o to, aby boli voči PS v čo možno najviac rovnovážnom postavení. Ak by PS malo volebné preferencie, ktoré by im garantovali účasť v parlamente, a naopak, Spolu by malo nízke preferencie, tak by stratili dobrú vyjednávaciu pozíciu v prípadnej spoločnej kandidátke pre parlamentné voľby 2020. Ako programovo, tak aj personálne.

Rovnako ma vyrušuje aj hejt, ktorý je venovaný Čaputovej od sympatizantov a niektorých členov strany SaS. Buď píšu, že nemá šancu a má sa vzdať v prospech Mistríka, aby sme v druhom kole nemuseli voliť menšie zlo, prípadne jej vyčítajú to, že volila Most-Híd.
V prvom prípade sa Čaputová už dopredu vyjadrila, že ak by to hrozilo, tak sa vzdá predtým, ako budú vypísané hlasovacie lístky. Ale nech od nej nikto nechce, aby sa vzdala bez šance zabojovať o priazeň občanov vo verejných diskusiách.

To, že volila Most-Híd, ešte neznamená, že schvaľuje Bugárovú účasť vo vláde so Smerom a SNS. Práve naopak, pretože je spoluzakladateľkou hnutia PS, ktoré kritizuje súčasnú vládu. Nemôže zato, že Béla vstúpil do vlády, ktorú jeho voliči nechceli. Nehovoriac o tom, že takáto argumentácia je smiešna nakoľko po voľbách 2016 SaS chceli vytvoriť vládu aj s Most-Híd a predpokladám, že aj po voľbách 2020.

Nechajme oboch kandidátov, aby si to „rozdali“ vo verejných diskusiách. Tam sa uvidí, kto je lepší. Rozumiem obavám SaS či Mistríka. Pre nich by bolo omnoho lepšie, ak by to Čaputová vzdala hneď. Je však otázne, či by takéto konanie bolo vo verejnom záujme.

Podľa môjho názoru takéto „kupčenie“ s hlasmi a dôverou občanov nevysiela dobré signály. Ak ste demokrati, tak demokracii musíte dôverovať. Dôverovať fundamentálnym princípom demokracie ako je právo voliť a byť volený, právo vyjadrovať svoje názory a myšlienky. Ale aj rešpektovať výsledky volieb. Ak každé výsledky volieb, ktoré sa Nám nepáčia, budeme zhadzovať v štýle, dopadlo to tak kvôli dezinformáciám a neuvedomíme si to, že ľudia možno chcú niečo iné, tak to nie je dobré.

Všetky tieto dohody, ktoré sú dané zhora, u časti voličov vyvolávajú pocit, že „Tí hore sa dohodnú“ a my to musíme schváliť vo voľbách, či sa Nám to páči, alebo nie. Kde je potom demokracia, ak môžeme ovplyvniť tak málo? So zhoršenou ekonomickou situáciou a aj nespravodlivosťou, je práve táto nedôvera ľudí živnou pôdou pre extrémizmus a antisystémové fašizoidné strany. Ja som demokrat. Chcem, aby si ľudia vybrali toho najlepšieho prezidenta na základe schopností, myšlienok a ideí. Nie tučnej reklamy.

Teraz najčítanejšie

Rastislav Jusko

Som doktorandom trestného práva na PEVŠ, a expertom ODS pre právo a ekonómiu.