Denník N

Tehotné deti napospas cirkvi

„Na Filipínach by mala byť určitá hranica medzi cirkvou a štátom, ale väčšina našich vládnych predstaviteľov sú hlboko veriaci ľudia. Samozrejme, že rešpektujem ich osobnú vieru, no myslím si, že je problém, keď svoje presvedčenia tlačia na vyše než 100 milióny ľudí.“
-Amina Evangelista-Swanepoel, členka organizácie Korene zdravia (Roots of Health)

Keď sa povie Filipíny, väčšina z nás si predstaví pokojnú ostrovnú atmosféru, prírodné scenérie a teplé počasie. Lenže aj táto na prvý pohľad nádherná krajina skrýva ťažkosti. Ekonomika je v troskách a vláda neustále blúdi v nekonečnom kruhu dlhov a nefungujúcej spoločnosti.

Jedným z hlavných problémov je už dlhodobo prítomný fenomén, z ktorého sa civilizovanému človeku vstávajú vlasy dupkom. Pomer detských tehotenstiev vzrastá a nemocnice sú preplnené. Tieto malé dievčatká sú väčšinou súčasťou chudobnej vrstvy obyvateľstva, ktorú tvorí enormných 70% percent. Žijú v nehygienických a biednych podmienkach na okrajoch spoločnosti, spolu s ďalšími stovkami nezamestnaných a nevzdelaných ľudí.

FOTO- theAsianparent

Chudobné dievčatá majú vzťahy s oveľa staršími mužmi a väčšina pritom otehotnie, pričom je ich styk často neželaný a násilný. Prieskumy hovoria o približne 600 pôrodoch za deň. Za rok pôrody dievčat vo veku od 15 až 19 dosahujú 16 miliónov a vo veku pod 15 jeden milión.

Sex je legálny od 12 rokov zatiaľ čo, paradoxne, o antikoncepciu môžu požiadať u lekára do svojich 18 rokov len s dovolením rodičov, ktorí sú často hlboko veriaci a o forme ochrany nechcú ani počuť. Tieto alarmujúce čísla veľmi zaťažujú ekonomiku, pretože mladé mamičky sú ešte len samé deťmi, nemajú dokončené vzdelanie a nie sú schopné sa zapojiť do spoločnosti. Sú zúfalo závislé od zdravotnej starostlivosti a kruh sa uzatvára.

Tento problém by sa dal ľahko vyriešiť školským vzdelávaním na tematiku sex a antikoncepcia, o čo sa aj vláda pokúsila v roku 2012, lenže je tu jeden veľký problém.

FOTO- rappler nápis- antikoncepcia je hriech. Cirkev vždy vyhráva

Rímsko-katolícka cirkev má vo Filipínach veľké slovo (80,5% veriacich v krajine) a takúto výchovu považuje za striktne nemravnú. Cirkevní aktivisti horlivo protestovali proti tomuto nariadeniu a školy prosto nepôjdu proti vlastnej viere. Tých, ktorí nevedia ovládať svoje živočíšne pudy rozmnožovania považujú jednoducho za „slabých“.

Potraty sú zakázané a bezmocné dievčatká sa často uchyľujú k nelegálnym, riskantným možnostiam potratenia, ktoré je možné zohnať až prekvapivo ľahko. Tieto nebezpečné pokusy väčšinou opäť končia v nemocnici, znovu na krku zomierajúcej ekonomiky.

Situácia je vážna, alarmujúca a otázna. Dokedy si budú cirkevní predstavitelia zatvárať oči? Osudy bezmocných opäť závisia len od mocnosti a tá je už dlhodobo, ako sa zdá, v nesprávnych rukách. Možno je naozaj načase určiť hranice, ako ďaleko môže cirkev zasahovať do vecí štátu.  Počty tehotenstiev v detskom veku na Filipínach neustále rastú a zmena je v nedohľadne, ibaže by si štát konečne dupol a prevzal zodpovednosť do vlastných rúk.

 

Sofia Martinková

Teraz najčítanejšie