Denník N

Detské knihy: zábavní hrdinovia

Deti si ich žiadajú a rodičia dúfajú, že ich nájdu v každej knihe. Stvoriť zábavného hrdinu je ale nesmierne náročné. Ľudské emočné vnímanie je nastavené tak, že pri tvorbe ľahšie dojmete než pobavíte. Preto sa mnohí detskí autori držia radšej pravidla menej je viac a vďaka tomu neustále vychádzajú nové príbehy s hrdinami, pri ktorých sa možno nebudete topiť v slzách smiechu, ale určite vám po nich na duši ostane úsmevne, milo a sviežo. Pozrite sa, či by si niektorý z nich nenašiel miesto na knižnej poličke vašich detí vo veku od 5 rokov.

Smradi 3

Teraz ste ma prichytili pri klamstve. V úvode som písala, že títo hrdinovia vás neutopia v slzách smiechu. Áno. Až na Smradov. Táto partia na pohľadanie má potenciál, aby sa u vás doma rozozneli salvy smiechu. Je to komiks pre prvočitateľov z prvého stupňa alebo pre starších škôlkarov, ktorí inklinujú k bláznivým príbehom a nemajú problém s iróniou, resp. sú vnímavými žiakmi, ak je váš rodinný humor na irónii postavený.

Po úspechu prvej časti vyšla tesne pred Vianocami dvojka a už je k dispozícii aj tretia časť. Smradi je jedna z tých sérií, ktorá, ak deti chytí, budú sa jej dožadovať a neustále dobiedzať, pretože príbehy na seba navzájom naväzujú. K vlkovi, žralokovi, pirani a hadovi sa po záchrane sliepok pripojí aj pavúk a najnovšie sa stretnú so šialeným škrečkom, ktorý ich chce zničiť. A keď zničí ich, prípadne by ešte rád zničil aj celý svet.

Austrálsky autor Aaron Blabey vytvoril viacero úspešných picture bookov pre deti, ale zo Smradov sa stal dokonca New York Times bestseller, jeho knihy sa po svete predávajú v miliónových nákladoch. Dynamická grafická novela s divokými gagmi a hrdinami, ktorí sa veľmi nešikovne snažia naprávať svoju reputáciu, má šancu pritiahnuť k čítaniu najmä chlapcov.

Vydavateľstvo: Albatros

Claude

Claude, psík v červenej baretke a červenom svetríku tiež nie je nováčikom na našom trhu. Momentálne sú preložené tri časti o jeho dobrodružstvách, ktoré sú nežné, vľúdne a láskavo humorné.

Zakaždým sa Claude vydá objavovať svet potom, čo jeho domáci, manželia Elegánovci, odídu z bytu. Sprevádza ho pritom verná kamoška, ponožka Smraďoška. Je to postava, ktorá na rozdiel od Clauda nerozpráva, ale v prípade núdze či zábavy sa na ňu psík môže vždy spoľahnúť. Spoločne sa prešli po meste, po vidieku okolo farmy a boli aj na horách. Každú knižočku zvládnete s deťmi prečítať za jeden večer. Všetky vyzerajú podobne: sú bohato ilustrované, takže pri nej vydržia aj mladší a zároveň nie primitívne, takže ak čítate viacerým deťom naraz, pokryje vám to širšiu vekovú základňu, približne od 4 do 9 rokov.

Autor Alex T. Smith v každej časti pre Clauda pripravil dobrodružstvo, v ktorom sa udeje nečakaný, ale nie strašidelný zvrat. Zo psíka, ktorého majitelia vnímajú zrejme len iba ako obyčajného štvornohého spoločníka, sa razom stane hrdina a je na deťoch, aby príbehu buď úplne uverili alebo si povedali, že sa to všetko deje iba v Claudovej predstavivosti. Dôležité je, že v žiadnom ohľade Claud nestráca humor ani duchaprítomnosť a že ide o ľahko plynúce diela, ktoré sa hodia ako výborné čítanie pred spaním.

Vydal: Ikar v edícii Stonožka

Rozprávky z červenej ponožky

Mamy a babky možno čítali jej Nylonový mesiac alebo Jahniatko a grandi, bola milovanou autorkou pre deti a mladých a je ohromné, že aj dnes vychádzajú reedície jej kníh. Rozprávky z červenej ponožky Jaroslavy Blažkovej vyšli prvýkrát v roku 1969, ale netreba sa obávať starých reálií. Sú nadčasové, vtipné a miestami až surreálne, vďaka čomu sa pri čítaní zachechce aj rodič.

Túto knihu môžete pokojne čítať už s predškolákmi, zabavia sa aj prvostupniari, pripravte si však hlasivky. V príbehoch palca, ktorý sa vyďubal z červenej ponožky a za ním sa do ďubania a následného rozprávania rozprávok pustili aj zvyšní štyria príbuzní (pričom sa oslovujú Predseda, čo je pre dospelého v súčasnom kontexte mimoriadne vtipné), sa niektoré pasáže neustále opakujú a postavy ich zvyčajne nehovoria normálne, ale vreštia pri tom na plné hrdlo. Možno vďaka tomu prebudíte chuť do čítania aj susedov vo vedľajšom byte.

Kniha vychádza takmer 17 rokov od ostatnej reedície s vynikajúcimi pôvodnými ilustráciami Jana Schmida, ktoré rovnako „kričia“ farbami ako samotný text, sú pojašené, vtipné, doplnené drobnými poznámkami, ktoré deti rady objavujú a skúmajú. Jednu z piatich rozprávok o kozliatkach vydavateľstvo Buvik predstavilo už skôr, vo svojej obojstrannej rozprávkovej edícii, kde bola v kombinácii s klasickou rozprávkou o neposlušných kozliatkach a vlkovi. V prípade kozliatok Jaroslavy Blažkovej sa deti báť nebudú, naopak, pri speváckych improvizáciách hladného vlka u nás doma detská časť domácnosti plakala od smiechu.

Vydavateľstvo: Buvik

Mortina

K postavám, ktoré sú zároveň strašidlami, majú niektorí rodičia výhrady. Mnoho detí však celkom prirodzene inklinuje k hororom. Strach ich fascinuje, pri predstave niečoho neznámeho, potenciálne nebezpečného im fantázia ide na plné obrátky. Mortina je síce strašidlo, ale úplne neškodné. Starší si možno spomenú, ako sa bavili na rodine Adamsovcov a v tejto sérii ide o čosi podobné.

Mortina je zombíčka a celá jej rodina má podobný pôvod v starodávnych známych strašidlách a prislúchajú tomu aj ich mená: teta Nebožienka, psík Truchlík, prastrýko Zloveštil a podobne. Napriek tomu sa Mortina kamaráti s bežnými deťmi z dediny, s ktorými bez problémov vychádza a ani sa jej neboja. Prvá časť sa stretla s dobrým prijatím, preto teraz vychádza pokračovanie, v ktorom sa predstaví nová postava, ufrflaný bratranec Dilbert.

Barbara Cantini, autorka textov aj ilustrácií, poňala Mortinu ako detektívnu obrázkovú knihu, v ktorej zakaždým treba prísť na koreň nejakej nadprirodzenej záhade. Tentokrát zmizne teta Nebožienka a deti z dediny dostanú zvláštne pozvánky do vily Rozvalinky, ktoré však nikto neposlal. Kniha je písaná ľahkou rukou, textu je málo, je trefný a stránkam dominujú bohaté ilustrácie. V žiadnom prípade nejde o horor a ani Mortina nie je žiadna tragédka. Je to príjemné čítanie s miernym humorným podtextom.

Vydavateľstvo: Egmont

Neotváraj túto knihu

Všetci sme sa takto správali, keď sme boli malí a podobne sú na tom aj naše deti, ktoré nám to nie raz pripomenú: poviete im, aby niečo nerobili a oni to just spravia. Isteže, reakcia rodičov závisí od okolností, no ak situácia nie je príliš vážna, nerozviniete z toho niekedy situačný vtip? Presne na tom je postavený nevšedný picture book Neotváraj túto knihu, ktorému budú lepšie rozumieť staršie deti približne od 5 – 6 rokov (ale pobaví aj starších), čiže nie úplne tí najmenší. Netreba banovať, že je tam tak málo textu, vysvetlím, prečo.

Autor Andy Lee koncept knihy vymyslel pre svojho synovca. Ale keď to uvideli ďalší ľudia, zdalo sa im to natoľko dobré, že mu navrhli, aby kníh skúsil vydať viac. A zdá sa, že to bolo správne rozhodnutie. Pritom na pohľad ozaj o nič nejde, celá kniha je vlastne rozvinutý vtip – a presne preto sa na nej deti tak bavia. Modrý panák ich po celý čas prehovára, aby neobracali ďalšiu stranu. Prechádza pri tom celou škálou emócií. Prosí, vydiera, vyhráža sa.

Pointu vám neprezradím, ale je nečakaná a netreba si ju kaziť tým, že sa ako prvé pozriete na poslednú stranu (už sa aj ja mením na modrého hrdinu, tak mi treba). Knihu skutočne prečítate s deťmi za chvíľu, ale vďaka zápisníku s nimi téma ostane dlhšie. Tvorcovia malým školákom pripravili uzamykateľný zápisník so zábavnými úlohami, kde určite o vás popíšu hrozné veci. A preto, milý rodič, odolaj a Neotváraj tento zápisník! Haha.

Vydavateľstvo: Ikar v edícii Stonožka

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

 

Teraz najčítanejšie