Denník N

Cudzinec

Hnev, sadá mu na tvár…

Nervozita, dnes určite. Akoby toho nebolo dosť, konflikt s kolegom na pohode nepridá. Chcel, hľadal iné spôsoby, ale nešlo to. Zvýšený hlas, nič brutálne. Už nie, nechce na to myslieť, najvyšší čas zabudnúť. Je to jedno, pomerili sa, podali si ruky.

Čo bolo, bolo, domov to nosiť nebude. Niektoré veci treba nechať v práci. Riadi sa tým, občas mu to celkom nevyjde, ale úmysel je dobrý. Kancelária zamknutá, čas odchodu je tu. Schody po dvoch, cíti sa ako akrobat. Zvláda, pousmeje sa a trieli do auta. Myslí na dievčatá, dnes ráno sa videl len s manželkou.

Rádio poriadne nahlas, hudba, potrebuje ju. Akoby sa mu žiadalo upokojenia. Keby tu bola Mirka, kárala by ho, vraj to trhá ušné bubienky. Ako komu, jemu nie, vyhovuje mu to. Aj tak tu niekto nie je. A prečo nie, aspoň nejaké potešenie. No konečne, už to nemá ďaleko, pomaličky sa približuje.

Otvorená brána, známe vrznutie, ešte zacúvať do garáže. Taška v ruke, pod pazuchou kôpka papierov. Predsieň, vchádza celkom nepozorovane. Prekvapenie, chce sa mu zakričať. Nie, staví na tichú variantu. Stojí, topánky na nohách, hľadí okolo seba. Akoby čakal pozdravy, vrúcne objatia. Nič z toho, ako trkvas, presne tak sa cíti. Mirka v kresle, Janka na jej kolenách, Paťka tesne pri nich. Knižka, pozerajú do nej, manželkina intonácia vie upútať. Jeho tiež, ale tie slová. Počul ich, to áno, ale nič viac. Nerozumie, nechápe o čom je reč. V ochote to nie je, chcel by, len to porozumenie.

Hnev, sadá mu na tvár, udomácňuje sa tam. Ale na koho, natíska sa otázka, bez objektu to nemá zmysel. Aj hnevať sa treba vedieť. Nie, na Mirku nemôže, ponúkala ho už toľkokrát. Ale on nie, sú aj iné aktivity. A teraz toto. Ony spolu hovoria, toľko slov, radosti, zračí sa im v tvárach. Dievčatá sú priam nadšené. Len on nie, jazyk jeho manželky, pre neho zakliaty. Odmietnutie, neochota učiť sa. Ako bumerang, dostáva ho naspäť. Nepríjemné, nepáči sa mu. Byť cudzincom vo vlastnom dome, skutočne nepríjemné.

Teraz najčítanejšie

Darina Matichová

Obľúbili ste si moju tvorbu? Chceli by ste si prečítať viac nových kúskov? Na mojej osobnej webstránke http://darinamatichova.sk nájdete množstvo ďalších poviedok, niektoré aj v zvukovej podobe a nechýbajú ani informácie o mojich knižných počinoch.