Denník N

Poslanci preveria, či daňoví kriminalisti lustrovali pre mafiu

Šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó bude zrejme poslancom vysvetľovať podozrivé lustrácie, ktoré mala využiť pozemková mafia.
Šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó bude zrejme poslancom vysvetľovať podozrivé lustrácie, ktoré mala využiť pozemková mafia.

Nadácia Zastavme korupciu upozornila na podozrivé lustrovanie u elitných daňových kriminalistov, ktoré preveruje NAKA. Podnetom nadácie sa bude zaoberať aj finančný výbor Národnej rady.

V čase, keď verejnosť rieši okolo vraždy Jána a Martiny množiace sa prípady podozrivého lustrovania na polícii, Nadácia Zastavme korupciu upozornila na možné zneužitie citlivých dát u elitných daňových kriminalistov, známych ako KÚFS. Akurát motív sa nezdá byť politický, ale komerčný. Získané údaje sa mohli dostať k takzvanej pozemkovej mafii z okolia Nitry. Prípad nadácia opísala začiatkom februára a obrátila sa s podnetom aj na finančný výbor Národnej rady. Ten si vysvetlenie od KÚFS vypýtal už na najbližšiu schôdzu.

Práve poslanci finančného výboru majú právomoc preverovať Finančnú správu. Pod ňu spadá aj tím elitných vyšetrovateľov daňových a colných podvodov – Kriminálny úrad Finančnej správy. Úrad sa spomína v kauze pozemkovej mafie z Nitry, ktorý NAKA začala vyšetrovať koncom vlaňajška. Existuje vážne podozrenie, že niekto z úradu lustroval pre špekulantov s nehnuteľnosťami údaje o skutočných vlastníkoch realít. Ako totiž zistila NAKA, pozemková mafia mala falošné občianske preukazy s reálnymi údajmi, vďaka ktorým predávala cudzie pozemky. Jeden z obvinených takéto služby konkrétneho zamestnanca KÚFS opísal vo výpovedi.

Spoločné heslo

Podľa informácií nadácie z viacerých zdrojov pritom pravidlá pre lustrovanie na KÚFS vyzerajú byť relatívne liberálne. Napríklad sa pracovníci z jednej pobočky prihlasujú do databáz s citlivými údajmi cez jediné spoločné heslo. Mená ľudí, ktorých si lustrujú ako aj dôvody, prečo to robia, sa zas evidujú len písomne na osobitnom papieri. Sťažuje to kontrolu, kto a prečo vôbec na danej pobočke databázy využil.

Podozrivo sa k vyšetrovaniu postavila aj inšpekcia Finančnej správy, ktorá rieši prípadné prešľapy svojich zamestnancov. Napriek tomu, že podľa informácií nadácie NAKA po výpovedi jedného z obvinených poslala daniarom meno, kto mal pre mafiu dodať informácie o skutočných majiteľoch realít, inšpekcia doteraz viditeľne nekonala.

Nadácia sa Finančnej správy pýtala na postup KÚFS pri lustrovaní, kroky inšpekcie a poprosila o sprostredkovanie odpovedí konkrétneho zamestnanca. Daniari ale poslali k prípadu len všeobecné  stanovisko, neodpovedali na konkrétne otázky.

„Nakoľko v danom prípade vykonáva polícia v súčinnosti s finančnou správou procesné úkony, nie je možné poskytnúť žiadne podrobnejšie informácie, a to ani k otázke prístupov k databázam a ich evidencie, ktoré sú internými procesmi finančnej správy,“ uviedla hovorkyňa správy Ivana Skokanová.

Kočnerov kontakt u daniarov

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána a Martiny a monitorovania ich pohybu sa Finančná správa tiež spomenula, a to koncom vlaňajška. Do konca októbra na finančnom riaditeľstve pracoval Miroslav Kriak, bývalý príslušník SIS aj ŠtB. Podľa medializovaných informácií, ktoré sa opierali o údaje z vyšetrovania, mal tiež sledovať novinárov. A to pre odbvineného podnikateľa Mariána Kočnera. Po zverejnení tejto skutočnosti s Kriakom Finančná správa rozviazala pracovný pomer.

Kriak predtým niekoľko rokov pôsobil práve na KÚFS. Na centrálu správy sa presunul s príchodom  terajšieho vedenia kriminalistov niekedy v roku 2014.

„Vždy, keď sa naakumuluje dostatok informácií o predmetnej veci, Generálna prokuratúra prostredníctvom médií korektne a vyčerpávajúco informuje. Nateraz nebudem, a ani nemôžem, k veci uviesť viac. Prosím pochopte to. Nechajme orgány činné v trestnom konaní pracovať,“ vyjadril sa dávnejšie pre televíziu Markíza k obvineniam samotný Kriak.

Daniari začali tiež v tejto súvislosti šetrenie v rámci svojej inšpekcie. No ďaleko sa nedostali. Ako totiž reagovali pre nadáciu, keďže so zamestnancom rozviazali pracovný pomer, „pominuli súvisiace dôvody vyplývajúce zo štátnozamestnaneckého pomeru a finančná správa nemá oprávnenie voči nemu vyvodzovať ďalšiu právnu zodpovednosť“.

Xénia Makarová, Nadácia Zastavme korupciu

Chcete nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podporte Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci. Ďakujeme.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.